Władza
Utrzymana w klimacie filmu noir produkcja „Broken City” to opowieść o losach byłego policjanta (w tej roli Mark Wahlberg), który pracuje jako prywatny detektyw. W ramach jednego ze zleceń śledzi on niewierną żonę burmistrza (Cathrina Zeta-Jones i Russell Crowe). Wkrótce detektyw odkrywa, że kochanek kobiety nie żyje, co pozwala mu wpaść na trop niejasnych interesów burmistrza.
W obrazie pojawią się także Jeffrey Wright, Natalie Martinez, Justin Chambers, Kyle Chandler, Griffin Dunne oraz James Ransone. Za reżyserię odpowiada Allen Hughes.
{youtube}cQYCT-_KPYw{/youtube}
Tytuł polski: Władza
Tytuł oryginału: Broken City
Reżyseria: Allen Hughes
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 15 marca 2013
Gatunek: kryminał, polityczny, thriller
Kraj produkcji: USA
Żyła sobie baba
„Żyła sobie baba” (ros. Zhila-byla odna baba) to rosyjski dramat z 2011 roku w reżyserii Andrey’a Smirnova, który jest także autorem scenariusza i producentem. Film Smirnowa jest dziełem, które powstawało przez lata. Reżyser długo poznawał obyczaje mieszkańców obwodu tambowskiego, spędził wiele godzin w archiwach.
„Żyła sobie baba” to film o historii Rosji. Lata 1909–1921 – rosyjska wioska przeżywa ciężkie chwile: wojnę światową, rewolucję, wojnę ojczyźnianą. Film opowiada historię „Baby”, zupełnie przeciętnej, wiejskiej dziewczyny. Przez pryzmat jej życia i miłości zostają ukazane losy państwa i krwawe karty historii. Poprzez Babę i jej zmagania poznajemy również skomplikowane relacje międzyludzkie panujące w wiosce, niepisane reguły, które definiują tę społeczność. Naczelną zasadą nie jest przyzwoitość, lecz ślepe posłuszeństwo tradycji i nie wybieganie przed szereg. A Baba łamie regułę za regułą. Nie jest to wynikiem jej złej woli, raczej tej nieporadności czy naiwności.
Końcówka caratu, wojna, rewolucja październikowa, walki rojalistów z komunistami (gubernia tambowska była bastionem sił walczących z komunistami i mieszkańców tego regionu spotkały masowe represje), wszystkie te wydarzenia w odzierają ludzi z godności. Pozbawiają człowieka nie tylko wolności ale przede wszystkim człowieczeństwa.
W filmie w rolach głównych wystąpili: Darya Yekamasova, Nina Ruslanova, Vladislav Abashin, Roman Madyanov, Vsevolod Shilovsky, Yevdokiya Germanova, Maksim Averin, Aleksey Serebryakov, Aleksey Alekseyev oraz Lyudmila Larionova.
{youtube}I6WQ_hRg3NQ{/youtube}
Tytuł polski: Żyła sobie baba
Tytuł oryginału: Zhila-byla odna baba
Reżyseria: Andrey Smirnov
Scenariusz: Andrey Smirnov
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 15 marca 2013
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Rosja
Czas trwania: 150 min
Jack pogromca olbrzymów
Pradawny spór ożywa, kiedy młody rolnik przypadkowo otwiera bramę między światem ludzi, a przerażającym światem olbrzymów. Olbrzymy, po raz pierwszy od stuleci uwolnione na ziemi, usiłują odzyskać panowanie nad lądem, który kiedyś utraciły, a młody mężczyzna imieniem Jack (Nicholas Hoult) musi stanąć do walki i usiłować je powstrzymać.
W walce o królestwo, lud i miłość odważnej księżniczki musi zmierzyć się z niepokonanymi wojownikami, choć dotychczas wierzył, że istnieją tylko w legendach… Teraz sam może stać się legendą.
{youtube}MdQcZZoYLkQ{/youtube}
Tytuł polski: Jack pogromca olbrzymów
Tytuł oryginału: Jack the Giant Slayer
Reżyseria: Bryan Singer
Scenariusz: Christopher McQuarrie, Darren Lemke
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 15 marca 2013
Gatunek: dramat, fantasy, przygodowy
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 72 min
Miłość
„Miłość” to polski dramat obyczajowy z 2012 roku w reżyserii Sławomira Fabickiego, który wraz z Markiem Pruchniewskim napisał scenariusz. Za produkcję odpowiadają Leszek Rybarczyk oraz Marek Rudnicki. Obraz był pokazywany podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Warszawie.
