Haruki Murakami i jego Tokio to, jak opisuje książkę wydawca, „przewodnik nie tylko literacki”, ale także portret jednego z najniezwyklejszych miast świata – Tokio, które stanowi tło wydarzeń większości powieści Murakamiego. O napisanie przewodnika po mieście autora wybitnych powieści pokusiła się Anna Zielińska – Elliott, absolwentka japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Tokijskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych, a przy tym tłumaczka m. in. 11 wydanych w Polsce książek Murakamiego. Niewątpliwie jest to właściwa osoba na właściwym miejscu.
Otwierając tę estetycznie wydaną książkę, spotykamy się z przemiłym zapachem świeżości, z gładkimi kartkami obszernie obsypanymi kolorowymi ilustracjami budynków, skrzyżowań, parków, jedzenia i innych ciekawostek, po których oprowadza nas autorka książki. Przewodnik został podzielony na dziesięć przeciekawych ścieżek spacerów po Tokio z dokładnymi opisami miejsc docelowych i tych, które mijamy po drodze. Wiele tu cytatów z powieści Murakamiego, będących swoistymi literackimi ilustracjami – pasują one do opisanych ścieżek, lub raczej autorka skomponowała ścieżki na podstawie utworów japońskiego pisarza. Tworzy to oryginalny klimat, może jednak trochę utrudniać odbiór komuś, kto w ogóle nie zna twórczości Murakamiego. Autorka przytacza dużo informacji, ciekawostek, które spotkamy książkach pisarza. Komuś, kto dopiero ma zamiar sięgnąć po twórczość Murakamiego, może to popsuć radość z odkrywania świata wykreowanego w jego powieściach, sądzę jednak, że raczej zabieg ten zachęci do sięgnięcia po książki pisarza.
Przewodnik pokazuje nam miejsca, które bezpośrednio pojawiły się na kartach powieści lub te, które prawdopodobnie służyły pisarzowi za wzór, jednak nie tylko „chodzimy” śladami postaci wykreowanych przez Murakamiego, ale również tropem samego pisarza. Znajdziemy tu wiele ciekawostek na temat życia twórcy, które przybliżają jego sylwetkę fankom i fanom, czyniąc z niego takiego samego człowieka jak i my. Dzięki temu mamy przeświadczenie, że to ktoś w rodzaju miłego pana z sąsiedztwa… o nietuzinkowej osobowości.
Styl, w jakim napisano książkę, pasuje do przewodnika – wędrujemy wszak po Tokio – zatem zwroty typu w lewo skręcając, mijamy, teraz w prawo, wracamy na główną uliczkę i skręcamy przy cukierni są na porządku dziennym i mimo swej „suchości” musiały zostać użyte. Co ciekawe, z myślą o osobach planujących naprawdę zwiedzić Tokio w przewodniku zawarto także wiele praktycznych informacji: ważne adresy, telefony, ceny biletów. Ciekawe jest również zakończenie każdego rozdziału – ścieżki spaceru. Jest to mały obszar, na którym Murakami spotyka się z fanami. Pisarz odpowiada na zadane mu pytanie w sposób dobitnie ukazujący jego duże poczucie humoru oraz intelekt.
Zdecydowanie polecam przewodnik Haruki Murakami i jego Tokio nie tylko miłośnikom i miłośniczkom prozy japońskiego mistrza (dla tych osób będzie to świetne uzupełnienie wydanych w Polsce książek pisarza), ale również każdemu, kto interesuje się Japonią, czy po prostu odczuwa ciekawość świata, obcych kultur oraz niecodziennych przeżyć.
Autorka: Anna Zielińska- Elliott
Tytuł: Haruki Murakami i jego Tokio
Wydawca: Muza
Premiera: maj 2012
Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
Format: 145 x 205 mm
Liczba stron: 287
ISBN 978-83-7495-550-8
Kategoria: przewodnik, literatura, kultura