Oto filmowe premiery tego tygodnia!

Od 9 maja:

Iron Man 3

Iron Man 3 to amerykański film akcji z elementami SF z 2013 roku. Za reżyserię odpowiada Shane Black. Scenariusz napisali Drew Pearce i Shane Black. Oparty jest on na przygodach superbohatera komiksów Marvela, Iron Mana. Muzykę skomponował Brian Tyler, a produkcją zajęli się Avi Arad, Kevin Feige i Stan Lee.

W filmie Iron Man 3 Marvela, Tony Stark/Iron Man staje do walki z przeciwnikiem, którego wpływy zdają się nie mieć granic. Gdy cały świat Starka wali się w wyniku działań jego wrogów, rozpoczyna on przerażającą misję w poszukiwaniu sprawiedliwości. Stanie się ona również wielkim sprawdzianem jego charakteru. Przyparty do muru Stark, polegając na swoim geniuszu i instynkcie, musi o własnych siłach walczyć o przetrwanie i chronić najbliższych.

W filmie Iron Man 3 występują między innymi: Robert Downey Jr. jako Tony Stark / Iron Man, James Badge Dale – Eric Savin, Gwyneth Paltrow – Pepper Potts, Don Cheadle – James Rhodes, Guy Pearce – Aldrich Killian, Rebecca Hall – Maya Hansen, Ben Kingsley Ben Kingsley – Mandaryn.

Iron Man swój debiut odnotował w roku 1963 w Tales of Suspense (#39), a własnego komiksu, The Invincible Iron Man (#1), doczekał się w maju roku 1968. Iron Man zadebiutował w kinie w 2008 roku. Dwa lata później odbyła się premiera Iron Mana 2.

{youtube}Ay2ufv2HU0U{/youtube}

Tytuł oryginału: Iron Man 3
Reżyseria: Shane Black
Scenariusz: Shane Black, Shane Black, Drew Pearce
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 9 maja 2013
Gatunek: akcji, s-f
Kraje produkcji: Chiny, USA
Czas trwania: 109 min

Od 10 maja:

stokerStoker

Stoker to amerykański thriller psychologiczny z 2012 roku. Za kamerą stanął koreański mistrz kina akcji Park Chan-wook, dla którego byłby to pierwszy film anglojęzyczny (”Oldboy”, ”Pani zemsta”). Autorem scenariusza jest gwiazdor serialu „Skazany na śmierć” Wentworth Miller. Aktor napisał go pod pseudonimem Ted Foulke. Muzykę skomponował Clint Mansell, a za produkcję odpowiadają Ridley Scott i Tony Scott.

Ojciec kilkunastoletniej Indii Stoker ginie w tajemniczym wypadku samochodowym. Wkrótce potem do wielkiego, położonego na odludziu domu, w którym dziewczyna mieszka wraz z niezrównoważoną matką, wprowadza się brat zmarłego, wuj Charlie. India nie wiedziała dotąd o jego istnieniu. Początkowo jest zafascynowana Charlie’em, szybko jednak nabiera podejrzeń co do jego intencji.

W rolach głównych wystąpili: Mia Wasikowska (”Alicja w krainie czarów”) jako India Stoker, Matthew Goode (”Wszystko gra”) jako Charlie Stoker; nagrodzona Oscarem Nicole Kidman (”Godziny”) jako Evelyn Stoker, nominowana do Oscara Jackie Weaver (”Królestwo zwierząt”) jako Gwendolyn Stoker, a także Dermot Mulroney – Richard Stoker, Alden Ehrenreich – Whip Taylor, Lucas Till – Chris Pitts.

{youtube}dmb0PJRTkx0{/youtube}

Tytuł oryginału: Stoker
Reżyseria: Chan-wook Park
Scenariusz: Wentworth Miller
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 10 maja 2013
Gatunek: dramat, horror, thriller
Kraje produkcji: USA, Wielka Brytania
Czas trwania: 98 min

przelotni-kochankowiePrzelotni kochankowie

Przelotni kochankowie (hiszp. Los amantes pasajeros, tytuł międzynarodowy: I’m So Excited!) to hiszpańska komedia z 2013 roku w reżyserii Pedro Almodóvara, który jest także autorem scenariusza. Muzykę skomponował Alberto Iglesias, a za produkcję odpowiadają Agustín Almodóvar i Esther García.

