Dziewczyna z tatuażem (od 13 stycznia)
W filmie Dziewczyna z tatuażem, nominowany do Nagrody Akademii reżyser David Fincher (Social Network) przenosi na ekran bestsellerową powieść szwedzkiego pisarza Stiega Larssona.
Znajdziemy tu morderstwo, korupcję, głęboko skrywane rodzinne tajemnice oraz wewnętrzne konflikty dwojga ludzi, którzy zostali zaangażowani do rozwikłania zagadki sprzed 40 lat. Mikael Blomkvist (Daniel Craig) jest znanym dziennikarzem śledczym, który niesłusznie oskarżony o zniesławienie walczy o odzyskanie swojego dobrego imienia. W tym trudnym dla siebie momencie otrzymuje od jednego z najbogatszych przemysłowców w Szwecji, Henrika Vangera (nominowany do Oscara Christopher Plummer), nietypowe zlecenie. Blomkvist ma rozwikłać tajemnicę zniknięcia i śmierci, tak przynajmniej sądzi Vanger, jego ukochanej bratanicy Harriet. Henrik jest przekonany, że musiał za tym stać ktoś z jego licznej rodziny, a dziennikarz, nieświadomy czekającego go niebezpieczeństwa, ma szukać tropów tragedii sprzed lat na odległej szwedzkiej wyspie.
W tym samym czasie Lisbeth Salander (Rooney Mara), niezwykle inteligentna, kontrowersyjna researcherka i hakerka zatrudniona w firmie Milton Security, zostaje zaangażowana w sprawę zlecenia Vangera w celu prześwietlenia osoby Blomkvista. Takim sposobem ścieżki Mikaela i Lisbeth krzyżują się, a tych dwoje zaczyna darzyć się zaufaniem wspólnymi siłami tropiąc tajemnicę morderstwa Harriet Vanger. Mikael i Lisbeth stopniowo docierają do informacji, które wskazują na morderstwa nie tylko z przeszłości. Zostają tym samym wciągnięci w niebezpieczną grę, której tłem są głęboko skrywane tajemnice rodziny Vanger.
{youtube}1q3_MyrsTtk{/youtube}
Tytuł polski: Dziewczyna z tatuażem
Tytuł oryginału: Girl with the Dragon Tattoo, The
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 13 stycznia 2012
Gatunek: dramat, thriller
Produkcja: Niemcy, Szwecja, USA, Wielka Brytania
Czas trwania: 158 min
Przedział wiekowy: od 18 lat
Więcej o filmie przeczytasz TUTAJ.
O Stiegu Larrsonie pisaliśmy TUTAJ.
Czas wojny (od 13 stycznia)
Czas wojny (War Horse) to nowy film Stevena Spielberga. Scenariusz oparto na powieści Michaela Morpurgo, wydanej po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 1982 roku. Książka, która przerodziła się w niezwykle popularną sztukę teatralną, a teraz w film, ma swoje korzenie w prawdziwych doświadczeniach żołnierzy I wojny światowej.
Inspiracją dla powstania powieści War Horse były rozmowy z weteranami I wojny światowej, które Morpurgo odbył we wsi Devon. Jednym z nich był kawalerzysta kapitan Budgett. Zabrał mnie do swojego domku i pokazał kilka rzeczy, które przywiózł z wojny – saperkę, guzik od munduru i kilka medali. Mówił o tym jak udało mu się przeżyć i znieść wojnę – pisał Michael Morpurgo. Kapitan opowiedział autorowi o tym, jak silna więź łączyła go z wiernym wierzchowcem. Inni przedstawiali niezwykłe historie o tym, jak ciężki wojenny los stawał się udziałem nie tylko żołnierzy, ale i zwierząt, o czym mało kto zdaje się pamiętać.
Jeden z kawalerzystów wspominał, że wojsko kupowało konie na wsiach, które znajdowały się na drodze ich przemarszu. Były używane do jazdy, ale także jako zwierzęta pociągowe, dźwigające broń i ciężki ekwipunek artyleryjski czy środki medyczne. Morpurgo ustalił, że w czasie wojny zginęło ponad milion koni jedynie po stronie brytyjskiej. Cała wojna pochłonęła życie ponad 10 milionów koni.
Jest rok 1914. Albert to młody mężczyzna, który oswaja i trenuje konia o imieniu Joey. Gdy wskutek przeciwności losu koń i jego opiekun zostają rozdzieleni, Joey trafia na zachodni front. Jego wielka odwaga porusza i inspiruje ludzi – brytyjskich kawalerzystów, niemieckich żołnierzy, czy francuskiego farmera i jego wnuczkę. Joey wciąż tęskni za Albertem, który został w odległej Anglii. Chłopak nie podda się jednak łatwo i mimo przeciwności losu, wyruszy w poszukiwaniu przyjaciela.
{youtube}bPqik-Igm2o{/youtube}
Tytuł polski: Czas wojny
Tytuł oryginału: War Horse
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 13 stycznia 2012
Gatunek: dramat, wojenny
Produkcja: Indie, USA
Czas trwania: 146 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
Alvin i wiewiórki 3 3D (od 13 stycznia)
Alvin i wiewiórki to seria amerykańskich filmów fabularno-animowanych opartych na serialu telewizyjnym z lat sześćdziesiątych.
