Na krawędzi krateru
Michał Giedroyć
Saga rodu Giedroyciów
Wspomnienia Michała Giedroycia to saga polskiej rodziny ziemiańskiej od końca XIX wieku po okres po II wojnie światowej. Los tej rodziny od zawsze wpisany był w świat wschodniej I Rzeczpospolitej, tej „właściwej”, Rzeczpospolitej Obojga Narodów, pamięć której autor wielokrotnie przywołuje.
W pierwszej części, która opowiada o latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, mamy zarówno politykę, w którą zaangażowany był ojciec (m.in. senator), jak i codzienne życie ziemiaństwa – rauty, romanse, zajęcia matki zarządzającej gospodarstwem i problemy dorastających szlachcianek.
Druga część to dramatyczny koniec dawnego świata: wkroczenie Rosjan w 1939 roku, aresztowanie ojca (który, o czym rodzina dowie się po wojnie, zginie w 1941 r.) i wywózka pozostałych Giedroyciów – matki, dwóch córek i najmłodszego Michała – na Sybir. W obrazach łagrowej rzeczywistości skupia się na codzienności, na „normalności”. Po wielu dziesiątkach lat stara się zachować dziecięce spojrzenie.
Cześć trzecia jest najbardziej egzotyczna – opowiada o wędrówce rodziny śladami Andersa, o podróży przez Azję Środkową i pobycie na Bliskim Wschodzie, skąd Giedroyciowe w 1946 roku trafili do Anglii.
Książka ilustrowana zdjęciami z archiwum rodzinnego M. Giedroycia i opatrzona wstępem przez wybitnego historyka Normana Daviesa.
Życie Chopina
Kazimierz Wierzyński
Spisana piękną polszczyzną klasyczna biografia najbardziej uznanego na świecie polskiego kompozytora i pianisty, wznowiona nakładem Wydawnictwa Literackiego z okazji dwusetnej rocznicy urodzin artysty. Ta książka to jednocześnie przejmujący portret psychologiczny człowieka walczącego całe życie z nieuleczalną chorobą, barwna kronika jego burzliwych związków z kobietami i przyjaźni z największymi artystami epoki oraz wierny opis ówczesnego Paryża, który stał się schronieniem dla międzynarodowego środowiska emigrantów. Publicystyczną narrację ożywają fragmenty korespondencji Fryderyka Chopina, wybrane cytaty z jego notatnika, oraz liczne archiwalne fotografie i kopie dokumentów.
Mądrości Mamy Muminka
Tove Jansson, Sami Malila
Muminki i ich przyjaciele mieszkają w dużym lecz przytulnym domu, nad którym pieczę sprawuje Mama Muminka. W łapce zawsze ma czarną torebkę, a na biodrach – pasiasty fartuszek. Smaży najsmaczniejsze naleśniki, robi najlepsze kakao i jest najmądrzejszą mamą – przynajmniej w świecie Muminków.
Książeczka Mądrości Mamy Muminka, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa Literackiego w 65. rocznicę powstania pierwszego opowiadania z udziałem małych skandynawskich trolli jest zbiorem najlepszych cytatów z historii wymyślanych przez Tove Jansson, bogato ilustrowanych rysunkami autorki. To wspaniały prezent pod choinkę i doskonałe uzupełnienie domowej biblioteki, wraz z pozostałymi tomami serii, zbierającymi mądrości: Muminka, Tatusia Muminka, Małej Mi, Włóczykija i Ryjka.
Mądrości Tatusia Muminka
Tove Jansson, Sami Malila
Tatuś Muminka czyta poważne gazety, pali fajkę i pisze pamiętniki, w czym nikt nie powinien mu przeszkadzać. Uwielbia landrynki i jest mu bardzo do twarzy w cylindrze. I jak na tatusia przystało jest głową domu Muminków. A jak wiadomo głowa domu zawsze ma coś mądrego do powiedzenia.
Mądrości Tatusia Muminka to wspaniały prezent pod choinkę i doskonałe uzupełnienie domowej biblioteki, wraz z pozostałymi tomami serii zbierającymi mądrości: Muminka, Mamy Muminka, Małej Mi, Włóczykija i Ryjka.
Da capo
Jerzy Franczak
Bohaterem poprzedniej powieści Jerzego Franczaka, Nieludzkiej komedii, był niespełniony pisarz Emil Król. W Da capo obserwujemy losy jego brata. Kamil prowadzi stabilne życie: ma dobrą pracę w korporacji, żonę i małą córeczkę. Nikt nie wie, że niesie przez dorosłe życie bagaż traumatycznych doświadczeń: ojciec-tyran, szkolne prześladowania, erotyczne upokorzenia… Przypadkowo poznana kobieta z przestępczego półświatka wywraca jego świat do góry nogami. Kamil porzuca rolę grzecznego syna, sumiennego pracownika, przykładnego męża i ojca. Wikłając się w namiętny i niebezpieczny romans, odkrywa swoje stłumione pragnienia, a zarazem musi stawić czoła demonom przeszłości.
Rotmistrz Sosnowski. As wywiadu Drugiej Rzeczpospolitej
Henryk Ćwięk
Historia polskiego Bonda
Opowieść o jednym z najbardziej skutecznych, ale i kontrowersyjnych agentów II RP. Sosnowski z końcem lat 20. objął agenturę w Berlinie, prowadził życie światowca, zdobywając względy kilku ustosunkowanych kobiet. Do 1936 był najważniejszym informatorem zza zachodniej granicy, przekazywał m. in. dane dotyczące agresji III Rzeszy na Polskę. Po powrocie do kraju został oskarżony o podwójną agenturę, ale zarzutów nie udowodniono. Dalsze losy agenta Sosnowskiego pozostają niejasne, a książka Henryka Ćwięka rzuca nowe światło na tę historię.
