Egmont PolskaKLUB ŚWIATA KOMIKSU WYDAWNICTWA EGMONT POLSKA PODCZAS XXI MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU KOMIKSU I GIER W ŁODZI

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywa się już po raz dwudziesty pierwszy. To największa impreza komiksowa w Polsce, którą rokrocznie odwiedzają twórcy z kraju
i zagranicy. Są wśród nich autorzy związani z wydawnictwem Egmont, znani i cenieni rysownicy i scenarzyści. Ich wizyta jest często niepowtarzalną okazją do przeprowadzenia wywiadów.

Więcej informacji o samym wydarzeniu na www.komiksfestiwal.com

Co oferuje Egmont?

• Spotkania i warsztaty z autorami:
– Cesare Ferioli – hiszpański rysownik, m.in. postaci Myszki Miki i Kaczora Donalda
– Grzegorz Rosiński – światowej sławy rysownik m.in. serii Thorgal
– Yves Swols – belgijski scenarzysta i rysownik m.in. cyklu „Książę Nocy”  i „Legenda”
– Tomek Leśniak i Rafał Skarżycki – twórcy serii „Jeż Jerzy”
– Paweł „Pawka” Kłudkieiwcz – autor komiksu „Miś Misza”
– Tomasz Kołodziejczak – wydawca komiksowy, autor powieści „Czarny horyzont”


• Spotkania z redakcjami „Kaczora Donalda”, „Fantasy Komiks” oraz „Gwiezdnych wojen”
• Nowości wydawnicze i rabaty na zakup komiksów Egmontu, aż do 20 %!
• Wystawa plansz związanych z magazynem „Kaczor Donald” i „Fantasy Komiks”

Zainteresowanych odbyciem takich rozmów proszę o kontakt mailowy pod adresem: patrycja.narozna@egtmont.pl lub telefoniczny:  664 031 486. Zgłoszenia na wywiady przyjmowane są do 28 września.

BIORAMY WYMIENIONYCH AUTORÓW

Cèsar Ferioli urodził się w 1959 roku w Barcelonie (Hiszpania). Gdy miał 4 latka po raz pierwszy zetknął się z komiksem o Kaczorze Donaldzie. Od tamtej pory stał się zagorzałym fanem Carla Barksa – autora disneyowskich komiksów z „kaczymi” bohaterami. Po studiach (biologia) stwierdził, że jest na tyle dobrym rysownikiem, że może zarabiać na chleb tworzeniem komiksów. Niestety, wydawcy uznali, że musi się jeszcze sporo nauczyć. Ferioli przystąpił więc do szlifowania warsztatu w małym studiu Recreo. Zaczynał od prostych zadań, takich jak tuszowanie, a jego mentorami byli, m.in. rysownicy Gil-Bao i Ramos. Pięć lat później zasilił ekipę Comicup. W jej ramach rysował komiksy (głównie o Mikim) ukazujące się na rynku francuskim i norweskim. W 1988 roku związał się z duńskim Egmontem i… wciąż rysuje komiksy o Mikim. Chociaż ostatnio na jego warsztat coraz częściej trafiają historyjki o Donaldzie.

Grzegorz Rosiński urodził się 3 sierpnia 1941 roku w Polsce, jednak na stałe mieszka w Szwajcarii. Bardzo wcześnie odkrył komiks europejski dzięki miesięcznikowi Vaillant. Pierwsze rysunki opublikował w wieku 16 lat, kiedy był jeszcze uczniem liceum plastycznego. W 1967 roku ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych na wydziale rysunku. Przez dziesięć lat rysował w Polsce przygody Kapitana Żbika i Pilota śmigłowca, następnie został gwiazdą legendarnego magazynu Relax, a także jego dyrektorem artystycznym.

Powodowany chęcią doskonalenia swego warsztatu, w 1976 roku wyjechał do Belgii, gdzie opublikował kilka komiksów w gazecie Trombone Illustre oraz magazynach Tintin i Spirou. Potem nakładem wydawnictwa Lombard ukazał się album Fantastyczna podróż (wydany w Klubie Świata Komiksu w październiku), przy którym Rosiński współpracował z Mythiciem.

W 1977 roku z Jeanem Van Hammem rozpoczął w Tintinie publikację sagi o Thorgalu, która odniosła wielki sukces, dzięki czemu potem ukazywała się w formie albumowej w wydawnictwie Lombard. Zdobyła tysiące fanów we Francji oraz miliony w całej Europie. W 1986 roku ci sami autorzy stworzyli wspaniałą opowieść Szninkiel (wydaną w Klubie Świata Komiksu w roku 2002). W 1980 roku Rosiński rozpoczął współpracę z Duchâteau nad serią fantastyczną Yans (cała seria ukazała się w Polsce). W 1992 narysował do scenariusza Jeana Dufaux Skargę Utraconych Ziem, a w 2001 roku do scenariusza Van Hamme’a powstał wspaniały Western, który na festiwalu komiksowym w Portugalii w 2002 roku zdobył nagrodę za najlepszy album zagraniczny. W latach 2004-2005 do scenariusza Yvesa Sente Rosiński stworzył dwutomową opowieść Zemsta hrabiego Skarbka, która od razu wzbudziła zachwyt czytelników i krytyki. Artysta w trakcie stanu wojennego, wyemigrował do Belgii, by później razem z rodziną osiąść na stałe w Szwajcarii, gdzie obecnie żyje i pracuje. Wielokrotnie nagradzany za wybitne osiągnięcia artystyczne zarówno w kraju jak i zagranicą jest jednym z najwybitniejszych twórców europejskiego komiksu.

