Oto premiery kinowe tego tygodnia!

Wielki Gatsby

Wielki Gatsby to amerykański melodramat z 2012 roku. Za reżyserię tej trójwymiarowej produkcji odpowiada Baz Luhrmann, który wraz z Craig’em Pearce’em napisał scenariusz. Dzieło stanowi nową, szóstą już adaptację powieści „Wielki Gatsby” z 1925 roku F. Scotta Fitzgeralda. Muzykę do filmu skomponował Craig Armstrong, zaś za produkcję odpowiadają Baz Luhrmann, Douglas Wick oraz Lucy Fisher.

Akcja filmu rozegra się w latach 20. ubiegłego stulecia. Jay Gatsby (Leonardo DiCaprio) kocha się w pięknej i zepsutej Daisy (Carey Mulligan), która porzuciła go dla bogatszego, Toma Buchanana (Joel Edgerton). Po latach Gatsby jest bajecznie bogaty i gotów zaryzykować wszystko, by odzyskać Daisy. Świadkiem i wnikliwym obserwatorem wydarzeń jest Nick Carraway (Tobey Maguire).

W pozostałych rolach w filmie „The Great Gatsby” wystąpili: Isla Fisher jako Myrtle Wilson, Elizabeth Debicki – Jordan Baker, Amitabh Bachchan – Meyer Wolfsheim, Jason Clarke – George B. Wilson, Callan McAuliffe – młody Jay Gatsby, Sam Davis – Barman, Gemma Ward – Catherine, Gus Murray – Teddy.

{youtube}-ZRhUOwzqnA{/youtube}

Tytuł polski: Wielki Gatsby
Tytuł oryginału: The Great Gatsby
Reżyseria: Baz Luhrmann
Scenariusz: Baz Luhrmann, Craig Pearce
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 17 maja 2013
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: USA

hipnotyzerHipnotyzer

Hipnotyzer (szw. Hypnotisören) to szwedzki dramat kryminalny z 2012 roku. Jest to ekranizacja bestsellerowego thrillera Larsa Keplera w reżyserii trzykrotnie nominowanego do Oscara Lasse Hallstroma („Co gryzie Gilberta Grapea”, „Wbrew regułom”). Scenariusz napisali Lasse Hallström i Paolo Vacirca, a muzykę skomponował Oscar Fogelström. Za produkcję odpowiadają Börje Hansson, Peter Possne i Bertil Olsson.

Komisarz Joona Linna (Tobias Zilliacus) prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa. Z całej rodziny ocalał tylko nastoletni chłopak. Ponieważ jest w ciężkim stanie i nie można wydobyć od niego zeznań, Linna prosi o pomoc znanego psychiatrę Erika M. Barka (Mikael Persbrandt), przed laty eksperymentującego z hipnozą. Bark podejmuje wyzwanie, inicjując serię dramatycznych wydarzeń, które narażą na niebezpieczeństwo nie tylko samego psychiatrę, ale i jego najbliższych.

„Hipnotyzer”, wybrany oficjalnym szwedzkim kandydatem do Oscara, to adaptacja bestsellerowego i wydanego w kilkudziesięciu krajach thrillera autorstwa pisarskiego duetu Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril, podpisujących się wspólnym pseudonimem Lars Kepler, który zapoczątkował serię powieści o komisarzu Linnie. W przygotowaniu jest ekranizacja drugiej części cyklu – „Kontrakt Paganiniego” w reżyserii Kjella Sundvalla („Łowcy”).

W filmie w rolach głównych wystąpili: Tobias Zilliacus jako Joona Linna, Mikael Persbrandt – Erik Maria Bark, Lena Olin – Simone Bark, Helena af Sandeberg – Daniella, Jonatan Bökman – Josef, Oscar Pettersson – Benjamin, Eva Melander – Magdalena, Anna Azcarate – Lydia.

