Już końcem czerwca Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprezentuje pierwszą w Polsce retrospektywną wystawę prac graficznych i malarskich europejskiego mistrza komiksów, autora legendarnej serii Thorgal Grzegorza Rosińskiego. Nie jest przypadkiem, że to właśnie w Stalowej Woli odbędzie się pierwsza, indywidualna i tak kompletna wystawa twórczości Rosińskiego, tu bowiem twórca spędził okres wczesnego dzieciństwa.

Wystawa otwarta: 30 czerwca – 19 sierpnia 2012 r.
Kurator i aranżacja:
Piotr Rosiński
Koordynatorka: Magdalena Wielgocka, współpraca Monika Kuraś
Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Uzupełnieniem retrospektywnej wystawy Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, jest wystawa plenerowa – tematycznie zawężona do serii komiksowej Thorgal, prezentująca okładki całej serii jak również szkice, tworzone od roku 1977.


Wystawa otwarta:
30 czerwca -19 sierpnia 2012
Miejsce: plac przed kinem Ballada, ul. Staszica 14, Stalowa Wola

Stalowa Wola kilka lat temu odnowiła więzi z Grzegorzem Rosińskim, przyznając mu honorowy tytuł Ambasadora Stalowej Woli. Regularnie odbywają się tu komiksowe imprezy o charakterze warsztatowym i rozrywkowym pod hasłem Miasto Komiksów.

Wystawa, na którą składają się oryginalne prace, zawiera obszerną i wszechstronną prezentację dorobku artysty, od jego dziecięcych prób i młodzieńczych publikacji, poprzez dojrzałą twórczość, zarówno polską, jak i tę realizowaną dla wydawców zachodnich, aż po najnowsze prace i projekty.

rosinski thorgal30

Grzegorz Rosiński urodził się 3 sierpnia 1941 r. w Stalowej Woli. Po ukończeniu studiów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, początkowo zajął się grafiką użytkową, tworząc oprawę graficzną do książek i rysunki satyryczne, oraz projektując okładki do płyt i plakaty.

Od 1968 r. skupił się na tworzeniu komiksów, m. in. z serii Kapitan Żbik i Pilot śmigłowca. W drugiej połowie lat 70′ jako kierownik artystyczny prowadził polski magazyn komiksowy Relax, w którym publikował także rysowane przez siebie komiksy o tematyce historycznej i fantastyczno-naukowej (np. Najdłuższa podróż, scen. Rian Asars).

W roku 1976 rozpoczął współpracę z wydawcami belgijskimi, realizując m. in. rysunki do popularnych serii komiksowych Thorgal i Yans, a także tworząc powieść graficzną Szninkiel (scen. Jean van Hamme). W 1982 r. z powodu utrudnień spowodowanych wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego osiedlił się na stałe w Belgii, by ostatecznie zamieszkać w Szwajcarii.

Publikowane regularnie komiksy przyniosły mu powszechne uznanie czytelników oraz krytyków, co znalazło odzwierciedlenie w licznych nagrodach oraz polskich i belgijskich odznaczeniach, przyznanych za wkład w kulturę obu krajów. Jego komiksy publikowane są w kilkudziesięciu krajach, w tym – oczywiście – także w Polsce, gdzie od lat jest najpopularniejszym twórcą komiksowym.

rosinski-plener