Obława
Obława to polski wojenny thriller z 2012 roku w reżyserii Marcina Krzyształowicza, który jest także autorem scenariusza. Za produkcję odpowiadają Krzysztof Grudziński i Małgorzata Jurczak. Obraz był nominowany do Złotych Lwów na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak, scenografię opracował Grzegorz Skawiński, za kostiumy odpowiedzialna jest Magdalena J. Rutkiewicz, a za montaż Wojciech Mrówczyński.
Akcja Obławy rozgrywa się podczas II wojny światowej. W mrocznych czasach losy dwóch mężczyzn i dwóch kobiet splączą się w nieprzewidywalnej intrydze, w której każda postać skrywa mroczną tajemnicę, a zdrada objawi wszystkie swoje zaskakujące oblicza. Obława to opowieść o zdradzie i zemście, o winie, karze, poczuciu honoru i wierności. Nie ma tu martyrologicznego patosu i pomnikowego bohaterstwa. Są za to krwiste postaci i mocna intryga.
Film Marcina Krzyształowicza to z jednej strony partyzancka ballada, pokazująca prawdziwą twarz okupacji, a z drugiej wstrząsający wojenny thriller. Jego głównym bohaterem jest kapral Wydra, żołnierz partyzanckiego oddziału, który zmaga się nie tylko z Niemcami i polskimi zdrajcami, ale także z własną przeszłością.
Główni bohaterowie Obławy są splątani siatką zależności Są to kapral Wydra (Marcin Dorociński), konfident Kondolewicz (Maciej Stuhr), żona Kondolewicza (Sonia Bohosiewicz), sanitariuszka Pestka (Weronika Rosati) i porucznik Mak (Andrzej Zieliński).
Zdrada ma wiele twarzy.
{youtube}QlVARqb-WeM{/youtube}
Tytuł oryginału: Obława
Reżyseria: Marcin Krzyształowicz
Scenariusz: Marcin Krzyształowicz
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 19 października 2012
Gatunek: dramat, historyczny, thriller, wojenny
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 96 min
Whisky dla aniołów
Whisky dla aniołów to francusko-brytyjski komediodramat z 2012 roku. Reżyserem obrazu jest Ken Loach, zaś scenariusza napisał Paul Laverty. Za produkcję odpowiada Rebecca O’Brien, a muzykę skomponował George Fenton. Film był w 2012 roku nominowany do Złotej Palmy na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.
Whisky dla aniołów to optymistyczna opowieść o społecznym znaczeniu. W Glasgow bezrobotny młody człowiek, mający na swoim koncie kryminalną przeszłość, oraz jego nowo narodzony syn, dołączają do grupy społecznych robotników. Podczas całodniowej wycieczki do destylarni na wsi, mężczyzna zaczyna się zafascynować procesem tworzenia whisky i widzi w tym zajęciu rozwiązanie dla jego niespokojnego życia.
W filmie w rolach głównych zagrali: John Henshaw, William Ruane, Gary Maitland, Roger Allam, Paul Brannigan jako Robbie, Siobhan Reilly, Jasmin Riggins, Roderick Cowie – Anthony, Scott Kyle – Sniper, Daniel Portman.
{youtube}_zSqZmQQmR8{/youtube}
Tytuł polski: Whisky dla aniołów
Tytuł oryginału: The Angels’ Share
Reżyseria: Ken Loach
Scenariusz: Paul Laverty
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 19 października 2012
Gatunek: dramat, komedia
Kraje produkcji: Francja, Wielka Brytania
Czas trwania: 106 min
Samsara
Samsara to kolejny film autorstwa Rona Fricke, po owacyjnie przyjętym przez publiczność filmie Baraka z 1992 roku. Obraz powstawał przez ponad pięć lat w dwudziestu pięciu krajach na pięciu kontynentach. Reżyser stworzył dziennik z podróży, który zarazem jest swego rodzaju medytacją nad naszą planetą. Muzykę do filmu skomponowała Lisa Gerrard z legendarnego zespołu Dead Can Dance. Samsarę można było obejrzeć na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2012 roku.
Słowo „samsara” w sanskrycie oznacza „nieustannie obracające się koło życia” i to pojęcie staje się punktem wyjścia dla twórców filmu, którzy poszukują złudnego elementu wzajemnych powiązań, obecnego od wieków w ludzkim życiu.
