W centrum rozmowy obu panów jest oczywiście szeroko pojęty bóg. Piszę „szeroko pojęty”, gdyż wbrew naszemu chrześcijańskiemu pojęciu, rozmówcy poruszają temat boga jako istoty tożsamej w każdej religii monoteistycznej. Nie stronią także od omówienia problemu religii politeistycznych. A od boga już krótka droga do człowieka, któremu także poświęcono w tej książce sporo miejsca. Zarówno relacji człowiek-bóg, jak i samej kondycji współczesnego homo sapiens. Zarówno Bauman, jak i Obirek dalecy są od wywyższania jednej religii wobec innych. Zgodnie postulują, aby wszyscy wyznawcy próbowali odszukać jakieś punkty zaczepienia, tematy do dyskusji. Panowie zadają sobie również pytanie o sens wiary, jej wyznaczniki, a także popularyzację tego czy innego wyznania. Próbują dokonać analizy współczesnego postrzegania religii, uwypuklenia potrzeb, które zaspokaja wiara. Dokonują rozróżnienia pomiędzy coraz bardziej zsekularyzowaną Europą a innymi kontynentami. Dla czytelnika książka O Bogu i człowieku rozmowy jest szansą na przeanalizowania wspólnie z Baumanem i Obirkiem stanowisk na temat religii, a także możliwością polemiki na takie tematy jak rodzina, małżeństwo, obraz boga/bogów czy człowieka.
O Bogu i człowieku rozmowy to książka wymagająca od czytelnika dużo uwagi i skupienia. Ze względu na szeroką wiedzę obu rozmówców, ich dialog stoi na bardzo wysokim poziomie intelektualnym. Często używają oni zwrotów i pojęć bardzo zaawansowanych, nieznanych typowemu czytelnikowi. Na pewno w odbiorze książki pomoże chociażby szczątkowa wiedza na temat teologii czy też filozofii. Na dodatek, zarówno Bauman, jak i Obirek, odwołują się do przeróżnych traktatów, książek i myśli teologów, filozofów, pisarzy. Zaskakujące jest, że w przeważającej części obaj panowie znają przytaczane postaci i potrafią się do nich odnieść. Gdy zdarza się, że jeden z nich nie dość dokładnie zna dane dzieło czy też pogląd, wyraża jasno swą niewiedzę. Schemat ten jest powszechny podczas całej rozmowy, którą cechuje głęboki szacunek Baumana do osoby Obirka i odwrotnie. I choć można by się spodziewać, patrząc na życiorysy obu panów, że nie będą oni zbyt często zgodni w swoich rozważaniach, to niezwykle często dochodzą do konsensusu.
Zapis rozmowy Zygmunta Baumana ze Stanisławem Obirkiem powinien sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagającego czytelnika. O Bogu i człowieku rozmowy to propozycja zarówno dla wierzących jak i nie wierzących; każdy znajdzie w niej kwestie, z którymi się zgodzi oraz, zapewne, momenty, z którymi będzie polemizował. Ile bowiem ludzi, tyle zdań, ile potrzeb, tylu bogów; co mogłoby się stać mottem tej książki.
Zygmunt Bauman (ur. 1925) – światowej sławy socjolog, filozof i eseista, jeden z największych autorytetów w dziedzinie wiedzy o społeczeństwie i mechanizmach rządzących współczesnym światem. Do 1968 r. profesor UW, później kierował Katedrą Socjologii na Uniwersytecie w Leeds. Były ideowy komunista, ateista.
Stanisław Obirek (ur. 21 sierpnia 1956 w Tomaszowie Lubelskim) –polski teolog, historyk, antropolog kultury, były jezuita.Obirek interesuje się miejscem religii we współczesnej kulturze, dialogiem międzyreligijnym, konsekwencjami Holocaustu i możliwościami przezwyciężenia konfliktów religijnych, cywilizacyjnych i kulturowych.
Tytuł: O Bogu i człowieku rozmowy
Autor: Zygmunt Bauman, Stanisław Obirek
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 9 maja 2013
Liczba stron: 204
Format: 123×197 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-08-05089-7
Kategoria: Wywiady