Rakieta
Ten kilkakrotnie nagrodzony już australijski dramat przenosi widzów w głąb Laosu, gdzie ludzie wierzą, że dziesięcioletni Ahlo przynosi pecha i oskarżają go o spowodowanie serii nieszczęść.
Kiedy jego rodzina traci dom i zmuszona jest do przeprowadzki, Ahlo spotyka pełną zapału sierotę o imieniu Kia (9 lat) oraz jej ekscentrycznego wujka, Purple, byłego żołnierza w fioletowym garniturze, uwielbiającego ryżowe wino i Jamesa Browna. Starając się nie zawieść zaufania ojca, Ahlo prowadzi swoich bliskich, Kię oraz jej wujka Purple przez kraj naznaczony wojnami w poszukiwaniu nowego domu. W ostatniej próbie udowodnienia, że nie jest przeklęty, Ahlo buduje ogromny pocisk rakietowy, by móc wziąć udział w najbardziej dochodowych i jednocześnie najbardziej niebezpiecznych zawodach roku: Festiwalu Rakiet. Podczas gdy najbardziej bombardowany w historii kraj zasypuje bombami niebo, chłopiec spróbuje sięgnąć gwiazd i poprosić o przebaczenie.
{youtube}-jD4Mwr52QQ{/youtube}
Tytuł polski: Rakieta
Tytuł oryginału: The Rocket
Reżyseria: Kim Mordaunt
Scenariusz: Kim Mordaunt
Premiera kinowa: 6 grudnia 2013r.
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Australia
Czas trwania: 96 min.
Oldboy. Zemsta jest cierpliwa
Nie pytaj, dlaczego Cię uwięziono. Zapytaj, czemu jesteś wolny…
Joe Doucett z nieznanych sobie powodów zostaje porwany i uwięziony. Nie wie, kto jest jego oprawcą ani jakie osoba ta ma wobec niego zamiary. Po 20 latach niewoli Joe zostaje niespodziewanie wypuszczony na wolność. Owładnięty obsesyjną żądzą zemsty, próbuje odkryć, jakie siły stały za jego cierpieniem. Domyśla się, że niewola była formą kary, ale nie wie, za jakie winy. Nie wie także, że uwolnienie jest kolejnym etapem okrutnego planu.
Przepełniony mroczną atmosferą tajemnicy thriller dwukrotnie nominowanego do Oscara Spike’a Lee, oparty jest na motywach kultowego filmu Park Chan-Wooka.
{youtube}LXZaI6VANSY{/youtube}
Tytuł polski: Oldboy. Zemsta jest cierpliwa
Tytuł oryginału: Oldboy
Reżyseria: Spike Lee
Scenariusz: Mark Protosevich
Premiera kinowa: 6 grudnia 2013r.
Gatunek: thriller
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 104 min.
Na głębinie
Bohaterem filmu jest nieśmiały Gulli (Olafur Darri Olafsson), typowy islandzki rybak, który pracuje na kutrze rybackim. Mieszka na jednej ze skalistych wysp archipelagu Vestmannaeyjar u południowych wybrzeży Islandii. Mężczyzna, podobnie jak jego koledzy, spędza czas na piciu i bijatykach przerywanych wyprawami na ryby. Dobrze zahartowany w ciężkich warunkach nie podejrzewa, że jeden ze zwykłych rejsów przerodzi się w tragedię.
Sieci, którymi rybacy zgarniają połów zaczepiają o skały i powodują zatonięcie statku. Rybacy, bez kamizelek, wpadają do lodowatej wody. Niektórzy giną od razu, inni jak Gulli i jego przyjaciel Palli próbują utrzymać się na powierzchni. Wiedzą, że mają niewiele ponad 30 minut, by nie zamarznąć. Spodziewana pomoc jednak nie nadchodzi a walczący o życie Palli powoli pogrąża się w oceanie. Gulli podejmuje dramatyczną decyzję przepłynięcia sześciu kilometrów do najbliższego brzegu. Gulliemu po sześciu godzinach spędzonych w lodowatym morzu udaje się w końcu wyjść na brzeg usiany ostrą jak szkło powulkaniczną lawą. Poraniony, z temperaturą ciała poniżej wszelkich norm trafia w końcu w ręce lekarzy, którzy uznają jego ocalenie za cud. Dochodząc do zdrowia, musi zmierzyć się z poczuciem winy jedynego ocalałego…
{youtube}Q8-zJFW9e40{/youtube}
Tytuł polski: Na głębinie
Tytuł oryginału: Djúpið
Reżyseria: Baltasar Kormakur
Scenariusz: Jon Alti Jonasson, Baltasar Kormakur
Premiera kinowa: 6 grudnia 2013r.
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Islandia
Czas trwania: 93 min.
