13 listopada 1957 roku w Liverpoolu urodził się Stephen Baxter, brytyjski pisarz hard science fiction, posiadający dyplomy naukowe z matematyki i inżynierii.

Baxter pozostaje pod silnym wpływem pioniera literatury science fiction, H. G. Wellsa. Od roku 2006 obejmuje stanowisko wiceprezesa międzynarodowego Towarzystwa H. G. Wellsa. Jego pisarski dorobek można zakwalifikować do trzech różnych kategorii, każdej różniącej się stylem i nastrojem.

Cykl powieściowy Xeelee Sequence jest umiejscowiony w dalekiej przyszłości, w której to rasa ludzka rośnie w siłę i potęgę, by stać się drugą najpotężniejszą rasą we wszechświecie, zaraz po przypominających bogów Xeelee. Opisanie życia postaci pełni w tych opowieściach podrzędną rolę względem opisu zaawansowanych teorii i pomysłów, takich jak rzeczywista natura Wielkiego Atraktora, naga osobliwość oraz wielkiego pojedynku pomiędzy barionowymi formami życia, a tymi zbudowanymi z ciemnej materii. Do powieści utrzymanych w tym stylu należą np. Pierścień, Czasopodobna nieskończoność.

Opowieści, których akcja toczy się na współczesnej Ziemi, są o wiele bardziej skupione na człowieku, a główni bohaterowie zostali opisani z większą troską i starannością o nadanie im głębi. Powieści te zwykle opisują alternatywną historię ludzkości, bądź też taką jej wersję, w której odległe marzenia ludzkości o eksploracji kosmosu stają się rzeczywistością. Szczególnie ważną rolę pełni w nich NASA i oczywiście duża część analiz została wykonana pod kątem jej struktur wewnętrznych oraz jej metod badawczych. Jednakże ton w jakim te powieści zostały utrzymane jest znacznie mroczniejszy, niż inne dzieła tego pisarza, poza tym rzadko kiedy przedstawiają rasę ludzką jako gatunek kierujący się moralnością w swych działaniach. Przykładem powieści napisanych w tym stylu jest Wyprawa, która zdobyła Sidewise Award for Alternate History. Każda z powieści należących do cyklu Manifold dotyczy potencjalnych wyjaśnień paradoksu Fermiego*.

Cykl powieściowy Evolution jest późniejszym osiągnięciem pisarza. Uwidocznione w nim zostało wzrastające zainteresowanie ewolucją ludzkości. Początków tego zainteresowania można się już dopatrywać w powieściach utrzymanych w odrębnym stylu, chociażby w Mammoth i w Manifold: Origin. Przykładem tego stylu jest książka Evolution. Baxter w swych powieściach posługuje się także licznie innymi stylami. Powieści z cyklu Mammoth, pozornie będące przeznaczone dla dzieci, często wprawiają w zachwyt także dorosłych. Powieść Statki czasu, będąca autoryzowaną kontynuacją Wehikułu czasu, jest uznawana za jedną z najwybitniejszych jego książek. Zdobyła ona Nagrodę Cambella, Nagrodę BSFA, a także była nominowana do nagród Hugo i Nebula.

Na początku 2013 roku ukazała się w Polsce książka, którą napisał wspólnie z Terrym Pratchettem zatytułowana Długa Ziemia. Naszą jej recenzję przeczytasz TUTAJ.

*Paradoks Fermiego – wyraźna sprzeczność pomiędzy wysokimi oszacowaniami prawdopodobieństwa istnienia pozaziemskich cywilizacji i brakiem jakichkolwiek obserwowalnych śladów ich istnienia.

Twórczość:

Xeelee Sequence:

Tratwa (Raft, 1991)
Czasopodobna nieskończoność (Timelike Infinity, 1992)
Pływ (Flux, 1993)
Pierścień (Ring, 1993)
Vacuum Diagrams, 1997 (zbiór krótkich opowiadań)
Reality Dust, 2000
Riding the Rock, 2002
Mayflower II, 2004
Starfall, 2009

Destiny’s Children (Xeelee Sequence):

Coalescent, 2003
Exultant, 2004
Transcendent, 2005
Resplendent, 2006

Manifold Trilogy:

Manifold: Time, 1999
Manifold: Space, 2001
Manifold: Origin, 2001
Phase Space, 2002 (zbiór krótkich opowiadań)

Mammoth Trilogy:

Silverhair, 1999
Longtusk, 1999
Icebones, 2001
Behemoth, 2004

Odyseja czasu (A Time Odyssey):

Oko Czasu (Time’s Eye, 2003) (razem z Arthurem C. Clarkiem)
Burza Słoneczna (Sunstorm, 2005) (razem z Arthurem C. Clarkiem)
Pierworodni (Firstborn, 2007) (razem z Arthurem C. Clarkiem)

Young Adult:

Gulliverzone, 1997
Webcrash, 1998

Alternate History:

Antylód (Anti-Ice, 1993)
Statki czasu (The Time Ships, 1995, autoryzowana kontynuacja Wehikułu czasu H. G. Wellsa)
Wyprawa (Voyage, 1996)
Titan, 1997
Moonseed, 1998

Inne książki:

Traces, 1998 (zbiór krótkich opowiadań)
Światło minionych dni (The Light of Other Days, 2000, razem z Arthurem C. Clarkiem)
Evolution, 2003
The Hunters of Pangaea, 2004
Mayflower II, 2004
Długa Ziemia (razem z Terrym Pratchettem), 2012 (wydanie polskie – styczeń 2013)

Źródło: Wikipedia.org