Doris May Lessing to brytyjska zaangażowana i niepokorna pisarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2007, będąca jednym z symboli feminizmu, antykolonializmu i marksizmu w świecie literatury. Jest autorką ponad czterdziestu dzieł.

Urodziła się 22 października 1919 roku w rodzinie brytyjskiej w Kermanszahu w Persji, dzisiejszym Iranie. Jej ojciec, Alfred Cook Tayler, okaleczony w I wojnie światowej, był urzędnikiem w Imperial Bank of Persia, matka zaś była pielęgniarką. Wczesne dzieciństwo Lessing spędziła w Kermanszahu. W latach dwudziestych XX w. rodzina przeniosła się do Rodezji, gdzie ojciec przyszłej noblistki kupił farmę. W 1948 roku przeprowadziła się do Anglii. Była znana z krytycznych opinii o polityce wewnętrznej RPA okresu apartheidu.

Uznanie zdobyła dzięki książkom psychologicznym i obyczajowym z życia kobiet. Kilka jej książek należy do gatunku science-fiction. Ze względu na wymowę części swojej twórczości Doris Lessing stała się żywym symbolem marksizmu, feminizmu, antykolonializmu i sprzeciwu wobec apartheidu. Przez pewien czas była członkinią Komunistycznej Partii Wielkiej Brytanii, ale wystąpiła z niej po radzieckiej interwencji na Węgrzech w 1956 roku. W powieści A Ripple from the Storm krytycznie i prześmiewczo odnosi się do tej wersji komunizmu.

W wywiadzie udzielonym dla hiszpańskiej gazety El País pisarka określiła prezydenta USA George’a W. Busha jako „światową katastrofę”, a byłego premiera brytyjskiego Tony’ego Blaira jako „katastrofę dla własnego kraju”. Ponadto Doris Lessing powiedziała: Niektórzy Amerykanie będą myśleć, że oszalałam. Dużo ludzi zginęło, prestiżowe budynki zostały zburzone, ale zamachy z 11 września nie były tak straszne w porównaniu z krwawym terrorem Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA).

11 października 2007 przyznano jej literacką Nagrodę Nobla, uzasadniając wybór stwierdzeniem: …jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą.

Była najstarszą osobą nagrodzoną literacką Nagrodą Nobla. Przed nią najstarszym laureatem był Theodor Mommsen, mający w momencie przyznawania nagrody 85 lat.

Pisarka zmarła 17 listopada 2013 w Londynie.

W Polsce ukazały się m.in. jej powieści i opowiadania: The Grass Is Singing (1950) – powieść, wyd. pol. Trawa śpiewa, Świat Książki 2008, Martha Quest (1952) – wyd. pol. Martha Quest, Albatros 2008, The Four-Gated City (1969) – wyd. pol. Miasto o czterech bramach, Albatros 2013, A Man and Two Women (1963) – opowiadania, wyd. pol. Mężczyzna i dwie kobiety, PIW 2008, African Stories (1964) – opowiadania, wyd. pol. Opowieści afrykańskie, Albatros 2008, On Cats (2002) – opowiadania, wyd. pol. O kotach, Prószyński i S-ka 2008, The Summer Before the Dark (1973) – powieść, wyd. pol. Lato przed zmierzchem, Czytelnik 1976, The Grandmothers: Four Short Novels (2003) – opowiadania, wyd. pol. Dwie kobiety, Wielka Litera 2013.

Źródło: Wikipedia.org