Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z kinowymi premierami najbliższego tygodnia – będzie w czym wybierać; są tu i wielkie hity, i filmy dla wymagających.

 Kot w Butach 3D (od 5 stycznia)

Przygody uwielbianego przez wszystkich kota, przyjaciela Shreka. W swojej pierwszej pełnometrażowej przygodzie, Kot w Butach – znany również jako Puszysty Kochanek – wciąga widzów w obfitującą w dramatyczne zwroty akcji historię jednego z najbardziej zuchwałych rabunków w historii filmów animowanych.

Rudy szelma wraz z tajemniczą Kitty Kociłapką i jajogłowym Humptym Dumptym, dokonują kradzieży magicznych fasolek, by z ich pomocą zdobyć legendarny skarb – gęś znoszącą złote jaja. Oczywiście zuchwalstwo pociąga za sobą nieprzewidziane konsekwencje…

Kot w Butach to opowieść o zemście, karze i odkupieniu, czerpiąca garściami z tego, co najlepsze w komedii i kinie przygodowym.

Film został zrealizowany w technologii 3D.

{youtubejw}gyWUHwAad_4{/youtubejw}

 Tytuł polski: Kot w Butach 3D
Tytuł oryginału: Puss in Boots 3D
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 5 stycznia 2012
Gatunek: animowany, fantasy, komedia, przygodowy
Produkcja: USA
Czas trwania: 90 min.
Przedział wiekowy: b/o

wciemnosciW ciemności (od 5 stycznia)

Oto polski kandydat do Oscara: film W ciemności w reżyserii Agnieszki Holland. Obraz podbija świat, zbierając fantastyczne recenzje. Jest porównywany do Listy Schindlera i Pianisty.

Najnowsze dzieło autorki Tajemniczego ogrodu i nominowanego do Oscara dzieła Europa, Europa opowiada poruszającą historię Leopolda Sochy – Polaka ze Lwowa (wybitna rola Roberta Więckiewicza), który za pieniądze pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Jednak to, co początkowo wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ludzkie życie.

Film został wyprodukowany przez Studio Filmowe Zebra (w koprodukcji z Niemcami oraz Kanadą) i znalazł się w ofercie dystrybucyjnej renomowanej amerykańskiej firmy Sony Pictures Classics, która ma w swoim dorobku 116 nominacji do Oscara i 27 statuetek. Obok Roberta Więckiewicza w filmie znalazła się międzynarodowa obsada – m.in. nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem MFF w Berlinie Maria Schrader, Benno Furmann, Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Herbert Knaup, Krzysztof Skonieczny, Marcin Bosak, Julia Kijowska, Michał Żurawski.

{youtubejw}c7g6E6adHfg{/youtubejw}

Tytuł polski: W ciemności
Tytuł oryginału: In Darkness
Reżyseria: Agnieszka Holland, Kasia Adamik
Scenariusz: David F. Shamoon
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 5 stycznia 2012
Gatunek: dramat, wojenny
Produkcja: Kanada, Niemcy, Polska
Czas trwania: 145 min.
Przedział wiekowy: od 15 lat

sherlockSherlock Holmes: Gra cieni (od 5 stycznia)

Druga odsłona przygód Sherlocka Holmesa według Guya Ritchiego. Kolejny raz w tytułowej roli zobaczymy Roberta Downeya Jr.

Akcja rozgrywa się rok po wydarzeniach z pierwszego filmu, w 1891 roku. Genialny detektyw Sherlock Holmes i jego oddany przyjaciel Dr John Watson ponownie łączą swoje siły by pokonać największego złoczyńcę świata – Profesora Moriarty’ego.

Ginie austriacki następca tronu. Wszystko wskazuje na to, że popełnił samobójstwo. Sherlock Holmes nie jest człowiekiem, który wierzy w przypadki i uważa, że było to starannie zaplanowane morderstwo, które jest częścią większej intrygi.  Ślad prowadzi do tajemnego klubu dla dżentelmenów, gdzie Holmes i jego brat Mycroft żegnają kawalerski stan Watsona. To tam Sherlock spotyka Cygankę Sim, która wie więcej o śmierci następcy, niż powinna, co czyni ją celem kolejnego ataku. Holmes z trudem uratował jej życie, w zamian za co Sim godzi się, acz bez przekonania, współpracować z nim.

