Morbida 13) – dzika chryja:
Głowę, i to w dodatku nieżywą,
Książę znalazł w pudle na pieczywo,
A nikt z służby nie wie, skąd i czyja.
Edward Gorey, Limeryk, „Dekada Literacka” 1991, nr 31, tłum. Stanisław Barańczak
Edward St. John Gorey to genialny, ekscentryczny rysownik, ilustrator i pisarz. Grafiki jego autorstwa zdobią klasykę literatury grozy – książki takie jak Dracula Brama Stokera czy Wojna Światów H.G. Wellsa.
W jego artystycznym dorobku znajdują się m. in. miniksiążki wielkości pudełka od zapałek, książki stworzone z pojedynczych kart czy książek – albumów w warstwie estetycznej i literackiej oscylujących między surrealizmem, purnonsensem i makabrą. Porównuje się go czasem z Lewisem Carrolem czy Rolandem Toporem.
W swojej w swojej sztuce łączył elementy werbalne i wizualne, był twórcą specyficznej, pełnej czarnego humoru estetyki, zwanej od jego nazwiska Goreyography lub Amphigorey. Był autorem ponad stu książek, w tym słynnej, makabrycznej wyliczanki The Gashlycrumb Tinies, wzorowanej na tego typu utworach przeznaczonych dla dzieci.
Artysta urodził się 22 lutego 1925 roku w Chicago. W latach 1953-1960 mieszkał w Nowym Jorku, gdzie pracował dla wydziału sztuki Doubleday Anchor. Ilustrował dla nich książki i projektował okładki. Uwielbiał koty. Zmarł 15 kwietnia roku 2000 w Hyannis (Massachusetts).
22 lutego 2013 roku wyszukiwarka Google we właściwy sobie sposób postanowiła uczcić 88 rocznicę urodzin artysty – publikując na stronie głównej okolicznościowe logo (tzw. doodle), nawiązujące do charakterystycznych cech i motywów w twórczości Goreya. Oto ono:
Zapraszamy też do obejrzenia galerii prac artysty:
Źródło: Wikipedia.org