We czwartek, 16 lutego 2012 r., w Galerii Książki w Warszawie poznaliśmy tytuły książek nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka roku” edycja 2011. Najwyższe laury przypadły…

Życia nie da się wrazić przez stan, lecz przez ruch: jedyne, niewątpliwe zwycięstwo ziarna, w którym drzemie ukryta siła – napisał kiedyś Éric-Emmanuel Schmitt. Tego ruchu nie brakowało podczas zmagań o tytuł tej najlepszej wśród wszystkich książek opublikowanych w ubiegłym roku, czyli podczas konkursu i plebiscytu „Najlepsze książki roku 2011”.

Do konkursu stanęło ponad 200 tytułów, zwycięzców kwartalnych edycji, zaś wśród nich zarówno jury, jak i sami czytelnicy, wybrali 84 pozycje, które miały szansę na zwycięstwo. Za pośrednictwem strony internetowej Ksiazkiroku.pl oddano ponad 20 tysięcy głosów. – Tym razem wybór był naprawdę trudny. Zarówno członkowie jury, jak i internauci stanęli przed nie lada wyzwaniem. Emocje wśród czytelników podgrzewała też główna nagroda dla osoby, która najbardziej aktywnie zachęcała przyjaciół do głosowania, czyli ufundowany przez księgarnię eClicto.pl czytnik e-booków – przyznaje Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl.

Najlepsi patronują najlepszym

Partnerem przedsięwzięcia jest fundator e-czytnika, czyli internetowa księgarnia eClicto.pl. Konkurs wpiera również Książnica Polska, za sprawą której nagrodzone książki promowane będą w sieci księgarskiej w całej Polsce, w księgarni Czytay.pl i na stronie Ksiaznica.pl Wśród wielu patronów medialnych znalazł się także portal Oblicza Kultury.

Najlepsi wśród najlepszych

–  Literatura ma niewiele wspólnego ze sportem, jednak w ostatnich dniach wielu z nas, tak wydawców, jak autorów czy czytelników, za sprawą plebiscytu Książki Roku 2011, przeżywało prawdziwie sportowe emocje – mówiła Małgorzata Gutowska-Adamczyk – Autorzy i wydawcy mobilizowali czytelników, a ci, niczym gladiatorzy, walczyli o palmę pierwszeństwa dla swych faworytów. Powiem szczerze, że i mnie wciągnęła ta zabawa. Jest to na pewno ciekawy pomysł promowania czytelnictwa. Mam nadzieję, że zakorzeni się w naszej świadomości i stanie corocznym świętem książki.

Dzień dzisiejszy stanie się niewątpliwie świętem dla autorki, bowiem to właśnie fascynująca saga jednego z najświetniejszych mazowieckich rodów, czyli Cukiernia pod Amorem (Wydawnictwo Nasza Księgarnia) zasłużyła – według jury – na tytuł NAJLEPSZEJ KSIĄŻKI ROKU 2011

Książka Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk to opowieść niezapomniana, w której historia splata się z teraźniejszością, łzy ze śmiechem, a słodkie wypieki z gorzkimi pigułkami serwowanymi przez los. Jury pozostało tylko rozsiąść się w kawiarni Pod Amorem i –delektując się słodkimi wypiekami – niemal jednoznacznie wskazać zwyciężczynię. Autorka zasługuje bowiem na miano malarki słowa, a jej dbałość o szczegóły oraz umiejętność prowadzenia tak wielowątkowej historii jest godna podziwu i zachwytów, których grono surowych krytyków wyjątkowo nie szczędziło.

statuetkaO tytuł tej najlepszej według internautów toczył się prawdziwy bój, a szala zwycięstwa przechylała się to w jedną, to w drugą stronę. Ostatecznie, dzięki przewadze głosów z pierwszego etapu, zwyciężyła Amatorka Jana Mostowika, zyskując – zdaniem internautów –  tytuł NAJLEPSZEJ KSIĄŻKI ROKU 2011.

Autor sprowadził czytelnikom na kark policję, służby specjalne i samych bandytów, a oni pokochali tę genialną książkę nie tylko dla tych, którzy lubią spiskowe teorie dziejów, ale także dla tych, którzy lubią po prostu dobrą sensację w polskim wydaniu. Jan Mostowik, zręcznie manipulując rodzimymi realiami oraz zawiłościami polskiej gospodarki i polityki, stworzył książkę, która bardziej przypomina powieść „starego wyjadacza” niż nieoszlifowany jeszcze debiut literacki. Tym samym książka wybija się spośród masowej produkcji para-sensacyjnych powiastek i motywuje do dokładniejszego przyjrzenia się działalności ludzi „na świeczniku”.