Maria i Tomek mają po trzydzieści kilka lat. Są małżeństwem z dziesięcioletnim stażem. Oboje spełniają się w pracy. Wspólnie urządzają mieszkanie, spodziewają się dziecka. Wydaje się, że nic nie jest w stanie zburzyć ich spokojnego życia. Jednak pewnego dnia wydarza się coś, co wystawi ich miłość na próbę.
„Miłość” to film bardzo kameralny, w którym reżyser odkrywa skomplikowaną relację małżeńską. To historia o różnych aspektach miłości: odpowiedzialności, zazdrości, strachu, przebaczeniu, empatii i jej braku. O tych wszystkich złych i dobrych uczuciach, które towarzyszą nam, kiedy w związku minęła już faza euforycznego zakochania, kiedy zdajemy sobie pytanie: czy jeszcze kocham? Film pokazuje jak ludzie uczą otwierać się na drugiego człowieka. Jak żyjąc razem, wreszcie dostrzegają partnera. Biorą odpowiedzialność za niego, za jego miłość.
W filmie w rolach głównych zagrali: Marcin Dorociński jako Tomek, Julia Kijowska – Maria, Adam Woronowicz – Prezydent miasta, Agata Kulesza – Żona prezydenta, Dorota Kolak – Matka Tomka, Marian Dziędziel – Ojciec Tomka, Wojciech Mecwaldowski – Kolega Tomka, Roman Gancarczyk – Lekarz, Piotr Trojan Piotr Trojan – Kierowca prezydenta.
{youtube}lzr0pYeNnp8{/youtube}
Tytuł oryginału: Miłość. Film Sławomira Fabickiego
Reżyseria: Sławomir Fabicki
Scenariusz: Sławomir Fabicki, Marek Pruchniewski
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 15 marca 2013
Gatunek: dramat, obyczajowy
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 105 min
Warszawa 1935
„Warszawa 1935” to realizowany od niemal czterech lat przez studio efektów specjalnych Newborn film krótkometrażowy, który po raz pierwszy pokaże widzom stolicę Polski z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Film przeniesie nas na ulice miasta, przedstawiając dokładnie odwzorowaną architekturę przedwojennej Warszawy. Merytoryczną podstawą dla rekonstrukcji cyfrowej były fotografie dostępne między innymi w Archiwum Państwowym Miasta Stołecznego Warszawy.
O tym niezwykłym filmie więcej pisaliśmy TUTAJ.
{youtube}96MGMuV9cAE{/youtube}
Tytuł oryginału: Warszawa 1935
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 15 marca 2013
Gatunek: animowany
Kraj produkcji: Polska
Baczyński
„Baczyński” jest filmem, który każdy odbierze po swojemu, indywidualnie określi jego gatunek. To kino autorskie młodego reżysera wymykające się z kanonu postrzegania dzieł filmowych; obraz nieoczywisty, którego nie można zamknąć w ramy jednej słusznej interpretacji.
„Baczyński” jest nową jakością w polskiej kinematografii – filmem wpisujący się w nurt dynamicznych zmian sztuki audiowizualnej, skrojonym na XXI wiek. Traktuje o wartościach, o jakich wszyscy powinni rozmawiać i myśleć, a jednocześnie jest atrakcyjny dla bardzo wymagającego współczesnego odbiorcy. Poezja, Powstanie Warszawskie, wybory młodych ludzi, wojna, miłość od pierwszego wejrzenia – o tym jest „Baczyński” Kordiana Piwowarskiego. Ten młody twórca jest absolwentem Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi i synem znanego reżysera Radosława Piwowarskiego. Doskonale wie, jak dotrzeć do szerokiej publiczności, co sprawdza się w praktyce, bo jest reżyserem „Na dobre i na złe”, popularnego serialu TVP 2. Kordian zna także smak pracy na planie wielkich produkcji – był asystentem Andrzeja Wajdy podczas zdjęć do filmu „Katyń”.
