Wielkimi krokami zbliża się czas świąt Bożego Narodzenia. Przy tej okazji na księgarskim rynku zawsze pojawiają się okolicznościowe wydawnictwa. W tym roku wśród nich znalazła się książka Opowieści wigilijne o wieczerzy, kolędach, Herodzie. Ewa Gil-Kołakowska i Henryk Szareyko zebrali w niej 26 wspomnień związanych z Wigilią i świętami Bożego Narodzenia. Opowieści o tym, jak spędzały wigilię i Gwiazdkę snują osoby dobrze znane nam z mediów, popularne, lubiane, czasem – kontrowersyjne. Zajmują się różnymi dziedzinami: sztuką, rozrywką, nauką, sportem… Wszystkich łączy jedno – w swoich rodzinnych domach obchodzili święta, a teraz chcą się podzielić swoją opowieścią.

 Są wśród nich ludzie z różnych pokoleń, różnych regionów Polski, wychowani w różnych tradycjach. Czasem mieszanka ta wydaje się dość niezwykła; obok siebie znajdują się tu: Anna Dymna, Beata Tyszkiewicz, Kazik Staszewski, ks. Isakowicz Zaleski, Michał Bajor, Magdalena Zawadzka, Piotr Galiński, prof. Miodek, Tomasz Raczek, Robert Makłowicz (który niemało opowiada o jedzeniu!), Paweł Królikowski, Danuta Stenka… Każdemu z bohaterów i bohaterek poświęcono po kilka stron, na których znajdziemy ich zdjęcia (także z dzieciństwa, z domowych albumów) oraz, przede wszystkim – opowieści o tym, jakie święta pamiętają z rodzinnych domów, czym dla nich jest Boże Narodzenie dziś i czym było kiedyś. Wśród tych opowieści znajdują się i wzruszające i humorystyczne, ciepłe, ale także smutne lub zabarwione kontestacją, jak np. w przypadku Kazika Staszewskiego. Odnajdujemy w nich sporo szczegółów z dzieciństwa i młodości ich autorek i autorów.

Książkę uzupełniają krótkie teksty autorstwa księdza Henryka Szareyki, poświęcone polskiej tradycji wigilijnej, zatytułowane zbiorczo Z teologii Bożego Narodzenia. W zwięzły sposób pokazują, jak się rzeczy mają z dniem i wieczerzą wigilijną, opłatkiem, choinką, kolędami, prezentami, szopką, pasterką… Teksty te nie są długie, ale zawierają sporą dawkę wiedzy na temat sakralnych tradycji obchodzenia świąt Bożego Narodzenia.

Całość jest napisana przystępnym, niezbyt skomplikowanym językiem, odpowiadającym mowie mówionej – i w tej konwencji są utrzymane opowiadania bohaterek i bohaterów książki – swobodnej wypowiedzi, zawsze w pierwszej osobie. Większość opowieści jest w tonie ciepłym, pełnym sympatii do Świąt i wyczuwalnej dawki nostalgii; zdarzają się także wypowiedzi krytyczne (jak ta Kazika Staszewskiego). Jest ich jednak niewiele, w książce dominuje raczej przywiązanie do tradycji lub do Świąt spędzanych nawet nietradycyjnie.

Książka jest całkiem ładnie wydana – twarda oprawa, dużo zdjęć, proste, ale nastrojowe grafiki, dość duża, czytelna czcionka. Widać jednak, że postawiono tu raczej na treść – mimo obecności wielu zdjęć, papier, choć gruby, odbiega jakością od typowych wydań albumowych.

Może to być interesująca lektura dla osób zainteresowanych z jednej strony polskimi tradycjami bożonarodzeniowymi (które poznajemy zarówno dzięki opowieściom bohaterek i bohaterów, jak i uzupełnieniu na końcu książki), z drugiej – ciekawych życia celebrytów i gwiazd. Wpuszczają nas oni przecież do swoich wspomnień, a nie każdy zdoła się oprzeć takiemu zaproszeniu.

Tytuł: Opowieści wigilijne o wieczerzy, kolędach, Herodzie…
Autorzy: Ewa Gil-Kołakowska, Henryk Szareyko
Wydawca: Bukowy Las
Data premiery: 25 listopada 2011
Liczba stron: 232
Oprawa: twarda
Gatunek: album, wspomnienia
Cena: 39,90 zł