Karol Dickens (właściwie: Charles John Huffam Dickens), angielski prozaik, jest uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno – obyczajowej w drugiej połowie XIX w. w Anglii i jednego z najwybitniejszych w literaturze światowej tego okresu. Jego nazwisko jest znane m. in. za sprawą takich dzieł pisarza, jak: Klub Pickwicka, Oliver Twist, Opowieść wigilijna, David Copperfield czy Wielkie nadzieje.

Przyszedł na świat 7 lutego 1812 roku w Landport koło Portsmouth i nie miał w życiu bynajmniej łatwego startu. Był synem urzędnika admiralicji. Jego ojciec został jednak w 1824 uwięziony za długi, przez co rodzina popadła w nędzę. Dickens musiał wówczas podjąć pracę zarobkową, początkowo w fabryce pasty do butów, a później jako urzędnik sądowy. Zdobył pewne wykształcenie i w 1832 roku zaczął pracować jako sprawozdawca parlamentarny oraz dziennikarz w londyńskich dziennikach liberalno-reformatorskich. W tym okresie zaczął pisać pierwsze, publikowane w czasopismach, szkice, które wydawał pod pseudonimem (jako Boz) zatytułowane, po prostu, Szkice Boza (Sketches by Boz 1836, wydanie polskie 1955).

Po sukcesie swojej pierwszej powieści Klub Pickwicka (1836 – 37) zajął się przede wszystkim twórczością literacką. Spod jego pióra spłynęły później takie klasyczne utwory jak Oliver Twist, David Copperfield czy Wielkie nadzieje. W licznych powieściach dał wyraz wrażliwości na niesprawiedliwość i krzywdę społeczną oraz bezduszność prawa wobec ludzi ubogich. Realistyczny i drobiazgowy opis środowisk społecznych (mieszczańskich, biedoty miejskiej) zespalał z romantyczną atmosferą baśniowości i liryzmem. Stał się kronikarzem życia ówczesnego Londynu, nie stroniąc od trudnych tematów. Często utrwalał postacie dziwaków i ekscentryków o rysach karykaturalno-groteskowych. Dickens operował szeroką skalą humoru, często o zabarwieniu satyrycznym, co zaskarbiło mu sympatię szerokiej rzeszy czytelniczek i czytelników. Kiedy umarł (9 czerwca 1870 roku w Gadshill koło Rochester w hrabstwie Kent), w wielu angielskich domach przywdziano żałobę.

W obliczu wrażliwości, jaką prezentował w swojej twórczości, zaskakujące są fakty z jego życia prywatnego, przede wszystkim dotyczące jego małżeństwa, w którym okazał się być wyjątkowo niepozytywnym bohaterem. Poślubił Catherine Hogarth, córkę swego wydawcy, nie był jednak ani dobrym mężem, ani dobrym ojcem, ignorując i wyśmiewając żonę oraz ich wspólne dzieci, które nazywał „nierozgarniętymi”.

O cyklu Opowieści Wigilijnych Karola Dickensa przeczytasz TUTAJ, a o jego życiu prywatnym TUTAJ.

Recenzję książki Sekretna kochanka Dickensa autorstwa Claire Tomalin przeczytasz TUTAJ.

Garść cytatów:

 Aby być niepospolicie uczonym, trzeba zacząć od pospolitego uczenia się.

Bogaty skąpiec jest bogatym nędzarzem.

Cała historia uczy, że okrzyk, błędnie zwany religijnym, bywa często podnoszony przez ludzi bez wszelkiej religii, w życiu codziennym depczących elementarne zasady dobra i zła, że poczyna się z nietolerancji i prześladowania, jest bezrozumny, ogłupiający, tępy, niemiłosierny.

Cokolwiek dzieje się dla dobra i rozwoju człowieka pracy, musi być dokonane przez niego samego i przez niego podtrzymywane, i nie ma tu miejsca na łaskawe zniżanie się czy choćby cień patronowania.

Duch ludzki, podobnie jak ciało, często nadmiernie tyje i niedomaga jedynie z racji zbyt wielkich wygód i, podobnie jak ciało, bywa skutecznie leczony środkami, które są bardzo przykre i niesmaczne.

Ministerstwo Przelewania z Pustego w Próżne.

Prawdziwym patriotą jest ten, który nie ze wszystkiego jest zadowolony w swej ojczyźnie, to człowiek, który pragnie i walczy o to, by w niej było lepiej.

Ród gałganów ma, jak wiadomo, wielkie wpływy polityczne.

Są książki, których grzbiety i okładki stanowią najlepszą ich część.

Ważne jest nie to, co możemy zrobić, lecz to, co zrobić musimy.

Wybrana bibliografia:

Klub Pickwicka (The Pickwick Papers, 1836–1837),
Oliver Twist (1837–1838, wydanie polskie 1846),
Nicholas Nickleby (Life and Adventures of Nicholas Nickleby, 1838–1839, wydanie polskie 1847),
Magazyn osobliwości (The Old Curiosity Shop, 1840–1841),
Barnaba Rudge (Barnaby Rudge, 1841),
Marcin Chuzzlewit (Martin Chuzzlewit, 1843–1844),
cykl Opowieści wigilijnych (1843–1846, łączne wydanie polskie 1958),
Opowieść wigilijna (A Christmas Carol, 1843),
Karylion (znany również jako Dzwony; The Chimes, 1844),
Świerszcz za kominem (The Cricket on the Hearth, 1846),
David Copperfield (David Copperfield, 1849–1850, wydanie polskie 1889),
Samotnia (Bleak House, 1852–1853),
Ciężkie czasy (Hard Times, 1854, wydanie polskie 1866),
Mała Dorrit (Little Dorrit, 1855–1857, wydanie polskie 1925),
Opowieść o dwóch miastach (A Tale of Two Cities, 1859),
Wielkie nadzieje (Great Expectations, 1860–1861, wydanie polskie 1868),
Nasz wspólny przyjaciel (Our Mutual Friend, 1864–1865),
niedokończona powieść Tajemnica Edwina Drooda (The Mystery of Edwin Drood, 1870).

Źródło: Wikipedia.org, Wikiquote.org