Głosowanie obserwował z zainteresowaniem również sam autor.
„Lepiej późno niż wcale” powiedziała swego czasu hrabina Klonowska, jedna z bohaterek „Amatorki”, docierając na Dworzec Główny w Krakowie pięć minut po odjeździe ekspresu do Warszawy Lepiej późno niż wcale – powiedziałem po debiucie „Amatorki”, nie przeczuwając nawet, że konkurs na Książkę Roku 2011 prowadzony przez wortal literacki Granice.pl zakończy się sukcesem mojej powieści – mówił Jan Mostowik, dodając – Drodzy Czytelnicy i Sympatycy „Amatorki”! To Wam zawdzięczam fakt, że książką roku 2011 została właśnie moja powieść!

Wyróżnienia w poszczególnych kategoriach zdobyły natomiast następujące tytuły:

Dla rodziców:
Wyróżnienie jury: Kuchnia żydowska Balbiny Przepiórko, Piotr Bikont, (Dom Wydawniczy Rebis)
Wyróżnienie internautów: Zawód: Tata, Krzysztof Pilch (Wydawnictwo: Salwator)

Fantasy:
Wyróżnienie jury: Księga wszystkich dusz, Deborah Harkness (Wydawnictwo: Amber)
Wyróżnienie internautów: Cień nocy, Andrea Cremer, (Wydawnictwo: Amber)

Powieści obyczajowe:
Wyróżnienie jury: Sekretny język kwiatów, Vanessa Diffenbaugh (Wydawnictwo: Świat Książki)
Wyróżnienie internautów: Cukiernia pod Amorem, Małgorzata Gutowska-Adamczyk (Wydawnictwo: Nasza Księgarnia)

Proza polska:
Wyróżnienie jury: Rozsypane wspomnienia, Jolanta Kwiatkowska (Wydawnictwo: MG)
Wyróżnienie internautów: Korzeniec Zbigniew Białas, (Wydawnictwo: MG)

Perły z lamusa:
Wyróżnienie jury i internautów: Broniewski. Miłość, wódka, polityka, Mariusz Urbanek (Wydawnictwo: Iskry)

Dla dzieci:
Wyróżnienie jury: Zabawa z bajkami, Berta Garcia Sabates (Wydawnictwo: Święty Wojciech)
Wyróżnienie internautów: Baśnie mojego dzieciństwa, Marzena Kwietniewska-Talarczyk, (Wydawnictwo: Zielona Sowa)

Dla młodzieży:
Wyróżnienie jury: Drżenie, Maggie Stiefvater (Wydawnictwo: Wilga)
Wyróżnienie internautów: Jestem Numerem Cztery, Pittacus Lore, (Wydawnictwo: Gruner Jahr)

Proza obca:
Wyróżnienie jury: Pokój, Emma Donoghue (Wydawnictwo: Sonia Draga)
Wyróżnienie internautów: Dziewczynki ze Świata Maskotek, Anja Snellman (Wydawnictwo: Świat Książki)

Romans paranormalny:
Wyróżnienie internautów: Anioł, L.A. Weatherly (Wydawnictwo: Świat Książki)
Wyróżnienie jury: Ballada, Maggie Stiefvater  (Wydawnictwo: Illuminatio)

Kryminał, sensacja:
Wyróżnienie internautów: Sny, Janusz Koryl (Wydawnictwo: Dreams)
Wyróżnienie jury: Zima lwów, Jan Costin Wagner (Wydawnictwo: Akcent)

– Wszystkim laureatom gratulujemy, żałując, że to już koniec tej wyjątkowo emocjonującej edycji konkursu na Najlepszą książkę roku. Już teraz warto jednak zacząć przygotowywać się do przyszłej edycji plebiscytu, tymczasem rywalizując o tytuł „Najlepszej książki na wiosnę” – mówiła Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Zgłoszenia do konkursu i plebiscytu wiosennego przyjmowane będą do 21 lutego 2012.

Tymczasem warto odwiedzić stronę konkursową Ksiazkiroku.pl, gdzie można zapoznać się ze zwycięskimi tytułami, dokonać ich zakupu oraz świętować wraz z wygranymi ich triumf.