Nie da się nie wspomnieć o walorach zmysłowych filmu, który zdecydowanie nie pozostawi widza bez wewnętrznych refleksji na temat życia. Ron Fricke z premedytacją kontrastuje przyrodę, zabytki, dokonania starożytnych kultur z współczesnym światem konsumpcjonizmu, by pokazać jego małość wobec tego, co ludzkość i natura zdążyły osiągnąć w przeszłości.
W filmie możemy zobaczyć między innymi kadry z Chin – tancerki w Pekinie, Japonii – fabrykę lalek do złudzenia przypominających żywe kobiety; Turcji – Park Narodowy Nemrut, Etiopii – Dolinę Omo, Angoli – Wodospady Epupa, Francji – Wersal, USA – wulkan Kilauea na Hawajach czy Brazylii – kościół Divino Salvador.
{youtube}I1TV1XSs20k{/youtube}
Tytuł oryginału: Samsara
Reżyseria: Ron Fricke
Scenariusz: Ron Fricke, Mark Magidson
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 19 października 2012
Gatunek: dokumentalny
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 102 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
Delikatność
Delikatność (fr. La Délicatesse) to francuska komedia romantyczna z 2011 roku. Film wyreżyserowali David Foenkinos i Stéphane Foenkinos. Scenariusz napisał David Foenkinos, zaś za produkcję odpowiadają Xavier Rigault, Marc-Antoine Robert, André Logie.
W życiu Nathalie i François wszystko układało się jak w bajce. Byli młodzi i piękni, mieli dobrą pracę. Miłość, choć nie bez pomocy soku morelowego, poraziła ich jak grom. Ślub, pośród płatków śniegu, miał być jedynie wstępem do długiego i szczęśliwego życia. Marzenia prysły wraz z nagłą i niespodziewaną śmiercią François. Nie mogąc stawić czoła żalowi, smutkowi i gniewowi Nathalie rzuciła się w wir pracy.
Minęły trzy lata i nic nie wskazywało, że w życiu dziewczyny może się coś zmienić. Pewnego dnia w biurze pojawia się łysiejący, szczerzący w uśmiechu zęby Marcus (François Damiens), Szwed ubrany w beżowy sweter po dziadku. Nathalie, nagle, bezwiednie, całuje Marcusa namiętnie w usta. To początek romantycznej i zabawnej historii, która wiele namiesza zarówno w życiu Francuzki i jak i Szweda. Łącząca ich relacja służbowa z pewnością niczego nie ułatwi.
W filmie Delikatność w rolach głównych zagrali: Audrey Tautou jako Nathalie Kerr, François Damiens – Markus Lundl, Bruno Todeschini – Charles, Mélanie Bernier – Chloé, sekretarka Nathalie; Joséphine de Meaux – Sophie, Pio Marmaï – François, Monique Chaumette – Babcia Madeleine, Marc Citti – Pierre, Alexandre Pavloff – Benoît.
{youtube}orwACCShc_g{/youtube}
Tytuł polski: Delikatność
Tytuł oryginału: La Délicatesse
Reżyseria: David Foenkinos, Stéphane Foenkinos
Scenariusz: David Foenkinos
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 19 października 2012
Gatunek: komedia, romans
Kraj produkcji: Francja
Czas trwania: 108 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
Café de Flore
Café de Flore to kanadyjsko-francuski dramat komediowy z 2011 roku. Reżyserem i scenarzystą jest Jean-Marc Vallée, reżyser takich filmów jak C.R.A.Z.Y. czy Młoda Wiktoria. Za produkcję odpowiadają Pierre Even, Jean-Marc Vallée, Jean-Yves Robin oraz Nicole Hilaréguy. Autorem zdjęć jest Pierre Cottereau.
Café de Flore to opowieść o miłości i ludziach rozdzielonych przez czas i miejsce, ale połączonych w sposób głęboki i tajemniczy. Atmosferyczny, fantastyczny, tragiczny i niosący nadzieję film jest kroniką losów Jacqueline, młodej matki, wychowującej syna z zespołem Downa w latach 60. w Paryżu, i Antoine’a, niedawno rozwiedzionego popularnego DJ-a, mieszkającego współcześnie w Montrealu. Tym, co łączy te dwie historie, jest miłość – pełna euforii, obsesyjna, tragiczna, młodzieńcza i ponadczasowa.