Akcja filmu rozgrywa się na pokładzie lotu pasażerskiego z Madrytu do Meksyku. Z powodu technicznej usterki, bezpieczeństwo pasażerów znajdujących się na pokładzie zostaje zagrożone. Doświadczeni piloci robią wszystko, by znaleźć rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Personel pokładowy bez reszty poświęca swe ciała i dusze, by w każdy możliwy sposób uprzyjemnić podróż pasażerom, którzy czekają na rozwój wypadków. Okazuje się, że życie w chmurach jest tak samo skomplikowane, jak i na ziemi, a przyczyny tego są zawsze te same: seks i śmierć.

Na pokładzie samolotu poznajemy: nowożeńców wyruszających w podróż poślubną, królową plotkarskich magazynów, bezwzględnego biznesmena uciekającego z Hiszpanii przed policją oraz Don Juana próbującego rozstać się z jedną ze swoich kochanek. Każde z nich leci do Meksyku w określonym celu – by coś załatwić albo przed czymś uciec. Co musi się wydarzyć, by ta grupa nieznajomych wyznała sobie swoje tajemnice? Co musi się stać, by wszyscy – włącznie z pilotami – wyjawili najgłębiej skrywane pragnienia?

W rolach głównych największe gwiazdy hiszpańskiego kina, a zarazem ulubieni aktorzy reżysera: Cecilia Roth („Wszystko o mojej matce”), Javier Cámara („Porozmawiaj z nią”), Blanca Suarez („Skóra, w której żyję”), Lola Dueñas („Volver”), Paz Vega („Sex i Lucia), Carmen Machi („Porozmawiaj z nią”), a także Penélope Cruz i Antonio Banderas.

{youtube}o5PxyLDWL-M{/youtube}

Tytuł polski: Przelotni kochankowie
Tytuł oryginału: Los Amantes pasajeros
Tytuł międzynarodowy: I’m So Excited
Reżyseria: Pedro Almodovar
Scenariusz: Pedro Almodovar
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 10 maja 2013
Gatunek: komedia
Kraj produkcji: Hiszpania
Czas trwania: 90 min

mambo-lula-piraciMambo, Lula i piraci

Mambo, Lula i piraci (duń. Marco Macaco) to duński film animowany z 2012 roku w reżyserii Jana Rahbeka, który wraz z Thomasem Borchem Nielsenem (Disco Robaczki) napisał scenariusz. Muzykę skomponował Jonas Severin Kristensen, a za produkcję odpowiadają Thomas Borch Nielsen i Nynne Selin.

Piosenkarka Lula i dzielny strażnik plaży Mambo próbują powstrzymać złoczyńcę Carlosa, który zamierza przejąć władzę na wyspie prezydenta Małpiozo i nękać jej mieszkańców podrzędnym disco 24-godziny na dobę. Mambo i Lula, wspierani przez załogę piratów-melomanów, rzucą wyzwanie Carlosowi i udowodnią całym tropikom, że nie ma mocnego na człekokształtnego, a muzyka pochodzi od małpy.

Szympańską zabawę w kinach zapewnią mistrzowie dubbingu – Katarzyna Pakosińska („Renifer Niko ratuje brata”), Zbigniew Zamachowski (seria „Shrek”) oraz Jarosław Boberek (niezapomniany król Julian z „Madagaskaru”) w roli Prezydenta Małpiozo. Piosenki napisał Marek Robaczewski, autor pamiętnych adaptacji przebojów lat 70. z „Disco Robaczków” (między innymi „Ja siłę mam” w wykonaniu Agnieszki Chylińskiej).

Z kolei w oryginalnej, duńskiej wersji językowej, głosów użyczyli: Mille Lehfeldt jako Lulu, Toke Lars Bjarke – Brat Monkey, Jess Ingerslev – Prezydent, Rune Tolsgaard – Carlo.

