Zapraszamy do zapoznania się z filmowymi premierami tygodnia!

Róża (od 3 lutego)

Róża Wojciecha Smarzowskiego trafiła do selekcji 36 Międzynarodowego festiwalu Filmowego w Toronto. Akcja Róży rozpoczyna się latem 1945 roku, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Tadeusz, polski żołnierz, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, dociera na Mazury, na ziemie, które przed wojną należały do Niemiec a po wojnie zostały przyznane Polsce. Odnajduje wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem.

Mieszkająca sama w dużym gospodarstwie Róża przyjmuje Tadeusza chłodno, pozwala przenocować. Tadeusz odwdzięcza się za gościnę pomocą w obejściu. Róża, choć się do tego nie przyznaje, potrzebuje czegoś więcej – przede wszystkim ochrony przed szabrownikami, którzy nachodzą jej gospodarstwo. Stopniowo Tadeusz poznaje przyczyny jej samotności…

Na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, gdzie nadzieja stała się narzędziem propagandy, między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się miłość… niemożliwa?

Recenzję filmu przeczytasz TUTAJ.

{youtube}YabIQeyCkBo{/youtube}

Tytuł oryginału: Róża
Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Scenariusz: Michał Szczerbic
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 3 lutego 2012
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 98 min
Przedział wiekowy: od12 lat

obcaObca (od 3 lutego)

Mężczyzna jest głową domu. Panem Twojego życia. Do niego należą pieniądze, obiad, seks, od niego zależy, ile masz siniaków. Ty masz mu usługiwać, zgadzać się we wszystkim, być posłuszną. Znać swoje miejsce. Nikt Ci nie pomoże. To teraz Twoje obowiązki – być żoną, to być własnością.

 „Przestań śnić” mówi matka do dwudziestopięcioletniej córki Umay, kiedy ta szuka w rodzicach oparcia. Umay uciekła z Istambułu z synkiem od maltretującego ją męża. Liczy na to, że w rozpoczęciu życia na własny rachunek pomogą jej mieszkający w Berlinie rodzice.

Młoda Turczynka ma nadzieję, że więzy rodzinne okażą się silniejsze, niż społecznie normy i odgórnie narzucone zasady. Niebawem przekona się, że rodzina wyżej ceni tradycję i konwenanse.

Ważniejsze dla nich okazuje się zachowanie twarzy przed turecką społecznością, niż szczęście córki. Decyzją rodziców i rodzeństwa Umay ma zostać odebrany syn. „Jego miejsce jest przy ojcu”, twierdzą. Dziewczyna nie wierzy już w znalezienie w nich oparcia, dlatego decyduje się na kolejną ucieczkę.

{youtube}iVBhX-Zw8Go{/youtube}

Tytuł polski: Obca
Tytuł oryginału: Der Fremde
Reżyseria: Feo Aladag
Scenariusz: Feo Aladag
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 3 lutego 2012
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Niemcy
Czas trwania: 119 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

idyIdy marcowe (od 3 lutego)

Thriller w reżyserii George’a Clooneya, którego światowa premiera uświetni otwarcie tegorocznego Festiwalu w Wenecji.

Trzymająca w napięciu historia pokerowej rozgrywki kandydata na prezydenta USA – Mike Morrisa (w tej roli sam reżyser, nagrodzony Oscarem za kreację w Syrianie) z czyhającymi na każde jego potknięcie przeciwnikami (podziwiany ostatnio w szlagierze Kac Vegas w Bangkoku Paul Giamatti) i wszędobylskimi dziennikarzami (m.in. uhonorowana przez Amerykańską Akademię Filmową za kreację w komediowym hicie Mój kuzyn Vinny Marisa Tomei).

Szanse na elekcję pretendenta o bujnej przeszłości staną pod znakiem zapytania, kiedy w jego sztabie pojawi się asystentka, emanująca młodzieńczym entuzjazmem i erotyzmem (namiętna muza Woody’ego Allena z Co nas kręci, co nas podnieca Evan Rachel Wood). Dziewczyna szybko zawróci w głowie młodemu, błyskotliwemu doradcy Morrisa (nominowany do Oscara za Szkolny chwyt Ryan Gosling) i pozna najskrzętniej skrywane tajemnice kampanii.