{youtube}VWhl3iGFFAI{/youtube}

Tytuł polski: Hipnotyzer
Tytuł oryginału: Hypnotisören
Reżyseria: Lasse Hallstrom
Scenariusz: Lasse Hallstrom, Paolo Vacirca
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 17 maja 2013
Gatunek: dramat, kryminał, thriller
Kraj produkcji: Szwecja
Czas trwania: 122 min

28-pokoi-hotelowych28 pokoi hotelowych

28 pokoi hotelowych (ang. 28 Hotel Rooms) to amerykański dramat z 2012 roku i przy okazji reżyserski debiut młodego reżysera Matta Rossa, który jest także autorem scenariusza. Muzykę skomponował Fall On Your Sword, a za produkcję odpowiadają Chris Messina, Lynette Howell oraz Andrew Meieran.

Ona jest mężatką, a on ma dziewczynę. Zaczyna się od niewinnego spotkania w hotelowej restauracji, a kończy na szalonej nocy w pokoju hotelowym. Ta noc powtórzy się 28 razy, za każdym razem w innych hotelu i za każdym razem będzie inaczej. Zasada jest prosta: to tylko seks bez zobowiązań. Film przez zmysłową i intymną historię oraz odważne sceny erotyczne, może niektórym widzom przywodzić na myśl kultowe dzieło Bernardo Bertolucciego – „Ostatnie tango w Paryżu”.

„28 pokoi hotelowych” to próba jak najpełniejszego opisania relacji pomiędzy mężczyzną a kobietą. Reżyser chciał podążać z kamerą za dwójką ludzi, obserwować, jak się w sobie zakochują, śledzić zmiany w ich życiu, doświadczać naturalnych dla związku wzlotów i upadków, coraz intensywniej zagłębiać się w pięknym i jednocześnie pełnym bólu świecie, który dla siebie od podstaw zbudowali.

W „28 pokojach hotelowych” zobaczymy nieznaną jeszcze widzom, ale przepiękną Marin Ireland oraz urzekającego Chrisa Messina, którego polscy widzowie mogą pamiętać z filmu „Vicky Cristina Barcelona”. W filmie zgrali również Robert Deamer jako barman oraz Brett Collier jako klient baru.

{youtube}5y-cTKD7rHk{/youtube}

Tytuł polski: 28 pokoi hotelowych
Tytuł oryginału: 28 Hotel Rooms
Reżyseria: Matt Ross
Scenariusz: Matt Ross
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 17 maja 2013
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 82 min

pocaluj-mniePocałuj mnie

Pocałuj mnie (szw. Kyss Mig, tytuł międzynarodowy – With Every Heartbeat) to szwedzki melodramat z 2011 roku. Za reżyserię i scenariusz odpowiada Alexandra-Therese Keining, a za produkcję Lars Hermann, Gunnar Carlsson oraz Helena Danielsson. Muzykę skomponował Marc Collin. Klimat filmu podkreślają zdjęcia Ragna Jorminga.

Historia koncentruje się na Mii oraz nieoczekiwanych skutkach romansu, który odmieni jej życie na zawsze. Dzieje się we współczesnej Szwecji. Wszystko się zaczyna, kiedy bohaterka wraca do domu rodzinnego w towarzystwie narzeczonego – Tima, świętować zaręczyny i urodziny ojca, Lasse. Spotyka jego partnerkę, Elisabeth i nową rodzinę. Długo tam nie była, wiele się zmieniło, nie jest gotowa na tą konfrontację.

W ciągu kolejnych dni w domu, zbliża się do córki Elisabeth, Fridy, ale uparcie stara się zaprzeczyć sama przed sobą, że między nimi iskrzy, że zakochuje się w dziewczynie. Frida również coś do niej czuje i jest nią zafascynowana. Poza tym wszystkim, Mia ma wyjść za mąż, nie jest lesbijką, jak Frida. Wszystko zmienia się, gdy Mia nagle angażuje się w sekretną, bardzo intensywną relację z Fridą. Obie bardzo uważają, by nie ujawnić się przed rodziną i przyszłym mężem Mii.