{youtube}noH9Ui77xTA{/youtube}

Tytuł polski: Mambo, Lula i piraci
Tytuł oryginału: Marco Macaco
Reżyseria: Jan Rahbek
Scenariusz: Jan Rahbek, Thomas Borch Nielsen
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 10 maja 2013
Gatunek: animowany, familijny, komedia
Kraj produkcji: Dania
Czas trwania: 80 min

madrytMadryt 1987

Madryt 1987 (hiszp. Madrid 1987) to hiszpański dramat z 2011 roku w reżyserii Davida Trueba, który jest także autorem scenariusza. Muzykę skomponowała Irene Tremblay, a za produkcję odpowiada Jessica Huppert Berman. Obraz był pokazywany na wielu festiwalach filmowych, m.in: MFF w Sundance, MFF w Seattle, 15. Festiwal Filmów Hiszpańskich w Australii, 13. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu.

Sędziwy intelektualista Miguel zaprasza do swego mieszkania młodą adeptkę pióra, śliczną i spontaniczną Angelę. On, może po raz ostatni, chce zaznać seksualnego spełnienia z piękną kobietą; ona – choć wie, na co się naraża – pragnie pokazać mu swoje literackie próby. Liczy, że uda jej się przechytrzyć starego lisa i poznać tajniki jego pisarskiego warsztatu.

Przypadek sprawia, że ci dwoje zatrzaskują się w ciasnej łazience. Od tego momentu są na siebie skazani. Burzliwa dyskusja między nimi prowadzi do kłótni, ta zaś do namiętnego seksu. Fizyczna nagość i erotyczne napięcie z czasem jednak tracą znaczenie – dużo ważniejsze staje się poznanie drugiego człowieka, dotarcie do tego, co skrywa w swoim wnętrzu. Mistrzowska reżyseria Davida Trueby oraz wspaniały popis aktorski Marii Valverde i José Sacristána sprawiają, że widz przez półtorej godziny siedzi wciśnięty w fotel, niecierpliwie czekając, co się jeszcze wydarzy.

W filmie Madryt 1987 w rolach głównych zagrali: María Valverde jako Ángela, José Sacristán – Miguel, Ramon Fontserè – Luis, Alberto Ferreiro – Mężczyzna na patio, Eduardo Antuña – Kelner w Café Comercial, Francisco Risueño – Kelner, Miguel Castrejon – Kelner, Bárbara Lemus – Łowczyni autografów, Gloria Rodríguez – Klientka Café Comercial.

{youtube}PO_gJNMHm24{/youtube}

Tytuł polski: Madryt 1987
Tytuł oryginału: Madrid 1987
Reżyseria: David Trueba
Scenariusz: David Trueba
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 10 maja 2013
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Hiszpania
Czas trwania: 100 min

inny swiatInny Świat

Inny Świat to filmowa opowieść o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska jest narratorką i przewodniczką po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka.

Oszczędna forma i zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmowych produkcji z których słynie Danuta Szaflarska – „Zakazanych piosenek”, „Skarbu”, „Pożegnania z Marią” czy „Pora umierać”, tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka.

Przez symboliczne 97 minut filmu, które jest bezpośrednim nawiązaniem do wieku aktorki – Danuta Szaflarska w czasie powstawania filmu miała 97 lat – widzowie mają okazję zobaczyć świat widziany oczami tej wyjątkowej osobowości polskiej kultury.

{youtube}3Ip9dcY3c20{/youtube}

Tytuł oryginału: Inny Świat
Reżyseria: Dorota Kędzierzawska
Scenariusz: Dorota Kędzierzawska
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 10 maja 2013
Gatunek: biograficzny, dokumentalny
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 97 min

oszukaneOszukane

Oszukane to polski film dramatyczny z 2013 roku w reżyserii Marcina Solarza. Obraz powstał na podstawie ujawnionej kilka lat temu historii podmienionych w szpitalu dzieci, która wstrząsnęła opinią publiczną. Scenariusz napisały Monika Góra i Michał Godzic. Muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak, a za produkcję odpowiada Krystyna Lasoń oraz Tomasz Blachnicki.

Przypadkowe spotkanie dwóch bardzo podobnych do siebie nastolatek prowadzi je do odkrycia nieprawdopodobnej pomyłki sprzed lat. Historia sióstr podmienionych w jednym ze szpitali, nagłośniona przez media wzbudziła ogromne emocje. Wstrząsnęła życiem dwóch rodzin, które od tego momentu nie było już takie samo… Nowe życie odnalezionych po latach sióstr, szybko okaże się mieć pozornie słodki smak. Ile warte jest poznanie prawdy? Czy miłość może rozgrzeszyć wszystkie nasze działania? Czy obu rodzinom uda się wyjść zwycięsko z próby, którą zgotował im los?