Tytułową rolę w „Baczyńskim” gra Mateusz Kościukiewicz, w którym wielu krytyków filmowych i widzów widzi przyszłego gwiazdora polskiego kina. Nie są to porównania na wyrost, bo 26-letni aktor ma już na koncie kilkanaście ról filmowych! Zagrał między innymi w „Tataraku” Andrzeja Wajdy, „Nightwatching” Petera Greenawaya, „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha, podkładał głos jednej z rysunkowych postaci w głośnym filmie Jana Komasy „Sala Samobójców”, a niedawno w kinach można było zobaczyć go m.in. w „Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec. W 2010 roku został laureatem prestiżowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, która jest przyznawana młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością. W tym samym roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską (w filmie „Matka Teresa od kotów” Pawła Sali), a w 2011 roku Orła (Polską Nagrodę Filmową) w kategorii odkrycie roku.
W „Baczyńskim” Mateuszowi Kościukiewiczowi partneruje Katarzyna Zawadzka, która wciela się w żonę głównego bohatera filmu – Barbarę. To młoda, ale już doceniania przez krytykę aktorka. W 2011 roku za rolę w „W imieniu diabła” Barbary Sass otrzymała nagrodę na debiut aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
{youtube}sXvxhtlTUKk{/youtube}
Tytuł oryginału: Baczyński
Reżyseria: Kordian Piwowarski
Scenariusz: Kordian Piwowarski
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 15 marca 2013
Gatunek: biograficzny, dramat, fabularyzowany dokument
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 67 min
Polowanie
Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia w piekło życie nauczyciela z prowincji (Mads Mikkelsen). Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość.
Błyskotliwy thriller Thomasa Vinterberga, z poruszającą i zapadającą w pamięć rolą Madsa Mikkelsena, był jedną z największych sensacji ostatniej edycji MFF w Cannes, zdobywając trzy nagrody: dla najlepszego aktora, Jury Ekumenicznego oraz Vulcain Prize za zdjęcia Charlotte Bruus Christensen.
„Polowanie” jest laureatem British Independent Film Award dla najlepszego filmu zagranicznego, Nagrody Publiczności MFF w Vancouver, zostało też nominowane do BAFTA w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.
{youtube}VR8xj8Aaa_4{/youtube}
Tytuł polski: Polowanie
Tytuł oryginału: Jagten
Tytuł międzynarodowy: The Hunt
Reżyseria: Thomas Vinterberg
Scenariusz: Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 15 marca 2013
Gatunek: thriller
Kraj produkcji: Dania
Złodziej tożsamości
Głównym bohaterem filmu „Złodziej tożsamości” jest mężczyzna, Joe (Jason Bateman), którego tożsamość kradnie zakupoholiczka Diana (Melissa McCarthy). Joe musi ją złapać, zanim całkiem go zrujnuje. Wyrusza w pościg przez cały kraj. Po drodze sprawy się komplikują, pojawiają się gangsterzy i nowe długi.
{youtube}yxmrcdwjzFM{/youtube}
Tytuł polski: Złodziej tożsamości
Tytuł oryginału: Identity Thief
Reżyseria: Seth Gordon
Scenariusz: Craig Mazin, Steve Conrad
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 15 marca 2013
Gatunek: komedia, kryminał
Kraj produkcji: USA
Sąsiedzkie dźwięki
Życie w tej zamieszkałej przez klasę średnią dzielnicy jednego z brazylijskich miast wydaje się bardzo poukładane. Większość domów należy do tej samej rodziny. Ci, którzy je wynajmują, funkcjonują jak we wspólnocie, odgradzając się od zewnętrznego świata. Pewnego dnia w okolicy pojawia się prywatna firma ochroniarska, która proponuje mieszkańcom swoje usługi. Kto jednak i przed czym powinien tu być chroniony? I czy nowi ochroniarze rzeczywiście gwarantują mieszkańcom bezpieczeństwo?
Niezwykle spójny jest ten film. Od pierwszych scen reżyser konsekwentnie buduje świat, którego poszczególne elementy wzmacniają się i uzupełniają. Nowoczesna, bezosobowa architektura staje się metaforą emocji bohaterów – za wysokimi ogrodzeniami o zamkniętych bramach ciągną się puste, wąskie korytarze, wypełnione przez tytułowe „sąsiedzkie dźwięki”. Te głosy działają na wyobraźnię, zapładniając ją strachem. Z każdą sceną narasta atmosfera zagrożenia: chcemy się z tej rzeczywistości wyplątać, odgrodzić od tych emocji. Reżyser jednak sprawnie myli tropy, potęguje uczucie niepewności, coraz głębiej wciąga widza w swoją grę.
