Les Misérables Nędznicy
Les Misérables Nędznicy to brytyjski musical oparty na musicalu scenicznym pod tym samym tytułem, który z kolei oparty jest na powieści Victora Hugo Nędznicy z 1862 roku. Obraz wyreżyserował Tom Hooper, zaś scenariusz napisał William Nicholson. Muzykę skomponował Claude-Michel Schönberg, a za produkcję odpowiadają Tim Bevan, Eric Fellner oraz Debra Hayward.
Les Misérables to filmowa adaptacja uwielbianego przez widzów spektaklu, który obejrzało ponad 60 milionów ludzi w 42 krajach i 21 wersjach językowych, i który już od 27 lat bije rekordy popularności na całym świecie. W filmie nie zabraknie uwielbianych przez widzów piosenek – I Dreamed a Dream, Bring Him Home, One Day More i On My Own.
Akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Francji i opowiada fascynującą historię niespełnionych marzeń, nieodwzajemnionej miłości, pasji, poświęcenia i odkupienia. Jackman wciela się w rolę byłego więźnia Jeana Valjeana, poszukiwanego od dziesiątek lat przez bezwzględnego policjanta Javerta (Crowe) po tym, jak łamie zasady zwolnienia warunkowego. Kiedy Valjean zgadza się zaopiekować Cosett, córką pracownicy fabryki Fantine (Hathaway), ich życie zmienia się na zawsze.
W filmie Les Misérables Nędznicy w rolach głównych wystąpili: Hugh Jackman jako Jean Valjean, Russell Crowe jako Inspektor Javert, Anne Hathaway jako Fantine, Eddie Redmayne jako Marius Pontmercy, Samantha Barks jako Éponine, Amanda Seyfried jako Cosette, Helena Bonham Carter jako Madame Thénardier, Sacha Baron Cohen jako Monsieur Thénardier, Aaron Tveit jako Enjolras, George Blagden jako Grantaire.
{youtube}Yrnd9c3DRWo{/youtube}
Tytuł polski: Les Miserables Nędznicy
Tytuł oryginału: Les Miserables
Tytuł międzynarodowy: Les Miserables
Reżyseria: Tom Hooper
Scenariusz: William Nicholson
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 25 stycznia 2013
Gatunek: dramat, muzyczny
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Czas trwania: 157 min
Niemożliwe
Niemożliwe to hiszpański dramat katastroficzny z 2012 roku. Jest to jednocześnie anglojęzyczny debiut reżysera Juana Antonio Bayony. Scenariusz napisał Sergio G. Sánchez, a muzykę skomponował Fernando Velázquez. Za produkcję odpowiadają Álvaro Augustin, Belen Atienza, Enrique López Lavigne.
Niemożliwe, opowiada o prawdziwych wydarzeniach z 2004 roku, kiedy to fala tsunami zalała Azję, pozbawiając życia setki tysięcy ludzi. Watts i McGregor grają małżeństwo, które przyjeżdża wraz z trójką synów na wakacje do Tajlandii. Rankiem 26 grudnia ich wymarzony urlop zamienia się w koszmar.
Przepiękny hotel położony w malowniczym otoczeniu palm, złocistej plaży i błękitnego oceanu wydaje się być gwarancją wymarzonego odpoczynku. Raj jednak zamieni się w prawdziwe piekło. Pewnego dnia, nad ranem, od strony morza dochodzi przerażający huk. Maria, Henry i wszyscy mieszkańcy hotelu zamierają w bezruchu. W chwilę później cała plaża, budynki i znajdujący się na niej ludzie zostają zmieceni przez monstrualną falę tsunami. Woda zabiera wszystkich i wszystko. Wszystko… z wyjątkiem nadziei.
W filmie Niemożliwe w rolach głównych wystąpili: Naomi Watts jako Maria, Ewan McGregor jako Henry, Tom Holland jako Lucas, Samuel Joslin jako Thomas, Oaklee Pendergast jako Simon, Geraldine Chaplin jako starsza kobieta, Marta Etura jako Simone. Simon Blyberg jako Ferdinand.
{youtube}voqgur4oWTw{/youtube}
Tytuł polski: Niemożliwe
Tytuł oryginału: Lo imposible
Tytuł międzynarodowy: The Impossible
Reżyseria: Juan Antonio Bayona
Scenariusz: Sergio G. Sanchez
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 25 stycznia 2013
Gatunek: akcji, dramat, thriller
Kraj produkcji: Hiszpania
Czas trwania: 114 min
Podejrzani zakochani
Podejrzani zakochani to polska komedia kryminalna z 2012 roku w reżyserii Sławomira Kryńskiego, który także jest autorem scenariusza. Za produkcję odpowiada Kazimierz Rozwałka, zaś muzykę skomponował Grzegorz Daroń, autor muzyki do wielu seriali, m.in. Majka, Ja wam pokażę czy Julia. Za dystrybucję odpowiada Forum Film.
