Dziś przypada 85 rocznica jego urodzin. To znakomita okazja do przypomnienia wielu ciekawostek dotyczących jego twórczości i życia.
Philip Kindred Dick urodził się 16 grudnia 1928 roku w Chicago, a zmarł 2 marca 1982 w Santa Ana w Kalifornii. Zaliczany bywa często do nurtu postmodernistycznego, przez Lecha Jęczmyka nazwany był Dostojewskim SF. Jednocześnie jest postacią tragiczną – zmagał się w życiu z wieloma trudnościami, przede wszystkim – z zaburzeniami psychicznymi, a naprawdę doceniono go dopiero po jego śmierci.
Jest autorem setek opowiadań i kilkudziesięciu powieści, wśród nich znajdujemy takie tytuły jak Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?, Człowiek z Wysokiego Zamku, Przez ciemne zwierciadło, Ubik czy Valis. Był też niezwykłą osobowością, pogrążoną we własnym świecie, miewającą niezwykłe wizje i z wytrwałością godną paranoika tropiącą rozmaite spiski, z których bodaj największym miał być LEM. Tak, ten sam Stanisław Lem, o którym Dick był przekonany… że nie istnieje.
Zapraszamy do lektury poświęconych Philipowi K. Dickowi tekstów dotyczących jego biografii i twórczości:
Philip K. Dick – gigant fantastyki (biografia)
Geniusz? Czyli o twórczości i filozofii Philipa K. Dicka
Wizjoner? Czyli o wynalazkach i proroctwach Philipa K. Dicka
Szaleniec? Czyli o demonach i obsesjach Philipa K. Dicka
„Lem nie istnieje” – o Lemie i Dicku
Zachęcamy też do zapoznania się z poświęconą twórczości Philipa K. Dicka książką Macieja Kaczmarskiego – Bóg w sprayu. Filozofia według Philipa K. Dicka oraz do przeczytania wywiadu z jej autorem.