
Przez pokolenia czytelniczek i czytelników znany jako Papcio Chmiel – Henryk Jerzy Chmielewski to polski grafik, rysownik i publicysta, któremu zawdzięczamy powołanie do życia jednej z najbarwniejszych postaci polskiego komiksu – Tytusa de Zoo.
Słynny szympans to jeden z głównych bohaterów komiksu Tytus, Romek i A’Tomek. Jego przygody od 22 października 1957 roku ukazywały się w Świecie Młodych. W tej wersji Tytus był małpką doświadczalną, którą na pokładzie rakiety (wykonanej w Polsce) odnaleźli Romek i A’Tomek. Obaj chłopcy pomagali Tytusowi w „uczłowieczaniu”. Jak na małpę był wyjątkowo inteligentny – nosił ubrania i mówił.
Kilka lat później komiks doczekał się wersji książkowej. Pierwsze kilkanaście ksiąg wydało harcerskie wydawnictwo Horyzonty. Podobno postawiło ono Papciowi twarde ultimatum – wydadzą przygody Tytusa, Romka i A’Tomka dopiero, gdy chłopcy zostaną harcerzami. O ile odcinki publikowane w Świecie młodych miały dość luźną fabułę, o tyle każda książeczka miała konkretny temat – kolejne próby uczłowieczenia niesfornego szympansa: przez harcerstwo, naukę znaków drogowych, umuzykalnienie, uplastycznienie itp. W tej wersji Tytus nie został znaleziony, ale przypadkiem narysowany przez Papcia Chmiela z plamy atramentu. Zapleczem technicznym przygód zajmował się Prof. T.Alent (czasem T’Alent), konstrując m.in. niezwykłe pojazdy, którymi chłopcy przemierzali czas i przestrzeń podczas swych wypraw.
A tak wyglądał pierwszy Tytus:
Sam Papcio Chmiel urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Zanim został twórcą komiksowym, brał udział w II wojnie światowej, na której okres przypadły lata jego młodości. Pod powstańczym pseudonimem Jupiter był uczestnikiem powstania warszawskiego w 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” (jako strzelec), za co odznaczono go Warszawskim Krzyżem Powstańczym. W 2009 roku został także odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury. Po wojnie był artylerzystą w Wojsku Polskim.
Karierę graficzną rozpoczął jeszcze w wojsku, od opieki nad gazetką. Po przejściu do cywila w 1947 roku pracował jako rysownik, początkowo w Świecie Przygód, następnie w Świecie Młodych. Jest autorem kontynuacji serii komiksowej Sierżant King z królewskiej konnicy (1947) oraz komiksów własnego pomysłu Półrocze bumelanta (1951) i Witek sprytek (1955-1956). Szerzej znany z bardzo popularnej, ukazującej się od 1957 roku, serii komiksów Tytus, Romek i A’Tomek, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Przez wiele lat pracował w czasopiśmie Świat Młodych, w którym publikował kolejne odcinki. W latach 1989-90 powstały dwa dziesięcio-minutowe odcinki serialu animowanego pt: Narodziny Tytusa oraz Edukacja. Dwanaście lat później na podstawie scenariusza wyłonionego w drodze konkursu powstał pełnometrażowy film animowany Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń.
Do maja 2010 ukazało się 35 części serii komiksów Tytus, Romek i A’Tomek oraz książki W odwiedziny do rodziny. Papcio Chmiel napisał też autobiografię Urodziłem się w Barbakanie (wyd. Prószyński i S-ka, 1999) oraz będącą jakby drugim tomem tej biografii, książkę Tytus zlustrowany (wyd. MDK 2007). Jest również autorem ilustracji do książki Barbary Tylickiej Generał Ciupinek. W styczniu 2005 swoją premierę miała gra komputerowa Tytus, Romek i A’Tomek – Armia zbuntowanych robotów, a w 2009 Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki pocztowe z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem, a także kolekcjonerską kopertę FDC. Pod koniec 2010 wydawnictwo Agora wydało słuchowisko CD na podstawie XIII księgi przygód Tytusa, Romka i A’Tomka – wyprawa na wyspy nonsensu – z dołączoną książeczką z rysunkami Papcia Chmiela. Pod koniec 2010 Poczta Polska wydała w wersji limitowanej kalendarz na rok 2011 – 4 pory uśmiechu z ilustracjami narysowanymi przez m.in. przez H.J. Chmielewskiego. W maju 2011 została wydana książka autorstwa Papcia Chmiela pt.: Witek sprytek i inne opowieści.
Za swoją twórczość został uhonorowany Orderem Uśmiechu.
31 maja 2007 roku Henryk Jerzy Chmielewski został odznaczony także Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Podczas tej samej uroczystości Srebrne Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali również inni rysownicy komiksów: Tadeusz Baranowski oraz Janusz Christa.
Źródło: Wikipedia.org