Śledztwo staje się coraz trudniejsze, prowadząc Holmesa, Watsona i Sim do Francji, Niemiec, a w końcu do Szwajcarii. Jednak Moriarty pozostaje zawsze o jeden krok przed nim snując swój plan śmierci i intrygi. Jeśli nie zostanie powstrzymany, zmieni losy Europy i całego świata raz na zawsze…

Fabuła filmu opiera się na opowiadaniu Ostatnia zagadka, w którym to osobiście pojawia się główny przeciwnik Holmesa, Profesor Moriarty. Wielbicieli i wielbicielki prozy sir Artura Conana Doyle’a mogą być zaskoczeni takim wyborem, gdyż w tym właśnie opowiadaniu autor uśmiercił postać Sherlocka. Niepogodzeni ze stratą czytelnicy wymusili wówczas na pisarzu ożywienie postaci w kolejnych opowieściach o jego przygodach. W filmie jednak Sherlock nie zginie, gdyż pojawiają się plotki o możliwości powstania trzeciej części…

W filmie zagrają: Robert Downey Jr. (Holmes), Jude Law (Dr Watson), Rachel McAdams(Irene Adler), Noomi Rapace (Sim), Stephen Fry (Mycroft) i Jared Harris (Profesor Moriarty). Reżyserii ponownie podjął się Guy Ritchie.

{youtubejw}BzYE03JH1IY{/youtubejw}

Tytuł polski: Sherlock Holmes: Gra cieni
Tytuł oryginału: Sherlock Holmes: A Game of Shadows
Reżyseria: Guy Ritchie
Scenariusz: Kieran Mulroney, Michele Mulroney
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 5 stycznia 2012
Gatunek: komedia, kryminał, przygodowy
Produkcja: USA
Czas trwania: 129 min.
Przedział wiekowy: od 12 lat

almanAlmanaya (od 6 stycznia)

 

– Kim jestem? – pyta sześcioletni turecki imigrant mieszkający w Niemczech, którego do drużyny piłkarskiej nie chcą przyjąć ani Niemcy, ani Turcy. By wytłumaczyć chłopcu tę skomplikowaną sytuację, jego kuzyn postanawia opowiedzieć mu historię jego dziadka, który przybył do Niemiec w latach sześćdziesiątych.

Almanayato wzruszająca opowieść o wielopokoleniowym klanie Turków, od dziesięcioleci mieszkających w Niemczech.

Rodzina jest duża. Każdy ma inne problemy i czuje przynależność do innej kultury – część członków klanu mówi o sobie „Jestem Turkiem”. Inna „Jestem Niemcem”.

Mieszanka zgoła odmiennych społecznie kultur ubarwia film wyreżyserowany przez Yasemin Şamdereli, która doskonale wie, jak to jest czuć się obcym wśród swoich.

Film wyświetlany w ramach Konkursu Głównego podczas festiwalu filmowego Berlinale 2011.

{youtubejw}YowmSwYExrM{/youtubejw}

Tytuł polski: Almanya
Tytuł oryginału: Almanya
Tytuł międzynarodowy: Almanya – Willkommen in Deutschland
Reżyseria: Yasemin Samdereli
Scenariusz: Yasemin Samdereli, Nesrin Şamdereli
Rok produkcji:
2011
Premiera kinowa:
6 stycznia 2012
Gatunek:
dramat, komedia
Produkcja:
Niemcy
Czas trwania:
97 min
Przedział wiekowy:
od 12 lat

czlowiekCzłowiek z Hawru (od 6 stycznia)

Pucybut o złotym sercu, jego ukochana żona, ich wyjątkowo inteligentny pies Łajka, a także tajemniczy detektyw i dawna gwiazda rock and rolla…

Pewnego dnia losy postaci z zapomnianego przez świat portowego miasta niespodziewanie odmieni uciekinier z dalekiej Afryki.

Człowiek z Hawru to nagrodzony przez światową krytykę fiński kandydat do Oscara, a zarazem najweselszy film w konkursie ostatniego festiwalu w Cannes.