Perwersyjny przewodnik po ideologiach
Geniusz, szaleniec, klown, radykalny lewak – tak mówi się o Slavoju Žižku, jednym z najciekawszych i najpopularniejszych myślicieli naszych czasów. Ten filozof, psychoanalityk, autor ponad kilkudziesięciu książek, traktujących o popkulturze, polityce, ekonomii, czy militarnych konfliktach jest także wytrawnym znawcą i miłośnikiem kina. Dał temu wyraz w głośnym dokumencie „Z-Boczona historia kina”. Po 6 latach od premiery „Z-Boczonej historii kina”.
Žižek wraca do współpracy z reżyserką Sophią Fiennes, by tym razem w prowokacyjny sposób spojrzeć na naszą rzeczywistość i kształtujące ją ideologie. Žižek przygląda się im pod lupą i punktuje to, co mają nam do zaproponowania: liberalizm, komunizm, nazizm, kapitalizm i katolicyzm. Uświadamia, jak każda z tych ideologii manipuluje naszymi pragnieniami i marzeniami. A wszystko to zilustrowane jest błyskotliwie i prowokacyjnie dobranymi fragmentami takich klasyków kina, jak m.in. „Szczęki”, „Brazil”, „M.A.S.H”, czy „Titanic”.
{youtube}QbwVrXYb4go{/youtube}
Tytuł polski: Perwersyjny przewodnik po ideologiach
Tytuł oryginału: The Pervert’s Guide to Ideology
Reżyseria: Sophie Fiennes
Scenariusz: Slavoj Żiżek
Premiera kinowa: 6 grudnia 2013r.
Gatunek: dokumentalny, psychologiczny
Kraj produkcji: Wielka Brytania, Irlandia
Czas trwania: 134 min.
Dotyk grzechu
Górnik Dahai sprzeciwia się korupcyjnej działalności władz jego wioski. Wpada w szał i buntuje się przeciwko dawnym kolegom, którzy wspięli się na szczyty władzy po szczeblach korupcyjnej kariery. Neguje wszystko, w tym nowe burżuazyjne konwenanse, które świetnie przyjęły się w postkomunistycznej chińskiej rzeczywistości…
Podróżujący po Chinach Zhou San para się dorywczymi pracami, a tak naprawdę zarabia na rabunkowych napadach na ludzi. Jedzie do domu na sylwestra, ale podczas podróży sam zostaje napadnięty. Zabija młodocianych przestępców, a po przyjeździe do wioski, której honorową szefową z nadania władz jest jego matka, odreagowuje w lokalnej knajpie i żegna się z żoną na zawsze…
Recepcjonistka Xiao Yu pracuje w ekskluzywnym domu publicznym. Ma romans z żonatym mężczyzną, któremu w końcu stawia ultimatum. Klienci, których pewnego razu obsługuje, żądają od niej więcej niż wymaga praca. Gdy posuwają się za daleko, ostro reaguje, a to kończy się tragedią…
Młody chłopak Xiao Hui, chcąc zarabiać więcej, pracuje dorywczo w różnych miejscach. W końcu trafia do domu publicznego dla milionerów, gdzie zatrudnia się jako kelner. Nieszczęśliwie zakochany znów zmienia pracę i trafia do fabryki. Zaczyna pracować przy taśmie produkcyjnej, a gdy jego sytuacja wydaje się stabilizować, dopada go przeszłość.
{youtube}gADUrihcbtY{/youtube}
Tytuł polski: Dotyk grzechu
Tytuł oryginału: Tian zhu ding
Reżyseria: Zhangke Jia
Scenariusz: Zhangke Jia
Premiera kinowa: 6 grudnia 2013r.
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Chiny, Japonia
Czas trwania: 133 min.
Metro
Wbijająca w fotel, najdroższa i zarazem najbardziej dochodowa produkcja katastroficzna w historii rosyjskiej kinematografii. Efekty specjalne biją na głowę wszystko co dotąd widzieliście, zawrotne tempo, nieprzewidywalne zwroty akcji, bolesne realia nowej rosyjskiej rzeczywistości w filmie wyglądającym jakby tworzyli go najwybitniejsi artyści Hollywood.
Jeden pociąg. Tysiąc istnień. Sprawdź, kto przeżyje, a kto zginie. Kiedy zamkną się drzwi – nie będzie już odwrotu.
{youtube}svQWqyZHXUU{/youtube}
Tytuł polski: Metro
Tytuł oryginału: Metro
Reżyseria: Anton Megerdichev
Scenariusz: Viktoriya Yevseyeva, Denis Kuryshev
Premiera kinowa: 6 grudnia 2013r.
Gatunek: katastroficzny
Kraj produkcji: Rosja
Czas trwania: 132 min.
Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.