Piraci! (od 13 kwietnia)
Piraci! to amerykańsko-brytyjski film animowany stworzony na podstawie książki Gideona Defoe’a pt. The Pirates! Band of Misfits. Film został zrealizowany w stylu animacji poklatkowej, która stała się znakiem rozpoznawczym studia Aardman i przyniosła cztery statuetki Oskara.
Obraz wyreżyserował Peter Lord, a scenariusz napisał sam Gideon Defoe (jednocześnie współscenarzysta kultowych Uciekających kurczaków), czyli autor książkowego oryginału. Muzykę do animacji skomponował Theodore Shapiro, zaś produkcją zajęli się Julie Lockhart, Peter Lord, Carla Shelley i David Sproxton.
Główny bohater – Kapitan Piratów to bezgraniczny entuzjasta, ale często bardzo mało skuteczny postrach mórz. Wiernie mu służy niestety, beznadziejna załoga, a on zupełnie nieświadomy przeciwności ma tylko jedno marzenie: pokonać swoich rywali – Czarnego Bellamiego i Cutlass Liz i zdobyć pożądany przez wszystkich tytuł Pirata Roku. Pogoń za nagrodą przenosi bohaterów z wybrzeży egzotycznej Krwawej Wyspy na spowite mgłą ulice wiktoriańskiego Londynu. Podczas wyprawy, piraci muszą stawić czoła diabolicznej królowej, łączą także siły z nieszczęśliwie zakochanym młodym naukowcem. Nigdy jednak nie tracą z oczu, tego co każdy pirat kocha najbardziej: przygody.
Reżyserem polskiej wersji językowej jest Marek Rogaczewski, zaś dialogi przetłumaczył Bartosz Wierzbięta, twórca polskich dialogów do Shreka. W polskiej wersji wystąpili: Waldemar Barwiński jako Kapitan piracki, Grzegorz Kwiecień – Porucznik, Karol Wróblewski – Karol Darwin, Izabella Bukowska – Królowa Wiktoria, Robert Jarociński – Czarnobrody, Mariusz Krzemiński – Kulawy Hastings, Monika Węgiel – Szkarłatna Liz.
Ahoj, przygodo!
{youtube}A7W0pi8JQHw{/youtube}
Tytuł polski: Piraci!
Tytuł oryginału: Pirates! In An Adventure With Scientists
Tytuł międzynarodowy: The Pirates! Band of Misfits
Reżyseria: Peter Lord, Jeff Newitt
Scenariusz: Gideon Defoe
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 13 kwietnia 2012
Gatunek: animowany, familijny, komedia, przygodowy
Kraje produkcji: USA, Wielka Brytania
Czas trwania: 88 min
Przedział wiekowy: b/o
Titanic (od 13 kwietnia)
Titanic to amerykański melodramat i jednocześnie film katastroficzny z 1997 roku w reżyserii Jamesa Camerona, oparty na autentycznym wydarzeniu – zatonięciu statku Titanic w 1912 roku. Główne role zagrali Leonardo DiCaprio i Kate Winslet. Obraz zdobył jedenaście Oscarów, w tym za najlepszy film. W setną rocznicę katastrofy, czyli w 2012 roku, legendarny film wrócił na ekrany kin w wersji 3D.
W filmie Titanic grupa „poszukiwaczy skarbów” pod wodzą Brocka Lovetta przeszukuje wrak Titanica spoczywający na dnie Atlantyku u wybrzeży Kanady. Brock obsesyjnie szuka bezcennego diamentu zwanego „Sercem oceanu”, który – jak wierzy – przyniesie mu sławę i bogactwo. Pewnego dnia natrafia na kasetę pancerną, którą udaje się podnieść z dna morskiego. Ku jego wielkiemu rozczarowaniu kaseta nie zawiera klejnotu, ale rysunek przedstawiający młodą dziewczynę z „Sercem oceanu” na szyi.
Z inicjatywy dbającego o reklamę Brocka rysunek pokazany zostaje w materiale zarejestrowanym przez telewizję CNN… Program ogląda sędziwa Rose Calvert, która w dziewczynie ukazanej na rysunku rozpoznaje siebie i kontaktuje się telefonicznie z Brockiem. Wkrótce w towarzystwie wnuczki Lizzie odbywa podróż na jego statek badawczy, gdzie jej relacje przyjmowane są początkowo z niedowierzaniem. Brock pokazuje Rose przedmioty wydobyte z wraka statku. Kobieta wydaje się głęboko poruszona i zgadza się opowiedzieć wszystkim o wydarzeniach związanych z katastrofą Titanica. Przenosimy się wówczas na pokład statku i mamy okazję poznać historię pięknej miłości Rose (Kate Winslet) i Jacka Dawsona (Leonardo DiCaprio).
Titanic jest drugim w kolejności najbardziej kasowym filmem w historii kina (po Avatarze, również Jamesa Camerona). Muzykę skomponował James Horner, a promującą film piosenkę pt. My hart will go on zaśpiewała kanadyjska wokalistka, Celine Dion.
{youtube}Ig7Wvn-9wEk{/youtube}
Tytuł oryginału: Titanic 3D
Reżyseria: James Cameron
Scenariusz: James Cameron
Rok produkcji: 1997
Premiera kinowa: 13 kwietnia 2012
Gatunek: dramat, katastroficzny, melodramat, romans
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 194 min
Przedział wiekowy: od 15 lat
Ghost Rider 2 (od 13 kwietnia)
Ghost Rider: Spirit of Vengeance to film z pogranicza akcji i fantasy z 2011 roku w reżyserii Marka Neveldine i Briana Taylora. Obraz stanowi kontynuację przeboju „Ghost Rider” z 2007 roku, a w roli głównej ponownie występuje Nicolas Cage. Muzykę skomponował David Sardy.
Ghost Rider to ekranizacja komiksu Marvela, opowiada o losach Johnny’ego Blaze’a, kaskadera-motocyklisty, który sprzedaje swoją duszę ciemnym mocom, aby ratować życie ukochanej kobiecie. W drugiej części Johnny Blaze, motocyklista z płonącą czaszką, zamiast głowy, będzie próbował unicestwić samego diabła, który pragnie przyjąć ludzką formę.
Blaze ukrywa się w Europie Wschodniej, gdzie zostaje odnaleziony i zwerbowany przez tajemniczą sektę. W efekcie bohater będzie musiał zmierzyć się nie tylko z ciążącą nad nim klątwą, ale i z samym Szatanem, który dążąc do opętania swojego człowieczego syna.
Oprócz Nicolasa Cage’a w filmie wystąpili również: Idris Elba jako Moreau, Johnny Whitworth – Carrigan / Blackout, Ciarán Hinds – Diabeł, Violante Placido – Nadya, Fergus Riordan – Danny Ketch, Christopher Lambert – Methodius. Produkcją obrazu zajęli się: Ashok Amritraj, Avi Arad, Michael De Luca, Steven Paul.
Diabelnie dobra zabawa 3D.
{youtube}ICm8rute5lU{/youtube}
Tytuł polski: Ghost Rider 2
Tytuł oryginału: Ghost Rider: Spirit of Vengeance
Reżyseria: Mark Neveldine, Brian Taylor
Scenariusz: David S. Goyer
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 13 kwietnia 2012
Gatunek: akcji, fantasy, horror, sensacyjny
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 95 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
Street Dance 2 3D (od 13 kwietnia)
Niezwykle ambitny i utalentowany Ash po niezbyt udanym występie tanecznym zostaje wyśmiany przez amerykańską grupę Invincible.
Chłopak jednak nie poddaje się tak łatwo i wspólnie z nowopoznanym Eddim wyruszają w podróż po Europie w poszukiwaniu najlepszych tancerzy. Ich celem jest stworzenie grupy, która pozwoli im pokonać rywali.
Głos serca i rytm ulicy prowadzi ich od gorącej Ibizy, przez Amsterdam, Paryż czy Londyn aż po Rzym!
Brakującym ogniwem nowej grupy okazuje się być zdolna i niezwykle seksowna Eva. Jej gorący latynoski temperament i taneczne umiejętności dadzą Ashowi siłę, aby stanąć do ponownego pojedynku przeciwko dawnemu przeciwnikowi – grupie Invincible.
Podwójna dawka tańca w gorącym rytmie.
{youtube}L7t0W2UjEuI{/youtube}
Tytuł polski: Street Dance 2 3D
Tytuł oryginału: StreetDance 2
Reżyseria: Dania Pasquini, Max Giwa
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 13 kwietnia 2012
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Czas trwania: 85 min
Przedział wiekowy: od b/o lat
Nietykalni (od 13 kwietnia)
Nietykalni to oparta na prawdziwej historii komedia, która stała się prawdziwym fenomenem, choć nie występują w niej wielkie gwiazdy i nie jest adaptacją powieści o młodocianych czarodziejach i wampirach.
… Ale czasem życie bywa bardziej szalone, niż najśmielsze fantazje.
Nietykalni opowiadają historię, która zdarzyła się naprawdę. Sparaliżowany na skutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia.
Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni, która uczyni ich… nietykalnymi!
Prawdziwa historia. Totalna radość.
{youtube}b2SCtgtteao{/youtube}
Tytuł polski: Nietykalni
Tytuł oryginału: Intouchables
Reżyseria: Olivier Nakache, Eric Toledano
Scenariusz: Olivier Nakache, Eric Toledano
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 13 kwietnia 2012
Gatunek: dramat, komedia
Kraj produkcji: Francja
Czas trwania: 112 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
American Pie: zjazd absolwentów (od 13 kwietnia)
American Pie: zjazd absolwentów to zwariowana, amerykańska komedia romantyczna. Stanowi czwartą część serii (nie licząc mniej istotnych części wydanych od razu na video) po American Pie (1999), American Pie 2 (2001) i American Pie: Wesele (2003). Seria na całym świecie zarobiła jak dotąd łącznie ponad 700 milionów dolarów.
Ulubieni bohaterowie kultowej serii American Pie spotykają się po latach podczas zjazdu absolwentów. Spotkanie uświadomi im, że choć przez ponad dekadę zmieniło się wiele, to jednak ani czas, ani odległość nie są w stanie zmienić starych nawyków. Zjazd przerodzi się w zwariowaną imprezę, na której nie zabraknie szarlotki i, oczywiście, mamy Stillera.
Producent obrazu, Craig Perry, zgromadził na planie wszystkich bohaterów znanych z poprzednich części. Jason Biggs, Seann William Scott, Eugene Levy, Alyson Hannigan, a także Chris Klein podpisali kontrakty na udział w czwartym kinowym projekcie.
Muzykę do filmu skomponował Lyle Workman, scenariusz napisali reżyserzy projektu, czyli Jon Hurwitz i Hayden Schlossberg. Produkcją zajęli się Chris Moore, Craig Perry oraz Warren Zide.
The class of ’99 returns for their high school reunion.
Najlepsze zostaw na koniec.
{youtube}VyVmShX12n4{/youtube}
Tytuł polski: American Pie: Zjazd absolwentów
Tytuł oryginału: American Pie: Reunion
Reżyseria: Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg
Scenariusz: Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg, Adam Herz
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 13 kwietnia 2012
Gatunek: komedia, romans
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 113 min
Przedział wiekowy: od 15 lat
Życie to jest to (od 13 kwietnia)
Kolejna zwariowana komedia twórcy Hiszpańskiego cyrku – mistrza czarnego humoru, brawurowej satyry i zjadliwej ironii.
Tym razem Álex de la Iglesia bierze na warsztat medialny cyrk i pragnienie sławy, opowiadając historię Roberto – speca od marketingu i autora powszechnie znanego hasła reklamowego Coca-Coli sprzed lat.
Dziś jednak nikt o tym nie pamięta, a sfrustrowanego Roberto nikt nie chce zatrudnić. Szansa na zmianę złej passy pojawia się, gdy mężczyzna spada z rusztowania w ruinach rzymskiego amfiteatru w Kartagenie. Zawieszony pomiędzy życiem a śmiercią, z prętem wbitym w głowę, staje się natychmiast pożywką dla dziennikarzy, podczas gdy ekipy ratunkowe głowią się, jak go uwolnić.
Zdesperowany Roberto postanawia wykorzystać sytuację: zatrudnia agenta, by zbić fortunę na ekskluzywnych wywiadach i zapewnić rodzinie lepszą przyszłość.
Intrydze sprzeciwia się jego kochająca żona (nominowana do Nagrody Goya Salma Hayek), podczas gdy żądny sukcesu agent dochodzi do wniosku, że uratowanie jego klienta to koniec lukratywnego biznesu…
Czas na spektakl.
{youtube}UyKx0aNDVg8{/youtube}
Tytuł polski: Życie to jest to
Tytuł oryginału: La Chispa de la vida
Reżyserią: Alex de la Iglesia
Scenariusz: Randy Feldman
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 13 kwietnia 2012
Gatunek: komedia, dramat
Kraj produkcji: Hiszpania
Czas trwania: 98 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
Arirang (od 13 kwietnia)
Arirang Kim Ki-duka, koreańskiego mistrza kina metafizycznego, nagrodzony Un Certain Regard Award na tegorocznym festiwalu w Cannes, to – jak piszą krytycy – piękna i frustrująca, do bólu szczera, filmowa psychoterapia.
Po wypadku na planie poprzedniego filmu Sen Kim Ki-duk spędza dwa lata na dobrowolnym wygnaniu, w nieogrzewanej chacie na koreańskiej prowincji. Żyje jak pustelnik, bez bieżącej wody i ogrzewania, pośród walających się pamiątek po dawnych sukcesach.
W dialogu ze sobą z ekranu i ze swoim cieniem analizuje źródła własnej twórczości, emocje i kompleksy. W przerwach między oglądaniem dawnych filmów, obrazów i plakatów artysta majsterkuje w domowym warsztacie, konstruuje pistolet, z pomocą którego ostro rozliczy się z postaciami z dawnych lat.
{youtube}ci4lsAuRthA{/youtube}
Tytuł oryginału: Arirang
Reżyseria: Kim Ki-duk
Scenariusz: Kim Ki-duk
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 13 kwietnia 2012
Gatunek: dokumentalny, dramat
Kraj produkcji: Korea Południowa
Czas trwania: 100 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze (od 13 kwietnia)
W samym sercu syberyjskiej głuszy, z dala od cywilizacji, 300 osób zamieszkuje małą miejscowości Bakhtia nad rzeką Jenisej – tak Werner Herzog, współautor i narrator filmu Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze, rozpoczyna niezwykłą opowieść.
Razem z filmowcami, którzy tam dotarli, obserwujemy rok z życia myśliwych, wędkarzy i innych osób zamieszkujących wioskę. Codzienność w przykrytym śniegiem niedostępnym regionie świata.
Z pięknych kadrów filmu wyłania się obraz faktycznie szczęśliwych i spełnionych ludzi. Widać w nich także wielką miłość Dmitrija Wasiukowa, drugiego reżysera, do tajgi i jej mieszkańców. Malowniczym obrazom towarzyszy przepiękna, kontemplacyjna muzyka.
{youtube}7FgwICOh7Os{/youtube}
Tytuł polski: Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze
Tytuł oryginału: Happy People: A Year in the Taiga
Reżyseria: Dmitrij Wasiukow
Scenariusz: Werner Herzog, Rudolph Herzog
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 13 kwietnia 2012
Gatunek: dokumentalny
Kraj produkcji: Niemcy
Czas trwania: 90 min
Przedział wiekowy: od b/o lat
Źródło: opisy dystrybutorów