Nieśmiały Albert (Bartek Kasprzykowski) szuka miłości w internecie. Surfując w sieci, natrafia na równie spragnioną bliskości Barbarę (Sonia Bohosiewicz). Oboje przyjmują podobną strategię – ona podaje się za tajemniczą Simonę, on za przystojnego francuskiego amanta. Gdy wreszcie umawiają się na spotkanie w realu, kontynuują maskaradę, wysyłając na randkę atrakcyjnych zastępców (Weronika Książkiewicz, Rafał Królikowski).
W efekcie wszyscy trafiają do hotelu, gdzie grasuje groteskowa szajka przestępców, polująca na bezcenną kolekcję diamentów. W intrydze pełnej omyłek nikt nie wie, kto jest podejrzany, a kto zakochany. Tu nawet zakochanymi zostaje się z przypadku. Wraz z inteligentem i romantyczką w ciąg nieprawdopodobnych zdarzeń miłosno-kryminalnych zostaną wplątani femme fatale, rabuś, oszust i kierownik-służbista.
W filmie „Podejrzani zakochani” w pozostałych rolach wystąpili: Rafał Rutkowski jako Sasza, Jerzy Schejbal (ojciec), Marek Ślosarski (kierownik), Krzysztof Kiersznowski (blondyn), Arkadiusz Janiczek (brunet), Katarzyna Figura („czterdziestka”), Jolanta Mielech (Bożena), Sławomir Orzechowski (Gawroński), Hai Bui Ngoc („Kitajec”), Sławomir Zapała (Wiktor).
{youtube}YTbyRoInR6o{/youtube}
Tytuł oryginału: Podejrzani zakochani
Reżyseria: Sławomir Kryński
Scenariusz: Sławomir Kryński
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 25 stycznia 2013
Gatunek: komedia, kryminał
Kraj produkcji: Polska
Siła kobiet
Siła kobiet (ang. Women Are Heroes) to francuski film dokumentalny z 2010 roku. Polską premierę miał w grudniu 2012 roku. Autorem tego niesłychanie plastycznego filmu jest artysta ukrywający się pod inicjałami JR – fotograf i jeden z najsłynniejszych obecnie twórców street-artu. Scenariusz współtworzył z nim Emile Abinal.
Najbardziej rozpoznawalny projekt JR polega na fotografowaniu ludzkich oczu, a następnie powiększaniu fotografii do gigantycznych rozmiarów i umieszczaniu ich w najmniej oczekiwanych miejscach – na opuszczonych budynkach, dachach, ścianach wieżowców, pociągach, stacjach metra. Tym razem JR postanowił oddać hołd bezimiennym bohaterkom dnia codziennego z dzielnic biedoty Globalnego Południa.
{youtube}bK7Fa3SffOw{/youtube}
Tytuł polski: Siła kobiet
Tytuł oryginału: Women Are Heroes
Reżyseria: Jr.
Scenariusz: Jr.
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 25 stycznia 2013
Gatunek: dokumentalny
Kraj produkcji: Francja
Czas trwania: 80 min
Broken
Broken to brytyjski film dramatyczny z 2012 roku w reżyserii Rufusa Norrisa. Scenariusz napisał Mark O’Rowe, a muzykę skomponowała grupa Electric Wave Bureau. Za produkcję odpowiadają Tally Garner, Nick Marston oraz Bill Kenwright. Obraz miał premierę podczas festiwalu w Cannes.
Skunk ma 11 lat i choruje na cukrzycę. Wakacje właśnie się zaczęły i jej dni wypełnia beztroska. Niestety, pewnego dnia pan Oswald, brzydki sąsiad mieszkający naprzeciwko, bije Ricka, słodkiego, ale emocjonalnie niestabilnego chłopaka z sąsiedztwa. Dziecięca niewinność Skunks nagle znika, a ona nie jest w stanie nic z tym zrobić. Jej dom, sąsiedztwo i szkoła stają się środowiskiem pełnym niepewności i skomplikowanym, a jej przyszłość wypełnia nieprzewidywalność.
Jedyną ulgę przynosi kontakt w Rickiem – słodkim, ale zaburzonym chłopakiem. Kontakt z nim sprawia, że Skunks dostrzega dla siebie nową szansę. Może zostać tu, gdzie znajduje się obecnie lub opuścić to miejsce. Może żyć, a może umrzeć. „Broken” to film, który bada siłę miłości, idealizowanej, nieodwzajemnionej, niechcianej oraz bezwarunkowej – zawsze jednak silnej i wszechogarniającej.
Film był nominowany w 9 kategoriach do Brytyjskiej Nagrody dla Filmów Niezależnych w 2012 roku. Debiut Rufusa Norrisa „Broken” został również nominowany do Europejskich Nagród Filmowych ( EFA) do European Discovery 2012 – Prix FIPRESCI. Nagroda przyznawana jest co roku i wyróżnia autora pełnometrażowego debiutu.