Yves Swolfs Urodził się w 1955 roku w Brukseli (Belgia). Studiował dziennikarstwo, a potem sztukę komiksu u Claude’a Renarda w Instytucie Saint-Luc w Brukseli. Zadebiutował krótką historią w antologii Neuvième Rêve w roku 1978. Pierwszą autorską serią Swolfsa był western Durango (15 tomów, lata 1981-2008), wzorowany na spaghetti westernach
z Clintem Eastwoodem. Potem zajął się cyklem Dampierre (10 tomów, 1988-2002; od 3. tomu rysunki są autorstwa Pierre’a Legeina), rozgrywającą się w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

W latach 1994-2001 stworzył bestsellerową opowieść grozy o wampirze Książę nocy. Sześć tomów podzielonych jest na dwa podcykle. Podobno niedługo Swolfs ma wrócić do kontynuacji Księcia.

Następnie powrócił do westernu w historii Black Hills 1890 (4 tomy, 1999-2005). W roku 2000 zaczął pracować nad scenariuszem cyklu science fiction Vlad, w której rysunkami zajął się Griffo (7 tomów do roku 2006). W latach 2002-2004 wspólnie z grafikiem włoskim Giulio de Vitą stworzył trzytomową serię o medium pracującym dla FBI – Healer.

Od 2003 roku pisze i rysuje autorską opowieść fantasy Legenda, rozgrywającą się w realiach średniowiecznej Europy. Niedługo rozpocznie pracę nad jej piątym tomem, który otworzy drugą podserię tej opowieści.

Autorką kolorów do wielu komiksów Swolfsa jest jego żona, Sophie.

Tomasz Lew Leśniak (ur. w 1977 r.) – rysownik, współautor komiksów z serii: Jeż Jerzy, Tymek & Mistrz, Opowieści wakacyjne ku przestrodze czytelników (sc. Rafał Skarżycki) oraz Kfiatuszki (sc. Dennis Wojda). Razem z Rafałem Skarżyckim przebojem opanowali komiksową działkę w skate’owym miesięczniku Ślizg, publikując w nim „dorosłą” mutację serialu o Jeżu Jerzym, którego „dziecięca” odmiana ukazywała się równolegle w Świerszczyku. Współpracował z Filipinką (Kfiatuszki), Gazetą Wyborczą oraz belgijskim magazynem Spirou, gdzie publikował serial Tymek i Mistrz (sc. Rafał Skarżycki). Laureat Grand Prix Festiwalu Komiksu w Łodzi za komiks z serii Jeż Jerzy. Poza komiksami zajmuje się projektowaniem graficznym i animacją, tworzy również filmy animowane. Obecnie pracuje nad pełnometrażową animowaną adaptacją komiksu Jeż Jerzy.

Rafał Skarżycki (ur. w 1977 r.) – jako scenarzysta współpracował lub współpracuje z Gazetą Wyborczą, magazynem Ślizg, HBO Polska, Telewizją Polsat; oprócz tego pisze opowiadania i prozę – w październiku 2009 roku ukazała się jego debiutancka powieść Teleznowela. Do tej pory wydał blisko dwadzieścia albumów komiksowych, poza tym ma na koncie setki publikacji w prasie. Nagrody: wyróżnienie w konkursie magazynu Fenix (1996 r.), nagroda za najlepszy scenariusz VIII Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu w Łodzi (1997 r.), II miejsce
w plebiscycie K`98 w kategorii Scenarzysta (1998 r.), Grand Prix X Ogólnopolskiego Festiwalu Komiksu w Łodzi w 1999 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Autor scenariusza pełnometrażowego filmu kinowego Jeż Jerzy, a także scenariusza komedii Złe nowiny, wyróżnionego przez jury pod przewodnictwem Petra Zelenki na Międzynarodowym Festiwalu Scenarzystów Interscenario 2008.

Paweł „Pawka” Kłudkiewicz urodził się w 1978 roku Warszawie. Jest z wykształcenia architektem, pracuje jako rysownik i ilustrator. Pierwsze komiksy zaczął rysować w wieku 26 lat, debiutował zaś w Antologii Piłkarskiej (Kultura Gniewu – 2005). Współpracował m.in. z Focusem, Lampą i portalem Babaryba.pl. Jego prace były prezentowane na wystawie podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksowego w Łodzi oraz na wystawach indywidualnych w Warszawie i Olsztynie. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest globalnym patriotą, miłośnikiem backpackingu ze szczególnym uwzględnieniem Azji.

Tomasz Kołodziejczak Pisarz, scenarzysta komiksowy, publicysta, wydawca komiksów dla dzieci i dorosłych w wydawnictwie Egmont Polska. Debiutował w 1985 roku opowiadaniem Kukiełki. Laureat nagrody imienia Janusza Zajdla, za powieść Kolory sztandarów. Na rynku nakładem wydawnictwa Fabryka Słów właśnie ukazała się jego najnowsza powieść – „Czarny horyzont” ze świata przedstawionego w opowiadaniu Piękna i graf , nominowanego do nagrody Zajdla za rok 2006. Trzykrotny laureat nagrody „Śląkfa” (za działalność wydawniczą i fanowską). Laureat nagrody im. Papcia Chmiela za zasługi dla komiksu w Polsce. Jego powieści i opowiadania były tłumaczone na język rosyjski, czeski, litewski. 2010 rok przyniósł mi olbrzymie wyróżnienie – Tomek otrzymał  Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wręczaną osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury już od ponad czterdziestu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *