Oto filmy, które zobaczycie w kinach od 22 lutego!

Lot

Lot (ang. Flight) to amerykański dramat z 2012 roku w reżyserii Roberta Zemeckisa. To pierwszy od 2000 roku film Zemeckisa, w którym nie zostały wykorzystane technologie CGI i motion capture. Reżyser polegał wyłącznie na grze prawdziwych aktorów. Scenariusz napisał John Gatins, zaś muzykę skomponował Alan Silvestri, który także współpracował z reżyserem przy trylogii Powrót do przyszłości. Za produkcje odpowiadają Laurie MacDonald, Walter F. Parkes i Jack Rapke.

Flight to historia pilota (Denzel Washington) samolotu pasażerskiego, któremu udało się mimo awarii bezpiecznie wylądować. Mężczyzna zostaje obwołany bohaterem. Gdy okoliczności zdarzenia zostają bliżej zbadane, okazuje się, że pilot wcale nie jest tak bohaterski, jak mogłoby się wydawać. Okazuje się, że w momencie podejmowania kluczowych decyzji bohater był pod wpływem narkotyków i alkoholu. Fakt ten nie zostaje podany do wiadomości publicznej. Pilot zaczyna zmagania z własnym sumieniem.

W filmie Lot w rolach głównych wystąpili: Denzel Washington jako William „Whip” Whitaker, Tamara Tunie – Margaret Thomason, John Goodman – Harling Mays, Kelly Reilly – Nicole Maggen, Melissa Leo – Ellen Block, Don Cheadle – Hugh Lang, Nadine Velazquez – Katerina „Trina” Marquez, Bruce Greenwood – Charlie Anderson, Brian Geraghty – Ken Evans, James Badge Dale – Gaunt Young Man.

{youtube}n_GZDifSL3I{/youtube}

Tytuł polski: Lot
Tytuł oryginału: Flight
Reżyseria: Robert Zemeckis
Scenariusz: John Gatins
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 22 lutego 2013
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 138 min

promised-landPromised Land

Promised Land to amerykański dramat z 2012 roku. Obraz miał wyreżyserować Matt Damon. Z powodu innych zobowiązań musiał zrezygnować z realizacji marzenia o debiucie reżyserskim. Na krześle reżyserskim zasiadł natomiast Gus Van Sant, który wcześniej nakręcił „Buntownika z wyboru” z Damonem w roli głównej. Scenariusz napisali Matt Damon oraz John Krasinski, zaś muzykę skomponował Danny Elfman.

Promised Land to przejmująca opowieść o tym, co dzieje się, kiedy świat zwykłych ludzi zderza się ze światem wielkich pieniędzy i potężną władzą, którą mają międzynarodowe korporacje. Kiedy Steve (Damon) przybywa do niewielkiego miasteczka, aby pozyskać nowe tereny pod eksploatację gazu łupkowego, nie przypuszcza, że spotkają go tu wydarzenia, przez które będzie musiał zrobić rachunek swego życia i zastanowić się, o co naprawdę chce walczyć.

Zdobywca Oscara – Matt Damon oraz laureat Złotej Palmy Gus Van Sant walczyli o najbardziej prestiżowe nagrody w filmowym świecie. Promised Land znalazł się w Konkursie Głównym 63. MFF Berlin 2013. Ponadto twórcy filmu narazili się koncernom paliwowym, ponieważ obraz lansuje pogląd, że konsekwencje pozyskiwania gazu łupkowego mogą być szkodliwe dla środowiska naturalnego. Taki punkt widzenia ucieszył ekologów, a wzburzył koncerny paliwowe.

W filmie Ziemia obiecana w rolach głównych wystąpili: Matt Damon jako Steve Butler, John Krasinski – Dustin Noble, Frances McDormand – Sue Thomason, Rosemarie DeWitt – Alice, Scoot McNairy – Jeff Dennon, Titus Welliver – Rob, Terry Kinney – David Churchill, Hal Holbrook – Frank Yates.

{youtube}H16kACYkv_Y{/youtube}

Tytuł oryginału: Promised Land
Reżyseria: Gus Van Sant
Scenariusz: Matt Damon, John Krasinski
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 22 lutego 2013
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 106 min

sugar-manSugar Man

Sugar Man (oryginalny tytuł Searching for Sugar Man) to film dokumentalny produkcji brytyjsko-szwedzkiej według scenariusza i w reżyserii Malika Bendjelloula z 2012 roku. Muzykę skomponował bohater filmu, Sixto Rodriguez. Obraz zdobył Nagrodę Publiczności na festiwalach w Sundance, Nowym Jorku, Los Angeles i Melbourne. W 2013 roku film został nominowany do Oscara i do nagrody BAFTA w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Film przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym… nikt nie słyszał. Pod koniec lat 60. w jednym z barów w Detroit dwóch uznanych producentów muzycznych usłyszało nieznanego piosenkarza o wielkim talencie. Nagrali z nim album, licząc że z miejsca stanie się gwiazdą. Jednak płyta okazała się fiaskiem: nie chciał jej kupować dosłownie nikt. Piosenkarz wkrótce zniknął bez śladu, jeśli nie liczyć plotki o jego przedziwnym samobójstwie podczas koncertu.

Kilka lat później pirackie kopie jego płyty trafiły do podzielonej apartheidem Południowej Afryki. W ciągu dwóch dekad odniosły tam niewiarygodny sukces, bijąc rekordy sprzedaży Elvisa Presley’a i Rolling Stonesów, choć sam piosenkarz nigdy się o tym nie dowiedział. Dwaj południowoafrykańscy fani postanowili odkryć, co naprawdę stało się z ich idolem i bohaterem. Śledztwo zaprowadziło ich do prawdy bardziej niezwykłej, niż wszystkie mity krążące wokół artysty znanego jako Rodriguez.

W filmie wystąpili: Sixto Rodriguez, Steve Segerman, Dennis Coffey, Mike Theodore, Dan Dimaggio, Jerome Ferretti, Steve Rowland, Willem Möller, Craig Bartholomew-Strydrom, Ilse Assmann, Berry Gordon Jr.

{youtube}H16kACYkv_Y{/youtube}

Tytuł polski: Sugar Man
Tytuł oryginału: Searching for Sugar Man
Reżyseria: Malik Bendjelloul
Scenariusz: Malik Bendjelloul
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 22 lutego 2013
Gatunek: dokumentalny
Kraje produkcji: Szwecja, Wielka Brytania
Czas trwania: 86 min

kwiaty-wojnyKwiaty wojny

The Flowers of War (chiński tytuł – Jin ling shi san chai) to chińska superprodukcja – dramat historyczny z 2011 roku w reżyserii Zhang Yimou. Jest to najdroższy film w historii chińskiej kinematografii. Kosztował około 100 milionów dolarów. Obraz walczył o nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Film jest dwujęzyczny: 40 procent dialogów przeprowadzonych jest w języku angielskim, 60 procent – po mandaryńsku.

Nankin 1937 roku. Inwazja Japończyków powoduje chaos i zniszczenia w chińskim mieście. Grupie uczennic udaje się względnie bezpiecznie schronić w piwnicy, za murami Katedry Winchester. Podobnie jak Amerykaninowi Johnowi Millerowi i trzynastu prostytutkom z pobliskiego domu publicznego. Miller początkowo zainteresowany wyłącznie pieniędzmi i zapasami wina z kościelnej piwnicy, stopniowo przyjmuje rolę obrońcy.

Film, oparty na powieści „13 kwiatów z Nanjing” autorstwa Geling Yan, przenosi na ekran tragiczny rozdział z historii Chin, w którym życie straciło ponad 200 tysięcy ludzi. Jednocześnie liryczny i poruszający do trzewi film wchodzi w apokaliptyczny świat masakry nankińskiej. Opowiada żywą historię o niewidzialnych mieszkańcach miasta i serii nieoczekiwanych związków prowadzących do aktu poświęcenia.

W filmie oprócz Christiana Bale’a zagrali: Ni Ni jako Yu Mo, Zhang Xinyi – Shu, Tong Dawei – Major Li, Atsuro Watabe – pułkownik Hasegawa, Shigeo Kobayashi – Kato, Cao Kefan – Mr. Meng.

{youtube}MV5rw3oTJMw{/youtube}

Tytuł polski: Kwiaty wojny
Tytuł oryginału: Jin ling shi san chai
Tytuł międzynarodowy: The Flowers of War
Reżyseria: Yimou Zhang
Scenariusz: Heng Liu, Geling Yan
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 22 lutego 2013
Gatunek: dramat, historyczny
Kraje produkcji: Chiny, Hong Kong
Czas trwania: 146 min

syberiada-polskaSyberiada polska

Syberiada polska to polski dramat historyczny z 2012 roku. To długo oczekiwany powrót do kina Janusza Zaorskiego (Srebrny Niedźwiedź MFF w Berlinie za film Matka Królów, Grand Prix MFF w Locarno za Jezioro Bodeńskie). Scenariusz do filmu napisali Michał Komar oraz Maciej Dutkiewicz. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski (1920. Bitwa warszawska, Ogniem i mieczem, Szwadron).

Film opowiada przejmującą historię Polaków deportowanych w latach 40. na Syberię. Losy przesiedlonych obserwujemy z perspektywy młodego Staszka (Paweł Krucz), który trafia na Syberię wraz z ojcem (Adam Woronowicz), matką (Urszula Grabowska) i bratem (Marcin Walewski).

Syberiada polska to dramatyczne losy po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie – bohaterowie zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze. Ich jedyną bronią są miłość, odwaga i nadzieja. Bohaterów czeka sześcioletnia odyseja w skrajnych warunkach naturalnych, bezustanna walka o przetrwanie w obliczu inwigilacji NKWD i szerzących się chorób.

W obsadzie spotkali się znakomici aktorzy kilku generacji. Między innymi: Adam Woronowicz (Popiełuszko. Wolność jest w nas), Jan Peszek (Pożegnanie jesieni), Sonia Bohosiewicz (Obława), Urszula Grabowska (Joanna) oraz Natalia Rybicka (Chrzest). Wspierają ich aktorzy ukraińscy – między innymi znany z produkcji Petera Weira Niepokonani Igor Gniezdilow, a także Andrii Zhurba i Valeria Guliaewa.

Autorem imponujących dekoracji jest wielokrotnie nagradzany scenograf Janusz Sosnowski (Wrota Europy, Przesłuchanie), który w skali 1:1 zrekonstruował na planie syberyjski obóz Kalucze. Realizacja filmu zajęła 48 dni zdjęciowych, rozciągniętych na cztery pory roku, pomiędzy styczniem 2010 a lipcem 2011. Najważniejsze sceny plenerowe zostały wykonane na Syberii.

{youtube}Fx0fb90xnvU{/youtube}

Tytuł oryginału: Syberiada polska
Reżyseria: Janusz Zaorski
Scenariusz: Maciej Dutkiewicz, Michał Komar
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 22 lutego 2013
Gatunek: dramat, historyczny
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 135 min

turysciTuryści

Turyści (ang. Sightseers) to czarna komedia o zakochanej parze na wakacjach, której nikt nie chciałby spotkać. Obraz wyreżyserował Ben Wheatley, a scenariusz napisali Alice Lowe oraz Steve Oram, którzy także występują w filmie. Dzieło wyprodukowali Edgar Wright i Jenny Borgars, a muzykę skomponował Jim Williams. Komedia została nominowana do 7 nagród BIFA.

Tina i Chris podróżują z przyczepą kampingową trasą największych atrakcji turystycznych Anglii. Muzeum starych tramwajów w Crich, jaskinia Wiedźmy w Shipton czy muzeum ołówków w Keswick to według nich, idealny pomysł na wymarzone, romantyczne wakacje. Gdy na drodze zakochanych staną zbyt głośni nastolatkowie, wścibski turysta lub nieuprzejma kelnerka, Chris i Tina postanawiają usunąć każdego, kto odważy się zmącić ich spokój.

Film miał premierę w Cannes w 2012 w sekcji Director’s Fortnight, gdzie został bardzo pozytywnie odebrany przez krytyków. Otrzymał nominacje do nagród British Independent Film Awards w siedmiu kategoriach (w tym Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Aktor, Najlepsza Aktorka i Najlepszy Reżyser).

W filmie Turyści w rolach głównych wystąpili: Alice Lowe jako Tina, Steve Oram – Chris, Eileen Davies – Carol, Richard Glover – Martin, Monica Dolan – Janice, Jonathan Aris – Ian, Richard Lumsden – Rambler.

{youtube}GT0SJNAiSn8{/youtube}

Tytuł polski: Turyści
Tytuł oryginału: Sightseers
Reżyseria: Ben Wheatley
Scenariusz: Alice Lowe, Steve Oram
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 22 lutego 2013
Gatunek: komedia
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Czas trwania: 88 min

mamaMama

Mama to hiszpańsko-kanadyjski horror z 2013 roku w reżyserii Andresa Muschietti’ego, który napisał scenariusz wraz z Neilem Crossem i Barbarą Muschietti. Muzykę skomponował Fernando Velázquez, zaś za produkcję odpowiadają J. Miles Dale, Barbara Muschietti oraz Guillermo del Toro.

