Urodził się 27 lipca 1824 roku w Paryżu. Był nieślubnym, ale uznanym, synem Aleksandra Dumasa, ojca oraz jednej z jego kochanek – Marie Catherine Labay.
Karierę pisarską rozpoczął jako poeta, jednak sławę przyniosły mu powieści Sprawa Clémenceau (L’affaire Clemenceau, 1867) oraz Dama kameliowa (La Dame aux camélias, 1848). Ten ostatni melodramat przyniósł autorowi największe uznanie oraz został z dużym sukcesem adaptowany scenicznie m.in. jako opera Giuseppe Verdiego La Traviata: bohaterka powieści – Małgorzata Gautier – stała się pierwowzorem Violetty Valéry w tej operze. Powodzenie Damy kameliowej skłoniło Dumasa do zajęcia się dramatopisarstwem. Spod jego pióra wyszły m.in. komedie: Półświatek (1885) oraz Cudzoziemka (1876), a także liczne felietony oraz artykuły prasowe.
Dumas został doceniony w 1874 członkostwem w Akademii Francuskiej, a w 1894 otrzymał order Legii Honorowej. Zmarł 27 listopada 1895 roku.
Dama kameliowa to powieść społeczno-obyczajowa oparta na autentycznej biografii kurtyzany Marie Duplessis i historii jej romansu z pisarzem. Jest uznawana za szczytowe osiągnięcie melodramatu nawet dziś, mimo upływu lat. Doczekała się też adaptacji na dramat – jego premiera miała miejsce 2 lutego 1852 roku (w Polsce w 1879). W tej formie odniosła światowy sukces. Powieść była też wielokrotnie ekranizowana.
Źródło: Wikipedia.org