Wydarzenia, które przestawia film należą do rzadkich, jednak przedstawione problemy są bliskie każdemu widzowi. To historia osadzona w naszej codzienności. Opowieść o relacji między rodzicami a dziećmi, problemie realizacji swoich ambicji i marzeń, miłości i przyjaźni oraz związanej z nimi potrzebie lojalności. „Oszukane” to kino, które wstrząsa widzami, bo pokazuje jak nieprawdopodobną siłę musi znaleźć w sobie człowiek, gdy los wystawia go na wielką próbę.

W filmie w rolach głównych wystąpili: Katarzyna Herman (Anna), Artur Żmijewski (Janusz), Karolina Chapko (Natalia), Paulina Chapko (Magda), Ewa Skibińska (Grażyna), Sylwia Boroń (Aneta), Kamil Kula (Paweł).

To nie miało prawa się wydarzyć.

{youtube}_cp5HGvGAEo{/youtube}

Tytuł oryginału: Oszukane
Reżyseria: Marcin Solarz
Scenariusz: Michał Godzic, Monika Góra
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 10 maja 2013
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 90 min

od-czwartku-do-niedzieliOd czwartku do niedzieli

Od czwartku do niedzieli (oryg. De jueves a domingo, tytuł międzynarodowy: Thursday Till Sunday) to chilijsko-holenderski dramat z 2012 roku. Dominga Sotomayor Castillo, młoda chilijska reżyserka, stworzyła obraz oraz jego scenariusz. Za produkcję odpowiadają Stienette Bosklopper i Gregorio González. Film „De jueves a domingo” wziął udział w 2012 roku w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty podczas 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Obraz zdobył w 2012 roku główną nagrodę w 9 edycji festiwalu IndieLisboa.

Od czwartku do niedzieli to chilijskie „kino drogi”, opowieść o rodzinie, która wyrusza na kilkudniową wakacyjną przejażdżkę, prawdopodobnie ostatnią w ich wspólnym życiu, zapowiadającą rozstanie. Na subtelną, osobistą historię składają się zwykłe czynności, rozmowy, codzienna bliskość, która jednak z minuty na minutę staje się coraz bardziej melancholijna, skazana na nieuchronny koniec.

Odzwierciedleniem tego procesu jest przesuwający się za oknem, surowy chilijski krajobraz – wysuszony, prześwietlony słońcem, brunatno-piaskowy. Samochód sunie serpentynami szos, przecina szemrzące strumyki i kamienne dróżki między skałami, pokonuje pustynny płaskowyż. Otwarciu perspektywy nieustannie towarzyszy ciasnota wnętrza samochodu. Zderzają się w nim niewypowiedziane uczucia dwójki rodziców, oglądanych z tylnego siedzenia przez przeczuwające kryzys dzieci, pragnące zatrzymać czas.

Film został nakręcony podczas podróży z Santiago – stolicy Chile na północ, zakończonej w miejscowości Punta de Choros. Dystans ten można pokonać właśnie w ciągu czterech dni, stąd tytułowe od czwartku do niedzieli.

W filmie w rolach głównych zagrali: Santi Ahumada jako Lucía, Emiliano Freifeld – Manuel, Paola Giannini – Ana, Francisco Pérez-Bannen – Ojciec, Jorge Becker – Jorze, Axel Dupré – José, Francisca Castillo – Właścicielka campingu, Belén Celedón – Turystka.

{youtube}wX7eupmdSZQ{/youtube}

Tytuł polski: Od czwartku do niedzieli
Tytuł oryginału: De jueves a domingo
Tytuł międzynarodowy: Thursday Till Sunday
Reżyseria: Dominga Sotomayor Castillo
Scenariusz: Dominga Sotomayor Castillo
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 10 maja 2013
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Chile, Holandia
Czas trwania: 96 min

Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.

Kopia Multikino-wiecej niz kino

Opublikowano w Film