Od kilku dni dostępna jest w księgarniach interesująca powieść Podróżnik stulecia.

Podróżnik stulecia to czwarta powieść Andrésa Neumana, która została  przetłumaczona na dziesięć języków, otrzymała Nagrodę Alfaguara, wyróżnienie jako książka roku, przyznane przez najważniejsze holenderskie czasopisma, oraz została uznana przez krytyków za jedną z pięciu najlepszych książek roku napisanych w języku hiszpańskim, otrzymując także prestiżową Narodową Nagrodę Krytyków Literackich w Hiszpanii.    

Na stronie wydawcy czytamy:

Miasto przypominające labirynt, z którego nie sposób się wydostać. Enigmatyczny podróżnik, który ma właśnie wyjechać, gdy niespodziewanie zatrzymuje go niezwykła postać, na zawsze zmieniając jego przeznaczenie.                                     

Podróżnik stulecia to zaskakująca opowieść ukazująca wiek XIX  z perspektywy wieku XXI. Andrés Neuman tworzy kulturową mozaikę podporządkowaną emocjonującej fabule, pełnej intryg, humoru oraz fascynujących postaci, a wszystko to za pomocą pełnego świeżości stylu, który czaruje dojrzałością językową i plastycznością wyrazu. Całości dopełnia literatura i niezapomniana miłość, której płomień z taką samą dzikością trawił będzie łóżko, co książki, a także zmyślony świat, w którym jak w soczewce skupiają się konflikty nowoczesnej Europy.

Obdarzony iskrą bożą. Literatura XXI w. będzie należała do Neumana oraz do kilku podobnych mu braci krwi.
Roberto Bolaño

Fragment z książki:

W drodze powrotnej do domu pan Gottlieb i jego córka przeszli przez plac Targowy. Nagle Sophie się zatrzymała, wysunęła rękę z uścisku ojca i podeszła na skraj placu, zwabiona słodką zmęczoną melodią owego starego instrumentu, na który wcześniej nieraz zwracała uwagę podczas spaceru. Kataryniarz wykręcał mazurka, na trzecią część taktu unosząc siwiejącą brew. Na wprost kataryniarza, zadowolony, promienny, zawieszony pomiędzy dwoma rodzajami muzyki, Hans obserwował obserwującą Sophie. Tak naprawdę nie spuszczał z niej wzroku, odkąd wyszła z kościoła, ale jej rozmowa z ojcem Pigherzogiem za bardzo się przeciągała i nie znalazł już pretekstu ani możliwości, aby dłużej tam stać, w odległości kilku metrów, czekając na okazję, by się z nią przywitać. Dał zatem za wygraną i poszedł na plac, aby zobaczyć się z kataryniarzem. A teraz Sophie, w tej jednej chwili, gdy on przestał jej szukać, podeszła, przesyłając mu uśmiech i pozdrawiając skinieniem głowy. Hans w milczeniu odpowiedział jej tym samym gestem i w rytm potoczystego mazurka kontemplował bezkarnie jej biały kark, jej palce splecione za plecami.

Tytuł: Niezwykły podróżnik
Autor: Andres Nauman
Data wydania: 3 listopada 2011
Wymiary: 145×205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 576
Wydawca: Dobra Literatura
Gatunek: powieść obyczajowa

Źródło: Dobraliteratura.pl