Żona astronomaKornelia Stepan znana jest z takich pozycji jak: Miłosne zawirowania” (2004), „Druga dusza Joanny” (2005) i „Dom na zakręcie” (2008). W swojej najnowszej książce kreśli przed nami historię Elżbiety Katarzyny Heweliusz, żony wybitnego polskiego astronoma Jana Heweliusza. Interesująca fabuła, bardzo dobrze skonstruowane dialogi i niesamowici bohaterowie to tylko niektóre z zalet tej pozycji. „Żona astronoma”, to niezwykła powieść historyczna z elementami romansu. To wspaniała, wielowątkowa opowieść o miłości, poświęceniu i trudnych wyborach, którą na dodatek przyjemnie się czyta.

Fabuła rozpoczyna się niejako od końca. Elżbieta otrzymuje tajemniczy list. Pieczęć wywołuje u niej wspomnienia i w pewien sposób skłania ją do rozrachunku z samą sobą, z przeszłością. Elżbieta dzieli swą opowieść na dwie części. Powód takiego zabiegu można wytłumaczyć jako rozliczenie z dwóch poszczególnych etapów w życiu głównej bohaterki – przed zamążpójściem i po zamążpójściu. Poznajemy jej marzenia i tęsknoty, wybory, które podjęła, a co najważniejsze – ich skutki.


Pierwsza część opisuje dzieciństwo i dojrzewanie Elżbiety Koopman, córki bogatego gdańskiego kupca. Dowiadujemy się o jej stosunkach z rodziną i z jej mamką, Dobrą Teresą, powierniczką i najlepszą przyjaciółką. Jesteśmy świadkami pierwszej miłości, tej wyidealizowanej, a jednocześnie zakazanej. Autorka z wprawą opisuje wszystkie te problemy, jakie związane są z okresem dojrzewania, nie pomijając praktycznie niczego. Sprawia to, że przedstawiony nam obraz Elżbiety jest jeszcze wymowniejszy.

Drugi człon książki, to z kolei opis małżeństwa Elżbiety ze starszym od niej o kilkadziesiąt lat Janem Hewelliuszem. Związek jest wymuszony, zaaranżowany przez rodziców bohaterki. Elżbieta staje się „przedmiotem” swoistej transakcji handlowej. Zostaje „rzucona” w wir życia towarzyskiego śmietanki Gdańska. Bohaterka staje się uczestniczką przyjęć i spotkań, poznaje możnych tego świata i wybitne osobistości tamtych czasów. Jednocześnie swoje obowiązki wobec męża traktuje jako rzecz normalną wynikającą z małżeństwa. Z czasem jednak odkrywa przywiązanie do Heweliusza i zafascynowana jego pracą pomaga mu jak może. Staje się dla niego ostoją nie tylko w życiu osobistym, ale i zawodowym,  dzielnie asystując mu w pracy naukowej.

Piękna, posiadająca staranne wykształcenie Elżbieta jest wzorem do naśladowania. Autorka przedstawia jej osobę w sposób przystępny, nie gloryfikując jej zbytnio. Pokazuje, że jest zwykłą osobą o niezwykłej osobowości. Niezależną i umiejąca o siebie zadbać kobietą –naukowcem. Silna, wyprzedzająca epokę, w której przyszło jej żyć i potrafiąca w pełni wykorzystać swój potencjał. Z wprawą poruszająca się w świecie mężczyzn w okresie, w którym płeć piękna postrzegana była tylko jako żony czy panie domu. Małżeństwo jest dla niej swoistym rytuałem przejścia, z dzieciństwa do dorosłości, z jednego życia w drugie.

Pisarka, w zaskakująco ciekawy sposób odkrywa przed nami siedemnastowieczny Gdańsk. Miasto wielokulturowe, słynące z przepychu, znane w całej Europie. Plastyczność wizji autorki wymiernie wpływa na wrażenia wyciągane z lektury. Opisy mają w sobie mnóstwo dokładności, przez co wydaje się nam, jakbyśmy znajdowali się tam z główną bohaterką.
Polecam książkę wszystkim tym, którzy chcą przybliżyć sobie postać niezwykłej osoby, jaką była Elżbieta Heweliusz. „Żona astronoma”, to pozycja nie tylko dla miłośników powieści historycznych, ale dla wszystkich, którzy szukają ciekawej lektury na zimowe wieczory.

Tytuł: Żona astronoma. Historia Elżbiety Katarzyny Heweliusz
Autor: Kornelia Stepan
Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: Listopad 2010
ISBN: 978-83-62478-04-0
Oprawa: miękka
Liczba stron: 450
Cena: 39,90 zł