Alvin, Simon i Theodore to wiewiórki (właściwie to pręgowce – ang. chipmunks), które, jak zwyczajne gryzonie, mieszkają na drzewie. Jednak jest jedna cecha, która rozróżnia je od normalnych zwierząt – potrafią mówić ludzkim głosem.
W filmie Alvin i wiewiórki 3 3D po raz kolejny zobaczymy sympatyczne gryzonie: Alvina, Teodora i Simona. Tym razem przeżyją niezwykłe przygody na tropikalnej bezludnej wyspie, gdzie trafią po tym, jak przypadkowo wypadają za burtę statku, którym płyną na wakacje.
Bohaterami filmu są:
Alvin – Lider paczki wiewiórek. Jest, jak to określił Teodor, „macho” i kryje swoje uczucia. Lubi rozrabiać. Nosi czerwony sweter z żółtą literą A, czasem zakłada też czerwoną bejsbolówkę.
Szymon – Najmądrzejszy wiewiór z ich paczki. Wysoki i chudy, nosi okrągłe okulary i niebieski sweter.
Teodor – Najpulchniejszy z paczki, zabawny i wrażliwy, nosi zielony sweter.
{youtube}5-gT4hcqO0w{/youtube}
Tytuł polski: Alvin i wiewiórki 3 3D
Tytuł oryginału: Alvin and the Chipmunks: Chip-Wrecked
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 13 stycznia 2012
Gatunek: animowany, familijny, komedia, muzyczny, przygodowy
Produkcja: USA
Czas trwania: 87 min
Przedział wiekowy: od b/o lat
Musimy porozmawiać o Kevinie (od 13 stycznia)
Tytułowy Kevin to demoniczny nastolatek, który, całkowicie lekceważąc swoich rodziców jako autorytety, świadomie i niezwykle skutecznie manipuluje swoim otoczeniem, nie uznaje żadnych zasad i z prowokującym uśmiechem mówi:
Wstajesz rano i oglądasz telewizję, jedziesz samochodem i słuchasz radia. Chodzisz do swojej nudnej pracy albo nudnej szkoły, ale o tym nie mówią w głównym wydaniu wiadomości. Doszło do tego, że nawet ludzie z telewizji często oglądają telewizję. Na co oni wszyscy tak patrzą?
Właśnie na takich jak ja…
Magnetyczna Tilda Swinton i demoniczny Ezra Miller w trillerze obnażającym najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy, który prowokuje, pociąga i nie daje o sobie zapomnieć.
{youtube}8R0rhBOzTLo{/youtube}
Tytuł polski: Musimy porozmawiać o Kevinie
Tytuł oryginału: We Need to Talk About Kevin
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 13 stycznia 2012
Gatunek: dramat, thriller
Produkcja: USA, Wielka Brytania
Czas trwania: 110 min
Przedział wiekowy: od 15 lat
Code Blue (od 13 stycznia)
Marian jest pielęgniarką, praca w szpitalu niemal zupełnie ją pochłania. Opiekuje się umierającymi, asystuje przy śmierci, czasami ją przyspiesza.
W zamian zatrzymuje i kolekcjonuje drobne przedmioty należące do zmarłych pacjentów. Mimo że jest realną postacią, pełni w tej historii rolę metafory, przywodzi na myśl Charona, z uwagą i współczuciem przeprowadzającego ich na drugi brzeg Styksu.
Marian żyje w pustym mieszkaniu, stroni od ludzi. Bywają jednak chwile, w których łaknie bliskości. Któregoś dnia zwraca uwagę na nowego sąsiada. Połączy ich osobliwe doświadczenie, dające początek więzi, której kulminacją będzie dotkliwy finał.
Między poświęceniem a odkupieniem, chłodem a emocjonalną intensywnością, kontrolą a wkradającym się w życie Marian chaosem w centrum tej filmowej układanki znajduje się ciało – wyzwalające się z ograniczeń, z jednej strony pożądające, z drugiej uświęcone, szukające drogi do intymności z innymi ciałami.
{youtube}0oisXRNmscc{/youtube}
Tytuł oryginału: Code Blue
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 13 stycznia 2012
Gatunek: dramat
Produkcja: Dania, Holandia
Czas trwania: 81 min
Przedział wiekowy: od 15 lat
Oslo, 31 sierpnia (od 13 stycznia)
Przejmujący portret współczesnego pokolenia trzydziestolatków.
Anders nie żyje.
Jest wprawdzie jeszcze dość młody i przystojny, ale jeśli nie osiągnęło się sukcesu przed trzydziestką, to tak, jakby nie osiągnęło się w życiu nic. Dręczą go wspomnienia wszystkich zmarnowanych szans i ludzi, których zawiódł. Kiedyś był ambitny, miał rodzinę, przyjaciół i wielkie plany.
Dzisiaj zmaga się z demonami przeszłości, uzależnieniem od narkotyków i myślą, dlaczego znalazł się w „martwym punkcie”. Kiedy pojawia się szansa nowego startu, Anders powraca do dawnych miejsc i wkracza w „idealne” życie przyjaciół.
Wita go miasto wypełnione melancholią i sztucznymi gestami.
Wieczorem, 31 sierpnia, wracają wspomnienia. Możliwości. Wolność. I wybór.
{youtube}0B09G9ym8SA{/youtube}
Tytuł polski: Oslo, 31 sierpnia
Tytuł oryginału: Oslo, 31. August
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 13 stycznia 2012
Gatunek: dramat
Produkcja: Norwegia
Czas trwania: 95 min
Przedział wiekowy: od 15 lat