W filmie Broken w rolach głównych zagrali: Eloise Laurence jako Skunk, Tim Roth jako Archie, Cillian Murphy jako Mike Kiernan, Rory Kinnear jako Bob Oswald, Zana Marjanovic jako Kasia, Robert Emms jako Rick Buckley.
{youtube}T1nYQBfdvfI{/youtube}
Tytuł oryginału: Broken
Reżyseria: Rufus Norris
Scenariusz: Mark O’Rowe
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 25 stycznia 2013
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Czas trwania: 90 min
5 rozbitych kamer
5 rozbitych kamer (ang. 5 Broken Cameras) to francusko-izraelsko-palestyński film dokumentalny z 2012 roku. Palestyński rolnik – Emad Burnat, za pomocą pięciu kamer dokumentuje różne oblicza walki jego wioski z izraelską opresją. Scenariusz napisał Guy Davidi, zaś muzykę skomponowali Adnan Joubran, Wissam Joubran oraz Samir Jubran.
Emad mieszka w Bil’in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Brzegu. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający izraelskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko izraelskim osadnikom i obecnym wszędzie izraelskim żołnierzom urodził się syn Emada – Gibreel.
Emad dokumentował jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także jak szybko i silnie rozrastał się mur. Eman zarejestrował również, jak sympatycy z całego świata, również z Izraela, zapewniali pomoc wiosce, ale gdy opór się zwiększał i sytuacja mocno przybierała na sile, zaczynały się aresztowania, a mieszkańców wioski zabijano.
Emad nadal kręci swój film, pomimo próśb żony, która boi się negatywnych konsekwencji. 5 rozbitych kamer to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii izraelsko-palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji.
Film 5 rozbitych kamer zdobył wiele prestiżowych nagród i nominacji. W 2013 roku został nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. W 2012 roku otrzymał Nagrodę Millennium, Grand Prix Dolnego Śląska – była to Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Wyróżnienie Jury Nagrody Amnesty International na 9. Planete+ Doc Film Festival.
{youtube}xu6RYQuwzKM{/youtube}
Tytuł polski: 5 rozbitych kamer
Tytuł oryginału: 5 Broken Cameras
Reżyseria: Guy Davidi, Emad Burnat
Scenariusz: Guy Davidi
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 25 stycznia 2013
Gatunek: Dokumentalny
Kraje produkcji: Francja, Izrael
Czas trwania: 94 min
Kolekcjoner
Kolekcjoner (ang. The Collection) to nowy horror twórców cyklu Piła – najpopularniejszej serii filmów grozy ostatniej dekady, która zarobiła na świecie ponad miliard dolarów. Obraz wyreżyserował Marcus Dunstan, który wraz z Patrickiem Meltonem napisał scenariusz. Muzykę skomponował Charlie Clouser, a za produkcję odpowiadają Brett Forbes, Julie Richardson oraz Patrick Rizzotti.
Gdy za namową przyjaciół piękna Elena (Emma Fitzpatrick, odkryta przez Davida Finchera w The Social Network) przybywa na imprezę w klubie, o którego istnieniu wiedzą tylko wtajemniczeni, nie podejrzewa nawet, że beztroska zabawę zamieni się wkrótce w krwawą łaźnię, zaplanowaną przez psychopatę zwanego Kolekcjonerem. Uprowadzona przez mordercę, Elena trafi do hotelu, który przekształcono w labirynt wymyślnych tortur.
Zrozpaczony ojciec dziewczyny (Christopher McDonald) zrobi wszystko, żeby wyrwać ją ze szponów sadysty. Milioner użyje wszelkich możliwych sposobów, by wraz z grupą najemników przekonać Arkina (Josh Stewart, znany z przebojów Mroczny Rycerz powstaje i Prawo zemsty) – jedynego człowieka, który jak dotąd wymknął się nieobliczalnemu Kolekcjonerowi – żeby pomógł mu schwytać i zlikwidować dewianta.
W pozostałych rolach w filmie wystąpili: Randall Archer jako Kolekcjoner, Lee Tergesen – Lucello, Courtney Lauren Cumming – młoda Elena, Shannon Kane – Paz, Andre Royo – Wally, Tim Griffin – Dre, William Peltz – Brian, Erin Way – Abby, Eaddy Mays – Lynne, Michael Nardelli – Josh, Justin Mortelliti – Zack, Navi Rawat – Lisa, Johanna Braddy – Missy Solomon.
{youtube}ID-pYHa1Q8k{/youtube}
Tytuł polski: Kolekcjoner 3D
Tytuł oryginału: Collection, The
Reżyseria: Marcus Dunstan
Scenariusz: Marcus Dunstan, Patrick Melton
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 25 stycznia 2013
Gatunek: Aakcji, horror
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 82 min
Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.