Prasa jednogłośnie okrzyknęła Ides of March pewniakiem przyszłorocznych Oscarów i Złotych Globów ze względu na osiągnięcia reżyserskie Clooneya (6 nominacji za Good Night and Good Luck) oraz imponujący dorobek jego gwiazd (m.in. nagrodzony Oscarem za wirtuozerską kreację Trumana Capote Phillip Seymour Hoffman).

Jak zostać prezydentem?

{youtube}sC1p1Z2W3SI{/youtube}

Tytuł polski: Idy marcowe
Tytuł oryginału: The Ides of March
Reżyseria: George Clooney
Scenariusz: George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 3 lutego 2012
Gatunek: dramat, polityczny, thriller
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 98 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

marylinMój tydzień z Marylin (od 3 lutego)

W filmie Mój tydzień z Marilyn ikona seksu i blichtru Hollywood, Marilyn Monroe (Michelle Williams), przyjeżdża do Londynu, aby wystąpić w filmie Książę i aktoreczka u boku Laurence’a Oliviera (Kenneth Branagh).

Towarzyszy jej świeżo poślubiony mąż, dramaturg Arthur Miller (Dougray Scott), który jednak szybko wyjeżdża. Podczas pobytu na Starym Kontynencie, gwiazdą zajmuje się młody asystent reżysera Colin (Eddie Redmayne), który spędzi z nią niezwykły tydzień, za który wielu mężczyzn oddałoby całe życie.

Nie wszystko, co się w tym czasie wydarzy, zapisze się w historii, ale z pewnością pozostanie w sercach dwójki ludzi.

Więcej o filmie pisaliśmy TUTAJ.

W tym roku mija 50 lat od śmierci wielkiej gwiazdy, to, co może się wydać dziwne to fakt, że jest to pierwszy fabularny film biograficzny opowiadający o postaci tej fascynującej kobiety.

{youtube}OrKbTiJUJCk{/youtube}

Tytuł polski: Mój tydzień z Marilyn
Tytuł oryginału: My Week with Marilyn
Reżyseria: Simon Curtis
Scenariusz: Adrian Hodges, Colin Clark
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 3 lutego 2012
Gatunek: biograficzny, dramat
Kraje produkcji: USA, Wielka Brytania
Czas trwania: 99 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

pieknaPiękna i Bestia 3D (od 3 lutego)

Piękna i Bestia to opowieść o Belli, zwykłej dziewczynie z małego miasteczka, która ponad zaloty młodych chłopców przedkłada bajkowe światy poznawane za sprawą książek. Tymczasem w mrocznym zamczysku, znajdującym się w spowitym mgłą lesie, żyje niegdyś przystojny, aczkolwiek bardzo samolubny książę.

Jego egoizm doprowadza go w końcu do zguby – potężne zaklęcie rzucone na arystokratę zamienia go w przerażającą, rogatą bestię. Warunkiem powrotu do ludzkiej postaci jest obdarzenie innego człowieka odwzajemnioną miłością. Bella, będąca uosobieniem dobroci, trafia do zamku i sprawia, że Bestia powoli zmienia swoje nastawienie do życia i ludzi.

Piękna i Bestia to niesamowita opowieść, rozgrywająca się w iście baśniowej scenerii, przyciągająca swym urokiem wszystkie pokolenia widzów. Jest to również pierwsza w historii animacja nominowana do nagrody Oskara w kategorii za Najlepszy Film.

W 1992 roku Piękna i Bestia została uhonorowana dwoma nagrodami Amerykańskiej Akademii Filmowej – za Najlepszą Piosenkę oraz Najlepszą Muzykę Oryginalną. Historia Belli została również umieszczona na siódmym miejscu listy 100 Najlepszych Filmów Animowanych według Amerykańskiego Instytutu Filmowego.

