Cyklu „Kocham Kino w Multikinie” jest prowadzony przez Grażynę Torbicką. W ramach tego projektu na wielkim ekranie prezentowane są najciekawsze, najbardziej dyskusyjne i najodważniejsze dzieła współczesnej kinematografii. We mgle, najnowszy film Siergieja Łożnicy, jest trzecim filmem, który znalazł się w repertuarze „Kocham Kino w Multikinie” .
Nagroda FIPRESCI to nie jedyny laur festiwalowy, który zdobyła produkcja We mgle. Film ma za sobą triumfalny pochód po międzynarodowych festiwalach, gdzie zbierał entuzjastyczne recenzje nie tylko jurorów, ale też krytyki i widzów. Sam Łożnica do nagród powinien być przyzwyczajony. Jego poprzedni film „Szczęście ty moje” zdobył Złotą Palmę na 63. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, zaś reżyser przypieczętował tym samym swój status jednego z najwybitniejszych twórców kina europejskiego średniego pokolenia.
Najnowszy film Łożnicy We mgle bywa w Polsce porównywany do Obławy Marcina Krzyształowicza. W głębi pierwotnej puszczy kategorie „przyjaciel” i „wróg” nie istnieją, a granica pomiędzy zdradą a bohaterstwem okazuje się mało widoczna. Główny bohater musi dokonać moralnego wyboru pomiędzy dobrem i złem, będąc w sytuacji, w której trudno o proste i jednoznaczne decyzje. Obraz We mgle został nakręcony na podstawie powieści o tym samym tytule białoruskiego pisarza Wasyla Bykowa. Autorem zdjęć jest stały współpracownik reżysera Oleg Mutu (4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni, Śmierć pana Lazarescu), a kostiumy zaprojektowała uznana polska kostiumografka Dorota Roqueplo (Młyn i krzyż, Sala samobójców, Mój Nikifor).
Film We mgle zostanie zaprezentowany w ramach cyklu Kocham Kino w Multikinie 22 maja w 14 kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Koszalin, Kraków, Łódź, Poznań Stary Browar, Sopot, Szczecin, Rzeszów, Wrocław Arkady, Warszawa Targówek, Warszawa Złote Tarasy, Zabrze. Po projekcji odbędzie się retransmisja rozmowy Grażyny Torbickiej z gośćmi i widzami zarejestrowana podczas spotkania w Warszawie.
Szczegóły na temat projektu można znaleźć na stronie www.multikino.pl oraz na Fan Page’u Kocham Kino (facebook.com/kochamkino.tvp). Dyskusję z pierwszego i drugiego spotkanie prowadzonego w kinie przez Grażynę Torbicką można zobaczyć na www.stopklatka.pl. Spotkanie z warszawskiego Multikina Ursynów również zostanie zaprezentowane w serwisie.
We mgle (V tumane)
Niemcy/Holandia/Białoruś/Rosja/Łotwa 2012, 127 min
Reżyseria: Siergiej Łoźnica
Scenariusz: Siergiej Łoźnica na podstawie powieści Wasyla Bykaua We mgle
Zdjęcia: Oleg Mutu
Dźwięk: Władimir Gołownickij
Występują: Władimir Swirskij, Władisław Abaszyn, Nikita Pieriemotow, Julija Pieriesild, Kiriłł Pietrow, Dmitrij Kołosow, Stiepan Bogdanow, Dmitrij Bykowskij, Wład Iwanow, Igor Chripunow, Nadieżda Markina, Borys Kamorzin, Michaił Jewłanow, Siergiej Russkin
Opis filmu:
Zachodnie rubieże Związku Radzieckiego. Jest rok 1942. Na terenie okupowanym przez Niemców, miejscowi partyzanci prowadzą brutalną kampanię przeciw najeźdźcy. Nieopodal wsi, w której mieszka pracownik kolei Suszenja, wykoleja się pociąg. Niewinny Suszenja wraz z grupą sabotażystów trafia do aresztu, ale uchodzi z życiem. Niemiecki oficer postanawia puścić go wolno, lecz w związku z szerzącymi się plotkami o jego rzekomej zdradzie, dwaj partyzanci – Burow i Wojtek, wychodzą z lasu, aby dokonać odwetu. Gdy dopadają ofiarę, wpadają w zasadzkę. Suszenja zostaje sam i musi zmierzyć się z ciężko rannym partyzantem.
Wybrane festiwale i nagrody: 2012 – MFF w Cannes: nagroda FIPRESCI; 2012 – FF w Soczi: nagroda za reżyserię i nagroda krytyków; 2012 – FF w Wołogdzie: nagroda główna; 2012 – FF w Erewaniu: „Srebrna Morela”; 2012 – FF w Kijowie: nagroda główna i nagroda FIPRESCI; 2012 – FF w Mińsku: nagroda główna; 2012 – FF w Tallinie: nagroda główna.
Czym jest „Kocham Kino”?
W kalendarzach prawdziwych kinomanów czwartkowy i niedzielny wieczór to szczególny czas – wtedy właśnie emitowane jest pasmo i magazyn Kocham Kino, w których widzowie oglądają najznakomitsze pozycje filmowe oraz mają okazję wysłuchać rozmów ekspertów. Ich atrakcyjna forma połączona z niezwykłą wartością merytoryczną jest zjawiskiem niespotykanym w innych tego typu programach telewizyjnych. Nic więc dziwnego, że Magazyn otrzymał nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla najlepszego programu telewizyjnego promującego sztukę filmową, zaś jego autorka, Grażyna Torbicka, jest uważana za wyjątkową ambasadorkę kina o wysokich walorach artystycznych, które niestrudzenie popularyzuje jako dziennikarka i krytyk sztuki, ale również jako dyrektor artystyczny Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym. Jest obecna na wszystkich najważniejszych festiwalach na świecie, a w swoich programach gości największych wizjonerów współczesnego kina. Uczestniczyła w pracach jury FIPRESCI na festiwalu w Berlinie, była także członkiem jury Nagrody Pierrot na Festiwalu Filmowym w Cannes. Od 1996 r. jest członkinią FIPRESCI.
Idea projektu „Kocham Kino w Multikinie”
Podczas spotkań „Kocham Kino w Multikinie” Grażyna Torbicka, co miesiąc obecna w innym kinie sieci Multikino, poprowadzi spotkania z gośćmi: twórcami filmów, krytykami, znawcami problematyki podejmowanej w prezentowanych w cyklu dziełach. W spotkaniach żywy udział będzie brała publiczność Multikina – organizatorzy zapraszają widzów do wymiany opinii, zadawania pytań, prezentowania własnej filozofii myślenia o kinematografii. Projekt „Kocham Kino w Multikinie” narodził się z chęci spotkania się z widzem, któremu, podobnie jak inicjatorom cyklu, leży na sercu rozwój sztuki filmowej. A to, że rzecz dzieje się w Multikinie, niech będzie dowodem, że w zapomnienie odchodzą czasy, gdy kina wielosalowe identyfikowano wyłącznie z komercyjnym repertuarem. Multikino, lider na rynku alternatywnych treści kinowych, regularnie prezentuje na wielkim ekranie najwybitniejsze dzieła operowe, koncerty na żywo czy nietuzinkowe kino – będąc żywym przykładem głębokich zmian w filozofii zarządzania nowoczesnymi centrami kultury, jakimi stają się kina wielosalowe.