Horror Mama opowiada historię dwóch dziewczynek, które zaginęły w lesie w dniu śmierci rodziców. Kiedy po kilku latach dzieci zostają odnalezione i starają się zacząć nowe życie, odkrywają, że każdej nocy ktoś lub coś próbuje nimi zawładnąć. Pewnego dnia siostry Victoria i Lilly znikają bez śladu, a ich wujek Lucas wraz z narzeczoną Annabel, poświęcają cały swój czas na poszukiwania. Kiedy, po 5 latach, dzieci zostają odnalezione żywe w zniszczonej chacie, Lucasa i Annabel zaczyna dręczyć pytanie, czy dziewczynki na pewno są jedynymi gośćmi, których przyjęli pod swój dach.

Annabel starając się wprowadzić dziewczynki w normalne życie, zaczyna być coraz bardziej przekonana o obecności w swoim domu czegoś złego. Czy dziewczynki doświadczają traumy, czy może nawiedza je duch? Jak kilkuletnie dzieci mogły same przeżyć tyle lat? Usiłując odpowiedzieć na te pytania, kobieta odkrywa, że szepty, jakie słyszy wieczorami wydobywają się z ust nieznanej istoty.

W filmie Mama w rolach głównych wystąpili: Jessica Chastain jako Annabel, Nikolaj Coster-Waldau – Lucas / Jeffrey, Megan Charpentier – Victoria, Morgan McGarry – młoda Victoria, Isabelle Nélisse – Lilly, Daniel Kash – Dr. Dreyfuss, Javier Botet – Mama, Jane Moffat – Jean Podolski, David Fox – Burnsie, Dominic Cuzzocrea – Ron.

{youtube}0MaHAUTof0A{/youtube}

Tytuł oryginału: Mama
Reżyseria: Andres Muschietti
Scenariusz: Andres Muschietti, Neil Cross, Barbara Muschietti
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 22 lutego 2013
Gatunek: horror
Kraje produkcji: Hiszpania, Kanada
Czas trwania: 100 min

last-minuteLast Minute

Tomek, samotny ojciec (Wojciech Mecwaldowski) wraz z dwójką dzieci (Klaudia Halejcio, Olaf Marchwicki) i swoją mamą (Aldona Jankowska) wygrywają w konkursie radiowym wycieczkę last minute do gorącego kraju.

Na miejscu Tomek spotyka miłość ze szkolnych lat, Natalię (Anna Szarek), która dziś jest gwiazdą telewizji. U jej boku jest z pozoru chodzący ideał faceta (Bartosz Świderski), ale jak się okazuje stara miłość nie rdzewieje. Rodzina sądzi, że przeżyje wakacje marzeń. Egipt w okresie Świąt Bożego Narodzenia przynosi im jednak serię niefortunnych zdarzeń. Problemy narastają piramidalnie już od pierwszego dnia pobytu w kurorcie. Zagubione bagaże, zakwaterowanie w pokoju z łóżeczkami dla niemowlaków i działające wybiórczo all inclusive to dopiero początek. Rodzina szybko przekonuje się się, że uratować ich może tylko wspólne działanie. Wyobraźnia i pomysłowość bohaterów zaskakuje nawet ich samych. Tomasz – nauczyciel geografii, babcia – emerytowana policjantka i dwójka nastoletnich dzieci to połączenie osobowości i temperamentów, które przynosi zaskakujące efekty. Bo tylko Polacy potrafią zmienić tarapaty w przygodę życia.

Last Minute to pełna humoru sytuacyjnego w brytyjskim stylu komedia adresowana do całej rodziny.

{youtube}JnN_n0XDi7U{/youtube}

Tytuł polski: Last Minute
Tytuł oryginału: Last Minute
Reżyseria: Patryk Vega
Scenariusz: Patryk Vega, Piotr Subbotko, Paweł Bielecki
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 22 lutego 2013
Gatunek: komedia
Kraj produkcji: Polska

nieboNiebo

Film opowiada historię niespełnionego dramaturga z małego miasteczka, który przez pomyłkę trafia do Nieba. Poznaje tam wiele gwiazd i znanych osobistości, które nie do końca są szczęśliwe w niebiosach.

 

 

 

 

 

{youtube}LPcOnMSA2JA{/youtube}

Tytuł oryginału: Niebo
Reżyseria: Piotr Żukowski, Paweł Sarbinowski
Scenariusz: Paweł Sarbinowski
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 22 lutego 2013
Gatunek: komedia
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 70 min

Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.

Opublikowano w Film