To nas pociąga! O serialowych antybohaterach – taki tytuł nosi najnowsza książka Bernadetty Darskiej, która już jutro ukaże się nakładem Wydawnictwa Naukowego Katedra.

W piątek 19 października o godz. 18 w kawoksięgarni Tajemnica Poliszynela w Olsztynie odbędzie się premierowe spotkanie z autorką, które poprowadzi Jolanta Świetlikowska.

O książce:

Seriale telewizyjne stały się współcześnie jedną z najciekawszych odsłon popkultury. Dzięki nim dowiadujemy się m.in. jak zmienia się nasze społeczeństwo, jakiego rodzaju wyzwania nas fascynują, dlaczego zło bywa czasem bardziej interesujące niż dobro. To nas pociąga! O serialowych antybohaterach Bernadetty Darskiej to książka przyglądająca się etycznemu uwikłaniu wybranych bohaterów serialowych. Dexter Morgan – seryjny morderca, którego kochamy (Dexter), Nancy Botwin – wdowa wychowująca dwójkę synów i handlująca marihuaną (Trawka), Walter White – ojciec i mąż, nauczyciel chemii, który staje się wiodącym producentem metamfetaminy (Breaking Bad) czy Hank Moody – pisarz przeżywający kryzys twórczy i uprawiający seks niemalże z każdą kobietą, którą spotka (Californication) – to część bohaterów tej książki.

Książka Bernadetty Darskiej to solidne studium z zakresu poetyki współczesnego serialu telewizyjnego. Autorka przygląda się wielostronnie coraz ważniejszej dziś postaci tej popularnej formy filmowej, jaką staje się antybohater. Okazuje się, że nieprzypadkowo tak mocno przemawia on do dzisiejszego widza, gdyż jego przygody obrazują wejście nas wszystkich w kulturę straconych złudzeń. Zamiast amerykańskich snów, licznych iluzji szczęśliwego życia w stabilnym oraz dojrzewającym etycznie społeczeństwie antybohaterowie wyrażają trudne doświadczenia osób żyjących pod naciskiem kryzysu ekonomicznego, coraz lepiej widocznej niemoralności liberalizmu, słabości państwa, więzi wspólnotowych wymagających restytucji na nowych, ale nieznanych dobrze nikomu zasadach.
– prof. Tomasz Mizerkiewicz

SPIS TREŚCI:

Zamiast wstępu. O fascynacji serialowym złem, czyli dlaczego lubimy oglądać na ekranie tych, których w rzeczywistości nie chcielibyśmy spotkać
Rozdział 1. O tym, że troska o rodzinę ma coś wspólnego ze zbrodnią (Breaking Bad)
Rozdział 2. Oswoić inność, czyli obcość na co dzień (Wszystkie wcielenia Tary)
Rozdział 3. Męska zaradność i dyspozycyjność (Wyposażony)
Rozdział 4. Prawo zmienia ludzi i niewiele ma wspólnego ze sprawiedliwością (Układy)
Rozdział 5. Najbardziej nieludzki jest człowiek (Być człowiekiem – UK)
Rozdział 6. Urodzony morderca, czyli zabijanie, któremu kibicujemy (Dexter)
Rozdział 7. Seks dobry na wszystko (Californication)
Rozdział 8. Dilerka z przedmieść, czyli jak sobie radzi żona, gdy zabraknie męża (Trawka)

Bernadetta Darska (ur. 1978) – krytyczka literacka, doktor literaturoznawstwa. Adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Wykładowczyni Gender Studies przy ISNS Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2002-2009 redaktor naczelna pisma literacko-kulturalnego Portret. Autorka pięciu książek: Ucieczki i powroty. Obrazy rzeczywistości w prozie najnowszej (2006), Czas Fem. Przewodnik po prasie feministycznej i tematach kobiecych w czasopismach kulturalnych po 1989 roku (2008), Głosy kobiet. Prasa feministyczna po roku 1989 wobec tożsamości i dyskursu (2009) oraz dwóch tomów pt. Śledztwo i płeć. O bohaterkach powieści kryminalnych (2011). Prowadzi blog krytycznoliteracki: A to książka właśnie!.

Autorka: Bernadetta Darska
Tytuł: To nas pociąga! O serialowych antybohaterach
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Katedra
Seria: Studia Kulturowe
Format: 121×194, oprawa miękka
ISBN: 978-83-63434-05-2
Premiera: 19 października 2012
Kategoria: kulturoznawstwo, esej