Szepty (od 15 czerwca)
Szepty to brytyjski horror z 2011 roku w reżyserii Nicka Murphy’ego. Scenariusz napisali Stephen Volk i Nick Murphy. Muzykę do obrazu skomponował Daniel Pemberton. Za produkcję odpowiadają David M. Thompson, Sarah Curtis oraz Joe Oppenheimer. Budżet produkcji wynosił ponad 3 miliony funtów. Film zadebiutował w 2011 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.
Akcja filmu rozgrywa się w 1921 roku w Anglii. Bohaterką jest sceptyczna kobieta, Florence Cathcart (Rebecca Hall), która postanawia na własnej skórze przekonać się, czy według licznych doniesień, pewna wiejska szkoła jest nawiedzona. Gdy już wydaje jej się, że obaliła upiorną teorię lokalnych mieszkańców, doświadcza obecności pewnego nadnaturalnego bytu. Wydarzenie to zaprzecza wszystkim jej dotychczasowym przekonaniom.
Horror Szepty jest kinowym debiutem Nicka Murphy’ego, reżysera filmów telewizyjnych. W filmie oprócz Rebecci Hall wystąpili: Dominic West jako Robert Malory, Imelda Staunton – Maud Hill, Lucy Cohu – Constance Strickland, Diana Kent – Harriet Cathcart, Richard Durden – Alexander Cathcart, Alfie Field – Victor Parry, Sidney Johnston – John Franklin.
Zaskakuje jak Szósty zmysł, przeraża jak Sierociniec.
{youtube}T_ccZC8Nw_s{/youtube}
Tytuł polski: Szepty
Tytuł oryginału: The Awakening
Reżyseria: Nicki Murphy
Scenariusz: Nicki Murphy, Stephen Volk
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 15 czerwca 2012
Gatunek: horror, thriller
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Czas trwania: 107 min
Przedział wiekowy: od 18 lat
Hotel Marigold (od 15 czerwca)
Brytyjska komedia, kontynuująca najlepsze tradycje gatunku spod znaku Goło i wesoło, Dziennika Bridget Jones i Dziewczyn z kalendarza. Grupa emerytowanych Anglików wyrusza w podróż do Indii, zachęcona obietnicą wakacji w luksusowym hotelu. Gdy na miejscu okazuje się, że ”luksusowy hotel” jest rozpadającą się ruiną, emeryci postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce…
- W rolach głównych znakomici aktorzy i aktorki: nominowany do Oscara Tom Wilkinson (Goło i wesoło, Batman – Początek), nagrodzona Oscarem Judi Dench (Zakochany Szekspir, Notatki o skandalu), Dev Patel (Slumdog. Milioner z ulicy, Ostatni władca wiatru), dwukrotna laureatka Oscara Maggie Smith (Harry Potter, Pokój z widokiem), Bill Nighy (Tylko miłość, Notatki o skandalu), Celia Imrie (Dziewczyny z kalendarza, Dziennik Bridget Jones) i Penelope Wilton (Duma i uprzedzenie, Wszystko gra). Film reżyseruje John Madden (Zakochany Szekspir – 7 Oscarów, Jej wysokość pani Brown).
{youtube}lOatxKISurA{/youtube}
Tytuł polski: Hotel Marigold
Tytuł oryginału: The Best Exotic Marigold Hotel
Reżyseria: John Madden
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 15 czerwca 2012
Gatunek: dramat, komedia
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Czas trwania: 119 min
Przedział wiekowy: b/o
Valhalla: Mroczny wojownik (od 15 czerwca)
Czciciele dawnych bogów kontra chrześcijanie. Nicolas Winding Refn, reżyser Drive, zaprasza do świata wikingów na okrutne widowisko.
Rok 1000. Jednooki wojownik (Mads Mikkelsen) od lat trzymany jest w klatce przez wrogie plemię, które zmusza go do krwawych walk. Kiedy udaje mu się w końcu odzyskać wolność, spotyka na swojej drodze chrześcijan. Namawiają go oni do udziału w krucjacie i wyprawie do Jerozolimy. Jednooki decyduje się wyruszyć razem z nimi w stronę nieznanego świata.