Najnowsza komedia Akiego Kaurismakiego, twórcy legendarnych Leningrad Cowboys i Człowieka bez przeszłości, jest hołdem mistrza czarnego humoru złożonym klasce czarnego kryminału lat 50 – tych i 60 – tych.

Aki Kaurismäki to fiński reżyser. Jego najbardziej znany film to Leningrad Cowboys jadą do Ameryki, o którym sam mówi, że jest to najgorszy film w historii kina, jeśli nie brać pod uwagę filmów Sylvestra Stallone’a. Jego największym międzynarodowym sukcesem okazał się Człowiek bez przeszłości (2002), który przyniósł Kaurismäkiemu nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny (reżyser nie pojawił się na gali w proteście przeciwko inwazji USA na Irak), a także trzy nagrody na MFF w Cannes. Filmy Kaurismäkiego to zazwyczaj kameralne opowieści z życia zwykłych ludzi podlane sosem czarnego i mocno absurdalnego humoru.

{youtubejw}9qLIJPvzmkM{/youtubejw}

Tytuł polski: Człowiek z Hawru
Tytuł oryginału: La Havre
Reżyseria: Aki Kaurismaki
Scenariusz: Aki Kaurismaki
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 6 stycznia 2012
Gatunek: dramat, komedia
Produkcja: Finlandia, Francja, Niemcy
Czas trwania: 93 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

powrotPowrót do domu (od 6 stycznia)

MFF Locarno 2011 – Złoty Lampart dla najlepszego filmu, Srebrny Lampart dla najlepszej aktorki, nagroda FIPRESCI MFF Mar del Plata 2011 – Złoty Astor dla najlepszego filmu, Srebrny Astor za reżyserię.

Buenos Aires u schyłku lata. Trzy nastoletnie siostry, Marina, Sofia i Violeta, przebywają same w rodzinnym domu wypełnionym pamiątkami po niedawno zmarłej babci, która je wychowywała. Dziewczęta żyją tak, jak nakazują prawa ich wieku: słuchają muzyki, spotykają się z przyjaciółmi, zakochują się, śmieją i kłócą. Nagle wrzucone w dorosłość muszą odnaleźć się w niepewnej sytuacji, a bolesna strata nieoczekiwanie otworzy przed nimi nowe perspektywy.

Mumenthaler z dużą wprawą, dowcipnie i z nostalgią ukazuje interakcje skrajnie różniących się od siebie sióstr. Każda z nich inaczej radzi sobie z żałobą i obowiązkami dorosłego życia: najstarsza, Marina, koncentruje się na nauce i wypełnianiu codziennych sprawunków; Sofia ma poczucie nieskrępowanej wolności, którą manifestuje ekscentrycznymi strojami i ucieczką od sennej atmosfery domu; Violeta, najmłodsza i najbardziej tajemnicza z całej trójki, na wpół naga snuje się po pokojach, ukrywając przed rodzeństwem potajemne spotkania ze starszym od niej mężczyzną. Choć dziewczęta spędzają razem dużo czasu, ukrywają przed sobą targające nimi uczucia, a dom rodzinny – z bezpiecznego azylu – zamieni się w miejsce siostrzanej rozgrywki decydującej o ich przyszłości. Reżyserka stworzyła wiarygodne portrety psychologiczne bohaterek, co czyni z Powrót do domu niezwykły film o poszukiwaniu własnej tożsamości i nieuniknionych wyborach przed jakimi każdy z nas staje na progu dorosłości.

Dużym atutem filmu są zdjęcia Martina Friasa utrzymane w ciepłej stylistyce retro, świetnie podkreślające odchodzący świat dzieciństwa oraz nastrojowa amerykańska muzyka folk z lat 70.

{youtubejw}0CiI3uPuy6s{/youtubejw}

Tytuł polski: Powrót do domu
Tytuł oryginału: Abrir Puertas y Ventanas
Reżyseria: Milagros Mumenthaler
Scenariusz: Milagros Mumenthaler
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 6 stycznia 2012
Gatunek: dramat
Produkcja: Argentyna, Holandia, Szwajcaria
Czas trwania: 99 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

 

Opublikowano w Film