W filmie Café de Flore w rolach głównych zagrali: Vanessa Paradis jako Jacqueline, Kevin Parent – Antoine Godin, Hélène Florent – Carole, Evelyne Brochu – Rose, Marin Gerrier – Laurent, Alice Dubois – Véronique, Evelyne de la Cheneliere – Amélie, Michel Dumont – Julien Godin, Linda Smith – Louise Godin, Joanny Corbeil-Picher – Juliette.
{youtube}Eom0O_ecKh4{/youtube}
Tytuł oryginału: Cafe de flore
Reżyseria: Jean-Marc Vallee
Scenariusz: Jean-Marc Vallee
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 19 października 2012
Gatunek: dramat, romans
Kraje produkcji: Francja, Kanada
Czas trwania: 120 min
Paranormal Activity 4
Paranormal Activity 4 to amerykański horror z 2012 roku w reżyserii Ariela Schulmana i Henry’ego Joosta. Scenariusz napisał Christopher Landon, a za produkcję odpowiadają Oren Peli, Jason Blum i Steven Schneider. Film jest dystrybuowany na świecie przez Paramount Pictures, a w Polsce przez UIP.
Paranormal Activity to seria horrorów realizowanych w stylu paradokumentu. Wcześniejsze produkcje spotkały się ze świetnym przyjęciem publiczności i zainkasowały łącznie 600 000 milionów dolarów przy niewielkim budżecie. Czwarta część jest kontynuacją „Paranormal Activity 2” i czwartym z kolei obrazem filmowej serii.
Spokój w podmiejskim domu jest tylko pozorny. Minęło 6 lat od chwili, gdy w niewytłumaczalny sposób z tego domu zniknęli jego mieszkańcy. Ale przekleństwo, ciążące nad okolicą, nie zniknęło wraz z nimi. Oto nowa historia i nowa rodzina, prowadząca normalne życie. Tyle tylko, że ich nowi sąsiedzi są jacyś… inni. W dodatku od czasu, gdy się wprowadzili, zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Ale to, że światła się zapalają i gasną, że słychać jakieś dziwne odgłosy, to nic. Bo dopiero kiedy nadchodzi noc budzą się prawdziwe demony.
W filmie Paranormal Activity 4 w rolach głównych wystąpili: Katie Featherston jako Katie, Kathryn Newton jako Alice, Brady Allen jako Robbie, Aiden Lovekamp jako Wyatt, Matt Shively jako Alex, Molly Ephraim jako Ali Rey.
{youtube}bkcnQgnR8Tk{/youtube}
Tytuł oryginału: Paranormal Activity 4
Reżyseria: Henry Joost, Ariel Schulman
Scenariusz: Christopher B. Landon
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 19 października 2012
Gatunek: horror
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 95 min
Przedział wiekowy: od 18 lat
W szczękach rekina
W szczękach rekina” to australijski horror z 2012 roku. Za kamerą stanął Kimble Rendall, a scenariusz napisał Russell Mulcahy. Początkowo scenariusz miał stworzyć Schrader, scenarzysta kultowych filmów Taksówkarz i Wściekły byk. Muzykę skomponowali Joe Ng i Alex Oh, a za produkcję odpowiadają Russell Mulcahy, Dale G. Bradley oraz Chris Brown.
Film przedstawia historię grupy studentów uwięzionych przez psychopatę w zbiorniku wodnym pełnym rekinów. Twórcy Matrixa Reaktywacji i Piekielnej głębi połączyli siły, tworząc thriller dla widzów o naprawdę mocnych nerwach. Może się wydawać, że tylko kąpiel w oceanie naraża na rozszarpanie przez rekina. Nic bardziej mylnego. Grupa ludzi po przejściu fali tsunami zostaje uwięziona w zalanym supermarkecie. Szybko okazuje się, że nie są tam sami…
W filmie W szczękach rekina w rolach głównych zagrali: Xavier Samuel jako Josh, Julian McMahon – Doyle, Phoebe Tonkin – Jaimie, Alice Parkinson – Naomi, Lincoln Lewis – Kyle, Dan Wyllie, Richard Brancatisano – Rory, Martin Sacks – Todd.
Stań oko w oko z zabójcą, który nie bierze zakładników.
{youtube}d-rLv4mO7Mw{/youtube}
Tytuł polski: W szczękach rekina 3D
Tytuł oryginału: Bait
Reżyseria: Kimble Rendall
Scenariusz: Russell Mulcahy
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 19 października 2012
Gatunek: akcji, horror, thriller
Kraj produkcji: Australia
Czas trwania: 91 min
Przedział wiekowy: od 18 lat
Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.