Miriam Makeba, „Mama Africa” jak ją nazywano, była pierwszą Afrykanką, która zdobyła nagrodę Grammy. Jej twórcza działalność nie tylko zdobywała uznanie artystyczne, ale też przyczyniła się do zwrócenia uwagi świata na problemy dyskryminacji w RPA (i nie tylko tam).

Sama o sobie mówiła: Nie jestem artystką polityczną. Ludzie myślą, że celowo staram się mówić światu o tym, co dzieje się w RPA. Tymczasem ja śpiewam o swoim życiu, a w moich stronach zawsze śpiewało się o tym, co nas dotyczy. Zwłaszcza o tym, co nas rani.

Była pierwszą z czarnych afrykańskich wykonawców i wykonawczyń, którzy zdobyli międzynarodową popularność. Głośno przy tym mówiła o wolności, której wypatrywali wówczas jej rodacy i rodaczki. Była jednocześnie wyjątkową osobą – artystką, aktywistką, matką, babcią, człowiekiem wielkiego serca i ponadprzeciętnej wrażliwości społecznej.

Miriam Makeba urodziła się 4 marca 1932 roku w Johannesburgu, stolicy owładniętego aparthaidem RPA. Wychowała się w Sophiatown, na przedmieściu Johannesburga. We wczesnych latach 60’ XX wieku, z powodów politycznych wyjechała z RPA ze swoim zespołem i osiedliła się w USA. Stała się jednym z symboli walki z apartheidem. Do rodzinnego kraju wróciła w 1990 po uwolnieniu z więzienia Nelsona Mandeli.

{youtube}kCc61z9IFu4{/youtube}

Karierę muzyczną rozpoczęła w 1953 roku w najsłynniejszym zespole południowoafrykańskim The Manhattan Brothers. Pod koniec lat 50’ wystąpiła w filmie dokumentalnym zatytułowanym „Come Back, Africa”, zwracającym uwagę świata na panujący w Południowej Afryce apartheid. Film odniósł sukces, jednak sama Miriam Makeba, lecąc z tej okazji na festiwal do Cannes, wiedziała już, że nie ma po co wracać do kraju. Mogły ją tam czekać tylko nieprzyjemności i represje.

Piosenki Miriam Makeby, Mamy Afriki, były głosem skargi, ale i nadziei uciskanych mieszkańców i mieszkanek czarnego kontynentu. W swoich tekstach artystka wyrażała sprzeciw wobec rasizmu i ubóstwa a także głosiła pokój i równość. Jej niezwykły, melodyjny głos i muzyka otworzył oczy i uszy wielu na kontynent afrykański.

miriam-makeba-mlodaW Stanach Zjednoczonych początkowo współpracowała z Harrym Belafonte. W 1966 zdobyła (jako pierwsza Afrykanka) nagrodę Grammy. Wylansowała kilka wielkich przebojów, koncertowała w ojczystym RPA, jak również Kongo i ówczesnej Rodezji. Jej pierwszym mężem był południowoafrykański trębacz Hugh Masekela. Z powodu działalności politycznej jej drugiego męża – Stokely Carmichaela – musiała opuścić USA i przeniosła się na zaproszenie prezydenta Sekou Toure do Gwinei.

W 1968 roku otrzymała pokojową nagrodę: „Dag Hammerskjold”. W roku 1988 opublikowała autobiografię pt. Miriam – My Story.

Życie Miriam Makeby stanowi dowód, że sztuka może z sukcesem służyć społeczno-politycznym celom, ale także na odwrót – z celów tych artyści i artystki czerpać mogą wielką inspirację, która nadaje ich twórczości autentyzmu, porusza.

10 listopada 2008 roku w Castel Volturno 76-letnia wokalistka zmarła na atak serca w trakcie koncertu.

4 marca 2013 roku wyszukiwarka internetowa Google uhonorowała artystkę w 81 rocznicę jej urodzin specjalnym, okolicznościowym logo zwanym doodle:

miriam makebas 81st birthday-1417005-hp

Dyskografia:

Miriam Makeba (1960)
The World Of Miriam Makeba (1963)
The Voice Of Africa (1964)
Makeba Sings (1965)
An Evening With Belafonte/Makeba (1965)
The Magic Of Makeba (1966)
The Magnificent Miriam Makeba (1966)
All About Miriam (1967)
Pata Pata (1967)
Makeba! (1968)
Keep Me In Mind (1970)
A Promise (1974)
Country Girl (1978)
Comme Une Symphonie D’Amour (1979)
Sangoma (1988)
Welela (1989)
Eyes On Tomorrow (1991)
Sing Me A Song (1993)
Homeland (2000)
Reflecting (2003)
Miriam Makeba – Forever (2006)

Źródła: Wikipedia.org, Planeteplus.pl