Głównymi bohaterami jego następnej książki Tajemnice Sahary są młodzi małżonkowie, Lidia i Wiktor Galiccy. Udają się oni w podróż poślubną do RPA. Jednak ich wymarzona wyprawa przyjmuje nieoczekiwany zwrot. Samolot, którym lecą, ulega katastrofie. Właśnie tylko Galickim udaje się przeżyć, jednak, jak się okazuje, uratowanie się z katastrofy niekoniecznie oznacza ocalenie życia…
Lidia i Wiktor trafiają do Sudanu – kraju ogarniętego wojną domową. Niespodziewanie zostają wplątani w rozgrywające się tam konflikty wewnętrzne. Nie mogą nawet wspierać się nawzajem, gdyż zostają rozdzieleni. Wiktor trafia do ciężkiej pracy w kopalni złota, Lidia zaś zajmuje się kształceniem dzieci przeznaczonych na sprzedaż. Żadne z nich nic konkretnego nie wie o losach drugiego. Ich bliscy są przekonani, że Galiccy zginęli w katastrofie samolotu. Jedynie siostra Wiktora, Olga, organizuje nielegalną, a przez to dosyć niebezpieczną wyprawę poszukiwawczą. Jednak to Lidia i Wiktor muszą każdego dnia starać się przetrwać i zachować życie. A wśród czyhających wokół wielu niebezpieczeństw nie jest to takie proste.
Tajemnice Sahary to powieść pełna przygód, nagłych zwrotów akcji, niespodziewanych wydarzeń. Wartka akcja nie pozwala na nudę, gdyż co chwilę bohaterowie przeżywają mniej lub bardziej niebezpieczne przygody. Może trochę brakowało mi w książce większego napięcia, jednak uważam, że można śmiało zakwalifikować tę powieść do literatury sensacyjno-przygodowej.
Bohaterowie wzbudzają naszą sympatię, dzięki czemu kibicujemy ich walce o to, by udało im się przeżyć i odnaleźć nawzajem. Tym bardziej, że ich wzajemna miłość oraz wytrzymałość psychiczna i fizyczna zostają wystawione na prawdziwą próbę.
Dzięki temu, że akcja Tajemnic Sahary rozgrywa się na tle współczesnych konfliktów panujących w Sudanie, zyskujemy okazję, by bliżej się tym problemom przyjrzeć. A powieść dotyka przy okazji takich spraw jak głód, handel ludźmi, w szczególności dziećmi, wyzysk, współczesne niewolnictwo, morderstwa – to wszystko, choć wydaje się niewiarygodne w XXI wieku, choć wzbudza przerażenie, jest tu na porządku dziennym.
Atutem książki jest wstęp autora, w którym krótko i przystępnie przybliża on nam sytuację społeczno-polityczną Sudanu. Dzięki temu, zabierając się za czytanie powieści, mamy pewien ogląd sytuacji, zaś opisane wydarzenia i sytuacje są dla nas zrozumiałe.
Ciekawe jest również zakończenie książki – w pewnym sensie otwarte, co daje możliwość dowolnej interpretacji.
Powieść Tajemnice Sahary napisana została prostym językiem, dzięki czemu czyta się ją dobrze i szybko. Narracja prowadzona jest w ciekawy sposób. Oprócz tego, że lektura tej książki stanowi przyjemną rozrywkę, to otwiera ona oczy czytelników na to, co dzieje się gdzieś w dalekim świecie. A że jest to świat daleki, nie oznacza wcale, że nas nie dotyczy. Autor podkreśla to we wstępie, pisząc: Nie odwracajmy się od Sudanu. Jego sytuacja nie jest wyłącznym problemem Afryki, to dotyczy nas wszystkich, którzy jesteśmy obywatelami świata.
Powieść Tajemnice Sahary mogę polecić wszystkim miłośnikom książek przygodowych, chcących za sprawą literatury i wyobraźni oderwać się od codzienności, wcielić się w głównych bohaterów i przenieść się na gorące piaski Sahary, by poznać jej tajemnice.
Autor: Robert T. Preys
Tytuł: Tajemnice Sahary
Data wydania: 2010
Wymiary: 155×220 mm
Liczba stron: 272
Oprawa: miękka
Wydawca: Bellona
ISBN: 9788311119574
Gatunek: powieść sensacyjna