Jesteśmy tylko my i strach.
{youtube}uhNjXgR9jMQ{/youtube}
Tytuł polski: Sąsiedzkie dźwięki
Tytuł oryginału: O som ao redor
Reżyseria: Kleber Mendonça Filho
Scenariusz: Kleber Mendonça Filho
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 15 marca 2013
Gatunek: dramat, thriller
Kraj produkcji: Brazylia
Czas trwania: 124 min
Violeta poszła do nieba
Opowieść o życiu Violety Parry, słynnej chilijskiej pieśniarki, daleka jednak od konwencjonalnej biografii. Andrés Wood podąża śladem najważniejszych faktów z życia Violety, pokazując, jak utalentowana dziewczynka z biednej rodziny z czasem staje się międzynarodową sensacją i ikoną muzyki folk. Reżyser wędruje po wydarzeniach, które ukształtowały Parrę i uczyniły jej sztukę tak szczerą i prawdziwą, że poruszała tłumy. Śledzi sukcesy oraz dramaty Violety: jej zmagania z alkoholizmem ojca-muzyka i walkę o jego godność, śmierć córeczki, burzliwy romans z młodszym muzykiem, niepowodzenie jej folkowego uniwersytetu, starzenie się. Wyjawia jej sekrety, lęki, frustracje i radości. A wszystkiemu towarzyszą poruszające serca piosenki twórczyni Nueva Cancion.
W swoim filmie Wood zręcznie łączy realizm z baśniowością, przeplata prawdziwe epizody biograficzne z historiami z utworów Parry, pokazując, jak życie i sztuka wzajemnie się przenikają. Nie stosuje tradycyjnej linearnej narracji, za to dużo retrospekcji. Nadają one obrazowi specyficzny rytm i energię, której trudno się oprzeć.
{youtube}6ycHqY6VFH8{/youtube}
Tytuł polski: Violeta poszła do nieba
Tytuł oryginału: Violeta se fue a los cielos
Reżyseria: Andres Wood
Scenariusz: Andres Wood, Eliseo Altunaga, Rodrigo Bazaes, Guillermo Calderon
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 15 marca 2013
Gatunek: biograficzny
Kraje produkcji: Argentyna, Brazylia, Chile
Czas trwania: 110 min
Będziesz legendą, człowieku
„Będziesz legendą, człowieku” to polski film dokumentalno-sportowy z 2012 roku. Obraz wyreżyserował Marcin Koszałka. Autorami zdjęć są Adam Bajerski, Marcin Koszałka oraz Tomasz Wolski. Część zdjęć powstała w krakowskiej strefie kibica Fun Kraków na Błoniach.
„Będziesz legendą, człowieku” to opowieść o Mistrzostwach Europy Euro 2012 w piłce nożnej – największej imprezie sportowej w historii Polski. Film koncentruje się głównie na dwóch piłkarzach, którymi są Damien Perquis i Marcin Wasilewski. Twórca towarzyszył z kamerą kadrze, ale i obserwował nastroje kibiców. Bohaterami filmu są piłkarze, nie tylko rdzenni Polacy, ale również zawodnicy z zagranicy, którzy w ostatnim czasie dostali polskie obywatelstwo.
Kamera towarzyszy bohaterom przed rozpoczęciem turnieju, w czasie turnieju i po jego zakończeniu. Oprócz pokazania samych relacji psychologicznych w drużynie reżyser uchwycił też sporą przestrzeń prywatną piłkarzy nieosiągalną dla normalnego kibica, ludzi którzy poprzez swoje abstrakcyjnie wysokie zarobki są często pokazywani bardzo stereotypowo.
Dokument powstał ze środków Krakow Film Commission, Darklight Film Studio, TVP S.A., Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Instytutu Adama Mickiewicza, Fundacji Perła Sztuki, HBO oraz Non Stop Film Service.
{youtube}fBARO77gFxg{/youtube}
Tytuł oryginału: Będziesz legendą, człowieku
Reżyseria: Marcin Koszałka
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 15 marca 2013
Gatunek: dokumentalny, sportowy
Kraj produkcji: Polska
Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.