Życie na krawędzi jest próbą weryfikacji mitów, jakie narosły przez lata wokół postaci majora Sosnowskiego. Autor poprzez wyjątkowo drobiazgowe poszukiwania archiwalne stara się zbudować obiektywny obraz działalności rotmistrza na tajnym froncie polsko-niemieckiego wywiadu. To emocjonująca opowieść o wybitnym oficerze, który mimo ogromnych zasług dla kraju utracił wszystko.
Jan Karski
Yannick Haenel
Kontrowersyjna powieść francuskiego pisarza rozpętała burzę medialną i sprowokowała polemikę z Claudem Lanzmannem, twórcą filmu Shoah. Pisarz zarzucił autorowi Shoah, że to on zniekształcił w filmie sens wypowiedzi Karskiego. Haenel twierdzi, że namawiając Karskiego na rozmowę, Lanzmann obiecywał mu, że kwestia ratowania Żydów przez Polaków będzie jednym z głównych tematów jego filmu. „Ta kwestia nie tylko nie jest jednym z tematów Shoah, ale też – wycinając świadomie część wywiadu, w której Karski opowiada o swojej misji ratowania Żydów – Lanzmann zmienił całkowicie obraz Polski”. W ten sposób to właśnie Lanzmann „zdradził Karskiego” – dodaje Haenel. (PAP)
Książka łączy literaturę faktu z fikcją. Oparta jest na biografii legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, świadka Holocaustu, który w 1942 r. przekazał aliantom pierwszy raport o zagładzie Żydów w warszawskim getcie i obozach koncentracyjnych. Jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, szczegółowo informował aliantów o Holokauście. Nie dano jednak wiary jego słowom. Powieść znajdowała się przez wiele tygodni na francuskich listach bestsellerów, była także na liście kandydatów do prestiżowej Nagrody Goncourtów.
Polacy w Wehrmachcie
Ryszard Kaczmarek
Na kartach Polaków w Wehrmachcie Ryszard Kaczmarek pisze o kwestii, która dotyczyła wielu Polaków ze Śląska, Pomorza i Kaszub: o dobrowolnych i przymusowych wcieleniach do Wehrmachtu. Swoją opowieść autor opiera na solidnych badaniach archiwów polskich i niemieckich, a także na świadectwach tych, którzy przeżyli, oraz ich rodzin. Analiza listów pisanych przez żołnierzy daje wgląd w sytuację Polaków w armii oraz w ich zwyczaje i zachowania. Kaczmarek szczegółowo analizuje szereg uwarunkowań przyczyniających się do podejmowania kolaboracji, przedstawia również społeczne konsekwencje strategii narodowościowej Rzeszy wobec Ślązaków, Kaszubów i Mazurów.
Żyją jeszcze Polacy, dla których ta historia jest koszmarnym wspomnieniem lub wstydliwą tajemnicą.
Państwo Maytree
Annie Dillard
Historia miłosna – liryczna, refleksyjna, stawiająca wiele ważnych pytań na temat miłości, małżeństwa, natury. Dzieje małżeństwa malarki Lou Bigelow i poety Toby’ego Maytree skłaniają do namysłu nad istotą lojalności, przebaczenia, przyjaźni. Czas mija nieubłaganie: miłość od pierwszego wejrzenia – ślub – narodziny dziecka – wypadek – zdrada… Rozstania i powroty. Trudne wybory. Starość. Życie jest nieprzewidywalne, zaskakujące… Jakże mało jesteśmy w stanie dojrzeć w codzienności, jak wiele przeoczamy…
Mądrości Muminka
Tove Jansson, Sami Malila
Muminek jest mały, biały, okrągły, uwielbia naleśniki z dżemem i często marszczy nosek. To jedno z najmilszych i najmądrzejszych stworzonek zamieszkujących wyobraźnię już kilku pokoleń czytelników. Nie trzeba być dzieckiem, żeby darzyć go sympatią.
Ta pięknie ilustrowana rysunkami Tove Jansson książeczka przypomni wszystkim miłośnikom Muminków pamiętne powiedzonka oraz mądre a czasami szalone myśli słynnego małego trolla, obchodzącego w tym roku 65 urodziny (pierwsze opowiadanie z jego udziałem autorka ukończyła 1945 roku). To wspaniały prezent pod choinkę i doskonałe uzupełnienie domowej biblioteki, wraz z pozostałymi tomami serii zbierającymi mądrości: Mamy Muminka, Tatusia Muminka, Małej Mi, Włóczykija i Ryjka.
Dziennik tom 1 1962-1969
Sławomir Mrożek
Najbardziej oczekiwane wydarzenie literackie roku.
We wrześniu 2010 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się pierwszy tom Dziennika Sławomira Mrożka obejmujący lata 1962 – 1969. Pisany krwią i żółcią, tęsknotą i złością, niespokojnymi nocami i podczas szczęśliwych dni… Piórem i na maszynie. Przez kilkadziesiąt lat. W trzydziestu kilku miastach, kilkunastu krajach i na trzech kontynentach.
Ponad trzy tysiące stron rękopisu i prawie osiemset stron maszynopisu. Osobiste zapiski, baczna obserwacja współczesności i unikalna kronika epoki.
Kolejne tomy obejmować będą lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte – całość ukaże się w 3 tomach.