Jest grudzień tytułowego 1803 roku. Richard Sharpe właśnie awansował na oficera, ale nie jest pewien swojego autorytetu. Nie cieszy się sympatią ani zaufaniem w szkockim batalionie, do którego trafił. Z jednej strony Szkoci są niechętni Anglikowi, z drugiej – inni oficerowie nie widzą w nim równego sobie – brak mu wszak urodzenia, pochodzi z plebsu, a wówczas oficer mianowany z szeregów był czymś wyjątkowo rzadkim, swoistym zaburzeniem klasowego porządku… Sharpe jest w niełasce także u dowódcy, który przydziela go do szczególnie niewdzięcznych zajęć. Jest więc osamotniony i wyobcowany, a jednocześnie ma potężnych wrogów (zarówno nowych, jak i znanych już wielbicielom serii). Z jednej strony wciąż chce dopaść angielskiego renegata, Williama Dodda, w którym widzi winnego śmierci swego przyjaciela, pułkownika McCandles’a, z drugiej zagraża mu pewien sierżant, który pragnie jego śmierci i ma po swojej stronie potężnych przyjaciół…
Ta odsłona przygód Sharpe’a to, podobnie jak poprzednie, przede wszystkim opowieść przygodowa, choć nie brak tu historycznych realiów. Mamy tutaj więc i walkę zbrojną, i wojnę o wpływy, a także romans, zdradę, korupcję… No i jest jeszcze pewien skarb, który nasz bohater kiedyś zdobył i teraz pragnie odzyskać. Koleje losu zaprowadzą go pod górską fortecę, w której ukrył się Dodd i która uchodzi za niezdobytą. Sharpe jest jednak wyjątkowo zdeterminowany…
To, co jest niekwestionowaną zaletą pisarstwa Cornwella widać i tutaj – akcja toczy się wartko, wciąga i ani przez chwilę nie pozwala się nudzić. Bohater przeżywa kolejne przygody, pakuje się w tarapaty, poznaje piękne kobiety. Zmieniają się także dekoracje i egzotyczne plenery. Siłą książki jest także styl autora – barwne i dynamiczne opisy, spora dawka humoru, ale też i zachowane realia wojny czy przemocy.
Richard Sharpe jest znakomicie skonstruowanym bohaterem. Decyzja o tym, by był niskiego urodzenia, otworzyła autorowi drogę do stworzenia szeregu wątków pobocznych, konfliktów Sharpe’a z otoczeniem a także do wzbogacenia życia wewnętrznego bohatera i jego motywacji. Dzięki konieczności zmagania się z panującymi w armii konwenansami, postać zyskała na głębi. Nasz bohater jest wiarygodny, jego emocje zdają się być szczere, a wybory niekiedy naprawdę trudne. Do tego Cornwell wcale go nie oszczędza… W książce nie brak także udanych postaci drugoplanowych.
Warto też parę słów powiedzieć o samym wydaniu. Okładkę zdobi postać Seana Beana ucharakteryzowanego na Sharpe’a, w którego wcielał się w udanym serialu produkcji BBC. Kolejne tomy będą wydawane w podobnej szacie graficznej, co jest atutem z punktu widzenia „kolekcjonerów”. Książkę wydrukowano przejrzystą czcionką, wzbogacono dwiema mapami Indii, które ułatwiają odnalezienie się w realiach powieści. W książce trafić można niestety na trochę literówek, jednak wydaniu niczego innego zarzucić nie można. Należy też wspomnieć o udanym tłumaczeniu.
Ważne jest też to, że każda książka o przygodach Richarda Sharpe’a, choć łączy je chronologia zdarzeń i osoba głównego bohatera, może być czytana jako oddzielna historia (narracja sprytnie przemyca nam wszystkie istotne fakty z poprzednich tomów). I choć zachowanie kolejności lektury z pewnością dodaje jej smaku, nie jest konieczne.
Serdecznie polecam lekturę tym, którzy cenią sobie książki przygodowe i historyczne. Jednocześnie zaznaczam – nie trzeba być wielbicielem czy wielbicielką historii, aby odnaleźć się w realiach powieści Cornwella. Autor dba bowiem zarówno o wysoki poziom jak i przystępność swoich książek. Solidny, dopracowany warsztat, wciągająca historia pełna zwrotów akcji, budzący sympatię bohater, barwne tło – to wszystko zapewnia ciekawą, satysfakcjonującą rozrywkę.
Tytuł: Forteca. Oblężenie Gawilghur, 1803
Tytuł oryginalny: Sharpe’s Fortress. Richard Sharpe and the Siege of Gawilghur, December 1803
Seria: Kampanie Richarda Sharpe’a
Autor: Bernard Cornwell
Wydawca: ERICA Instytut Wydawniczy
Numer wydania: I
Data premiery: 14 lutego 2012
Wymiary: 205 x 140
Liczba stron: 458
Tłumaczenie: Dominika Kurek
Gatunek: powieść historyczna
O autorze:
Bernard Cornwell – jeden z najbardziej cenionych pisarzy brytyjskich na świecie. Autor 40 powieści historycznych, przetłumaczonych na 20 języków i wydanych w nakładzie 12 milionów egzemplarzy.