{youtube}AkLs5B2W8l8{/youtube}

Tytuł polski: Piękna i Bestia 3D
Tytuł oryginału: Beauty and the Beast 3D
Rok produkcji: 1991
Premiera kinowa: 3 lutego 2012
Gatunek: animowany, dla dzieci, familijny
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 90 min
Przedział wiekowy: b/o 

kronikaKronika (od 3 lutego)

W Kronice Josh Trank wciela w życie nastoletnie marzenia większości chłopaków. Kto siedząc w szkolnej ławce na nudnej lekcji matematyki nie marzył o posiadaniu magicznych mocy, które pomogłyby mu nie tylko szybciej rozwiązać zadania, ale też zrobić nauczycielowi głupi psikus, po czym w mgnieniu oka wyfrunąć z klasy i znaleźć się w choćby… w Tybecie?

Pewnej nocy Andrew, Matt i Steve wybierają się na imprezę. Cała szkoła szaleje na terenie opuszczonej farmy w rytm pulsujących bitów i błysków stroboskopu. Zamiast tańczyć, chłopakom zachciewa się zabawić w Indianę Jonesa. Włażą więc do tajemniczej rozpadliny, gdzie znajdują niezdefiniowany świetlisty obiekt… potem spirala wydarzeń nakręca się coraz szybciej. Chłopcy odkrywają w sobie magiczne moce. Czy są przygotowani, by z nich skorzystać?

Na początku jest świetnie i zabawnie, z czasem sytuacja się komplikuje. Gdzie prowadzi ciekawość, wszyscy dobrze wiemy…

W rolach głównych: Dane DeHaan (serial TV Czysta krew) i Michael Kelly (Władcy umysłów). Reżyseria: Josh Trank (serial TV Punkt krytyczny).

Nie wszyscy bohaterowie są super.

{youtube}SJoETWSiQFM{/youtube}

Tytuł polski: Kronika
Tytuł oryginału: Chronicle
Reżyseria: Josh Trank
Scenariusz: Max Landis
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 3 lutego 2012
Gatunek: dramat, s-f, thriller
Kraje produkcji: USA, Wielka Brytania
Czas trwania: 83 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

jackJack i Jill (od 3 lutego)

Kiedy spędzasz wakacje z rodziną, zawsze znajdzie się jakiś jej członek, który doprowadza cię do szaleństwa. Oczywiście kochasz ich wszystkich, ale jednak…

Dla Jacka, kimś takim jest jego siostra bliźniaczka – Jill. Jako dzieci, mieli ze sobą mnóstwo wspólnego. Kiedy jednak Jack się wyprowadził, ich życie obrało zupełnie różne tory. Jack został odnoszącym sukcesy specjalistą ds. reklamy w Los Angeles, podczas gdy Jill została w domu i zajęła się opieką nad rodzicami. Teraz rodzeństwo widuje się raz w roku, kiedy Jill przyjeżdża do Los Angeles na Święto Dziękczynienia. Czas i odległość wycisnęły piętno na ich wzajemnych relacjach – teraz Jack raczej stara się przetrwać coroczną wizytę Jill niż się nią cieszyć.

Ale to przecież kilka dni, prawda? Nie tym razem. Jack i Jill jak zwykle pokłócili się o coś i jedynym sposobem na uratowanie sytuacji jest poproszenie Jill, żeby spędziła w Los Angeles święto Chanuka i cieszyła się tym, co miasto ma do zaoferowania – począwszy od telewizyjnych teleturniejów, a skończywszy na konnej jeździe. Jak łatwo zgadnąć, Jack nie jest do końca zadowolony z tego, że siostra przedłużyła swoją wizytę…

…i będzie się działo

{youtube}WJVCX2pmkSs{/youtube}

Tytuł polski: Jack i Jill
Tytuł oryginału: Jack and Jill
Reżyseria: Dennis Dugan
Scenariusz: Steve Koren, Robert Smigel
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 3 lutego 2012
Gatunek: komedia
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 91 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

 

Opublikowano w Film