Prosto do jądra ciemności.
Valhalla: mroczny wojownik to niekonwencjonalny, ambitny projekt nagrodzonego w Cannes za najlepszą reżyserię Nicolasa Winding Refna. To mroczna opowieść o naturze dobra i zła.
{youtube}wgYjl4vvb-8{/youtube}
Tytuł polski: Valhalla: Mroczny wojownik
Tytuł oryginału: Valhalla Rising
Reżyseria: Nicolas Winding Refn
Scenariusz: Nicolas Winding Refn
Rok produkcji: 2009
Premiera kinowa: 15 czerwca 2012
Gatunek: akcji, dramat
Kraje produkcji: Dania, Wielka Brytania
Czas trwania: 90 min
Ave (od 15 czerwca)
Bezpretensjonalny, przepełniony czułością i poczuciem humoru.
– Jury FIPRESCI Warszawskiego Festiwalu Filmowego
Kamen podróżuje przez Bułgarię autostopem. Po drodze spotyka 17-letnią Ave i dalej ruszają już razem. Za każdym razem, gdy łapią okazję, dziewczyna opowiada kierowcom zupełnie inną historię tego, kim są i dokąd jadą. Kolejne kłamstwa sprawiają, że para wpada w coraz większe kłopoty. Co nie przeszkadza Kamenowi powoli zakochiwać się w nowej znajomej.
Ave to rasowe kino drogi i opowieści o przyspieszonej inicjacji dwójki młodych ludzi, którzy przez ironiczną, damsko-męską grę, pełną wygłupów i kłamstw budują nieoczekiwanie prawdziwą, fascynującą relację. – To film o tych wyjątkowych momentach w życiu młodego człowieka, kiedy czujesz, że czas się zatrzymał, a ty jesteś odpowiedzialny tylko za bicie własnego serca. To jest kino drogi, tak spontaniczne i na luzie, jak sami bohaterowie – mówi o Ave reżyser.
Nagroda dla młodego talentu (Konstantin Bojanow) – FF Hamburg 2011
Specjalna Nagroda Jury – FF Sarajewo 2011
Nagroda FIPRESCI — Warszawski Festiwal Filmowy 2011
Nagroda Europejskiego Stowarzyszenia Sieci Kin Studyjnych dla Najlepszego Filmu
{youtube}NG3WYp6BPJ8{/youtube}
Tytuł oryginału: Ave
Reżyseria: Konstantin Bojanov
Scenariusz: Konstantin Bojanov, Arnold Barkus
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 15 czerwca 2012
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Bułgaria
Czas trwania: 88 min
Montevideo, smak zwycięstwa (od 15 czerwca)
Barwna i pełna humoru opowieść o chłopakach z belgradzkiej drużyny piłkarskiej, którzy mieli odwagę walczyć o swoje marzenia. O śmiałkach, którym udział w pierwszych Mistrzostwach Świata w Montevideo pozwolił stać się żywą legendą.
Oparty na prawdziwych wydarzeniach film Dragana Bjelogrlića ukazuje legendarne zwycięstwo serbskiej drużyny trenowanej przez inżyniera Boško Simonovića podczas Pierwszych Piłkarskich Mistrzostw Świata w Montevideo 1930 roku.
Kiedy gra była miłością a miłość grą.
{youtube}g3jXvVH7PEM{/youtube}
Tytuł polski: Montevideo, smak zwycięstwa
Tytuł oryginału: Montevideo, Bog te video
Reżyseria: Dragan Bjelogrlić
Scenariusz: Dragan Bjelogrlić, Srdjan Dragojević
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 15 czerwca 2012
Gatunek: dramat, komedia, sportowy
Czas trwania: 140 min
Przedział wiekowy: b/o
Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.