Pierwszy pełnometrażowy film – Firelight – nakręcił w wieku 18 lat. W 1966 rozpoczął studia na wydziale anglistyki na Stanowym Uniwersytecie w Kalifornii w Long Beach. W wieku 21 lat nakręcił film Amblin. Dzięki temu filmowi podpisał siedmioletni kontrakt ze studiem Universal, przerywając jednocześnie naukę w college’u.
W latach 1965 – 1969 ukończył uniwersytet California State University Long Beach (Kalifornia, USA).
Początkowo kręcił filmy telewizyjne i seriale. W 1971 nakręcił Pojedynek na szosie. W 1974 roku do kin wszedł Sugarland Express, będący jego debiutem na dużym ekranie. Następnie powstały Szczęki. Film kosztował 10 milionów dolarów, a osiągnął wpływy przekraczające 470 mln dolarów. W 1977 roku na ekrany wszedł pierwszy film s – f Spielberga – Bliskie spotkania trzeciego stopnia, który zdobył osiem nominacji i dwa Oscary. Sukces osiągnęły także dwa następne filmy: E.T. oraz Poszukiwacze zaginionej Arki z Harrisonem Fordem. Ten drugi film doczekał się trzech kontynuacji (wszystkie w reżyserii Spielberga). W 1984 roku założył niezależną wytwórnię Amblin Entertainment odpowiedzialną za produkcję takich hitów jak: Powrót do przyszłości, czy Kto wrobił królika Rogera. Jest również twórcą i pomysłodawcą wielu seriali telewizyjnych: Strefa mroku, Niesamowite historie. W 1990 r. stworzył postaci animków, bohaterów serii Tiny Toon, która stała się jedną z najbardziej lubianych przez dzieci na całym świecie.
W 1994 roku wraz z Davidem Geffenem i Jeffreyem Katzenbergiem założył DreamWorks – firmę zajmującą się produkcją filmów i programów multimedialnych. Do jej największych osiągnięć należy zaliczyć obraz Książę Egiptu, animowaną opowieść opowiadającą o życiu Mojżesza i grę komputerową The Neverhood, w której wykorzystano nowatorskie metody tworzenia grafiki komputerowej.
Pierwszy film o poważnej tematyce – Kolor purpury – Spielberg nakręcił w 1985 roku. Później zaczął coraz częściej podejmować ambitne tematy, co jakiś czas wracając do kina rozrywkowego (Park Jurajski, kontynuacje przygód Indiany Jonesa).
Został dwukrotnie nagrodzony Oscarem za reżyserię Listy Schindlera (1993) i Szeregowca Ryana (1998). W 1987 roku otrzymał nagrodę im. Irvinga G. Thalberga.
Często współpracuje z operatorem polskiego pochodzenia – Januszem Kamińskim. Międzynarodowa Kapituła nadała mu godność Kawalera Orderu Uśmiechu. Odznaczenie odebrał w krakowskim studiu TVP. 7 maja 2008 Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznał mu tytuł doktora honoris causa.
Jego nazwisko pochodzi od nazwy miasta w Austrii, gdzie w XVII wieku mieszkali jego przodkowie – węgierscy Żydzi. Jest żonaty z aktorką Kate Capshaw, ma z nią pięcioro dzieci (trzech synów i dwie córki).
Pierwszy film Spielberga, który trafił na duży ekran, to Pojedynek na szosie (Duel), oparty na opowiadaniu Richarda Mathesona. Opowieść o komiwojażerze, którego prześladuje gigantyczna ciężarówka, składa się głównie z dynamicznych sekwencji pościgów. Ujęcia nakręcono tak, aby uniemożliwić widzom identyfikację kierowcy pojazdu. Zasadzie tej Spielberg pozostał wierny w Szczękach (Jaws), które zapewniły młodemu reżyserowi pozycję cudownego dziecka amerykańskiego kina. Przez większość filmu nie było dane widzom zobaczyć krwiożerczego rekina. Podobne chwyty narracyjne Spielberg wykorzystał w filmie Bliskie spotkania trzeciego stopnia (Close Encounters of the Third Kind), zrealizowanym na podstawie własnego scenariusza. Tajemnica i dążenie do jej poznania jest elementem łączącym większość filmów w dorobku reżysera. Spielberg wykorzystuje w swoich filmach motyw tzw. równoległych rzeczywistości. Postacie często wkraczają w inny świat, w rządzącą się swoimi prawami scenerię z baśni. Zabiegi takie można dostrzec również w filmach o poważnej tematyce, np. Liście Schindlera.
W 1994 roku, po nakręceniu Listy Schindlera, Steven Spielberg założył SHOAH Visual History Fundation, której zadaniem jest gromadzenie materiałów wideo, dokumentujących wspomnienia osób ocalałych z holocaustu oraz „świadków historii”. Fundacja zbiera także materiały dokumentujące zbrodnie dokonane na innych mniejszościach, prześladowanych przez nazistowskie Niemcy (Romach, homoseksualistach, więźniach politycznych czy ofiarach polityki eugenicznej).
We wrześniu 2008 roku Spielberg wraz z żoną zamanifestowali silne poparcie dla idei małżeństw osób tej samej płci wyrażając głośny sprzeciw wobec propozycji poprawki konstytucyjnej w amerykańskim stanie Kalifornia, która precyzując obowiązującą w Kalifornii definicję związku małżeńskiego jako związku „między mężczyzną i kobietą”, eliminowała prawo par tej samej płci do zawierania małżeństw (tzw. Propozycja 8). Choć sam w młodości był skautem, jeszcze w 2001 roku złożył rezygnację z członkostwa w amerykańskiej organizacji skautów (ang. Boy Scouts of America) ze względu na jej homofobiczne nastawienie.
Spielberg od wielu lat współpracuje na planie filmowym z grupą tych samych współpracowników. John Williams dwadzieścia trzy razy tworzył oprawę muzyczną do pełnometrażowych filmów Spielberga, kilkakrotnie też współpracował z nim przy innych projektach, a Tom Hanks często występuje w jego fabułach i produkcjach. Także młodzi aktorzy rozpoczynali swoją karierę od filmów Spielberga, np. Drew Barrymore (E.T) czy Christian Bale (Imperium Słońca).
31 października 1997 roku amerykański magazyn Entertainment Weekly wybrał go jako najbardziej wpływowego człowieka w dziedzinie rozrywki na świecie. We wrześniu 1999 roku aten sam magazyn wybrał Stevena najlepszym reżyserem XX wieku.
W czerwcu 2005 roku reżyser otrzymał w Krakowie tytuł Mecenasa Kultury 2004 w kategorii działań na rzeczy ochrony zabytków. Tytuł ten otrzymał za wkład w ochronę jednego z krakowskich zabytków: Apteki pod Orłem. Spielberg przekazał na nią 40 tysięcy dolarów. Reżyser ma prawo posługiwać się tym tytułem przez 5 lat.
Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu, honorowego odznaczenia przyznawanego przez Międzynarodową Kapitułę.
Jego ostatnimi przebojami kinowymi są Przygody Tintina oraz Czas wojny (2011) oraz Faceci w czerni 3 i nominowany do Złotych Globów film Lincoln (2012). Jego aktualne plany reżyserskie to film Robokalipsa (premiera w 2014 roku) oraz piąta odsłona przygód Indiany Jonesa planowana na rok 2016.
Na 2014 rok planowane jest w Polsce wydanie biografii reżysera – książka autorstwa Josepha McBridge’a ukaże się nakładem Wydawnictwa Anakonda w serii Gwiazdy Filmu.
Źróło: Wikipedia.org, Filmweb.pl