Wybór Mii powoduje rozłam w całej rodzinie. Okazuję się, że rodzice obu kobiet prezentują inne postawy dotyczące akceptacji homoseksualizmu. Jest troska, ale jest też lęk i zaprzeczenie. Nie tylko Mia musi sobie poradzić ze swoją tożsamością. To także egzamin z życia dla jej otoczenia.

W filmie „Pocałuj mnie” w rolach głównych wystąpili: Ruth Vega Fernandez jako Mia, Liv Mjönes jako Frida, Krister Henriksson jako Lasse, Lena Endre jako Elisabeth, Joakim Nätterqvist jako Tim, Tom Ljungman jako Oskar, Josefin Tengblad jako Elin.

{youtube}5BTmf5BWcnQ{/youtube}

Tytuł polski: Pocałuj mnie
Tytuł oryginału: Kyss Mig
Tytuł międzynarodowy: With Every Heartbeat
Reżyseria: Alexandra-Therese Keining
Scenariusz: Alexandra-Therese Keining
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 17 maja 2013
Gatunek: melodramat
Kraj produkcji: Szwecja
Czas trwania: 105 min

dla-ellenDla Ellen

Dla Ellen (ang. For Ellen) to amerykański film dramatyczny z 2012 roku. Za reżyserię, produkcję oraz scenariusz odpowiada So Yong Kim, twórczyni „Góry bez drzew”. Muzykę skomponował Jóhann Jóhannsson, a za produkcję odpowiadają także Paul Dano, Jen Gatien oraz Bradley Rust Gray.

Film zachwyca surowym pięknem i ogromnymi przestrzeniami ziem uprawnych, pokazanych na tle przepięknej amerykańskiej zimy. To opowieść o duchowej podróży Joby’ego, który zaczyna rozumieć ogrom tego, co stracił i próbuje odzyskać to, co jest jeszcze do uratowania.

Joby ubiera się z nonszalancją, prowadzi się ekscentrycznie, noc bywa dla niego dniem, dzień – okazją do odespania nocy. Żyjąc trybem muzyka rockowego nie sprawia wrażenia człowieka zbyt pochłoniętego obowiązkami czy obarczonego powinnościami innymi niż koncerty i szampańska zabawa tuż po nich. Pewnie wiódłby taką egzystencję dalej, gdyby nie moment otrzeźwienia: utrata prawa do opieki nad ukochaną córką, Ellen.

Wydaje się, że Joby wyczerpał już wszystkie szanse, jakie dawała mu Claire, matka dziecka. Na nic zdają się jego rozpaczliwe błagania, gotowość do poważnej rozmowy i deklaracje poprawy. Dla Claire to tylko obietnice bez pokrycia. Słyszała je wielokrotnie. Odcina więc Ellen od ojca, który zupełnie nie może się pogodzić z jej decyzją. Nie wie jak zawalczyć o córkę. Potrafi tylko niecierpliwie wyczekiwać na przydzielony mu dzień spotkania z dzieckiem, robiąc wszystko by zagłuszyć cierpienie.

W filmie „Dla Ellen” w rolach głównych wystąpili: Paul Dano jako Joby Taylor, Jon Heder jako Fred Butler, Shaylena Mandigo jako Ellen Taylor, Jena Malone jako Susan, Margarita Levieva jako Claire Taylor, Dakota Johnson jako Cindy Taylor, Alex Mauriello jako Lisa.

{youtube}yCN0PcE5JV8{/youtube}

Tytuł polski: Dla Ellen
Tytuł oryginału: For Ellen
Reżyseria: So Yong Kim
Scenariusz: So Yong Kim
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 17 maja 2013
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 94 min

Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.

Kopia Multikino-wiecej niz kino

Opublikowano w Film