Oto zestawienie kinowych premier tego tygodnia!

Minionki rozrabiają

(ang. Despicable Me 2) to amerykański film animowany z 2013 roku w reżyserii Pierre’a Coffina oraz Chris Renaud. Obraz jest kontynuacją Jak ukraść księżyc (ang. Despicable Me) z 2010 roku. Film ten zgromadził wpływy w wysokości 540 mln USD zajmując 10-te miejsce na liście najbardziej kasowych filmów animowanych w historii Stanów Zjednoczonych. Scenariusz do nowego filmu napisali Ken Daurio oraz Cinco Paul, a muzykę skomponowali Heitor Pereira i Pharrell Williams. Za produkcję odpowiadają Chris Meledandri oraz Janet Healy.

Przedsiębiorczy Gru zostawił za sobą życie złoczyńcy, aby zająć się wychowaniem Margo, Edith i Agnes, a dr Nikczemnik i Minionki mają teraz trochę wolnego czasu. Kiedy jednak Gru zaczyna przystosowywać się do roli zwykłego ojca rodziny z przedmieścia, u jego drzwi pojawia się tajna organizacja zajmująca się zwalczeniem zła na świecie. Teraz to do niego i jego partnerki Lucy Wilde należy odkrycie, kto stoi za zuchwałym przestępstwem i oddanie go w ręce sprawiedliwości. Jak się okazuje, to właśnie kiedyś największy na świecie złoczyńca musi pojmać przestępcę usiłującego zająć jego miejsce…

Do obsady dołączyli – Floyd Eagle-san, właściciel miejscowego Klubu Przeszczepów Włosów dla Mężczyzn i główny podejrzany w sprawie najbardziej nikczemnej zbrodni od czasów Gru; Silas Ramsbottom szef Lucy w Lidze ds. Zwalczania Złoczyńców i super-szpieg, którego nazwisko stanowi niekończące się źródło rozrywki dla Minionków; Antonio, obiekt dziewczęcych uczuć Margo (i niepokoju Gru) oraz Eduardo Perez, ojciec Antonio, właściciel restauracji Salsa & Salsa i człowiek, który jest być może największym macho wśród złoczyńców, El Macho.

W angielskiej wersji językowej głosów postaciom użyczyli: Steve Carell jako Gru, Jason Segel – Vector, Elsie Kate Fisher – Agnes, Miranda Cosgrove – Margo. Z kolei w polskim dubbingu wystąpili: Marek Robaczewski jako Gru, Izabella Bukowska – Lucy, Miłogost Reczek – Eduardo / El Macho, Lena Ignatjew-Zielonka – Agnes, Magdalena Wasylik – Margo.

{youtube}2wmlgfATALQ{/youtube}

Tytuł polski: Minionki rozrabiają
Tytuł oryginału: Despicable Me 2
Rok produkcji: 2013
Gatunek: animowany, familijny, komedia
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 98 min

wielkie weseleWielkie wesele

(ang. The Big Wedding) to amerykańska komedia romantyczna z 2013 roku w reżyserii Justina Zackhama, który napisał także scenariusz. Muzykę skomponował Nathan Barr, zaś za produkcję odpowiadają Justin Zackham, Anthony Katagas oraz Clay Pecorin. Obraz jest remakiem francuskiego filmu z 2006 roku pt. „Mon frère se marie” (Mój brat się żeni).

Wielkie wesele opowiada o rozwodnikach, udających szczęśliwych małżonków na czas ślubu swojego adoptowanego syna. Elle (Diane Keaton) i Don (Robert de Niro) Griffinowie nienawidzą się najbardziej na świecie. Gdyby mogli – rozszarpali by się na strzępy! Teraz jednak będą musieli udawać najszczęśliwszą rodzinę pod słońcem. Na ślubie ich adoptowanego syna ma pojawić się głęboko wierząca Madonna Soto – biologiczna matka pana młodego. Jak uniknąć katastrofy? Nic prostszego – wystarczy nie zachowywać się jak zwykle, nie być sobą i zdobyć się na najbardziej fałszywe uśmiechy świata. Czy to będzie łatwe? Nie, ale może chociaż na zdjęciu uda się ładnie wyjść z rodziną.

W filmie Wielkie wesele w rolach głównych wystąpili: Robert De Niro jako Don Griffin, Diane Keaton – Ellie Griffin, Ben Barnes -Alejandro Griffin, Katherine Heigl – Lyla Griffin, Amanda Seyfried – Missy O’Connor, Topher Grace – Jared Griffin, Susan Sarandon – Bebe McBride, Robin Williams – ojciec Monighan.

{youtube}3d-kG1WmcPg{/youtube}

Tytuł polski: Wielkie wesele
Tytuł oryginału: The Big Wedding
Rok produkcji: 2013
Gatunek: komedia
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 89 min

pacific rimPacific Rim

to amerykański film akcji science-fiction z 2013 roku w reżyserii Guillermo del Toro. Scenariusz napisali Travis Beacham oraz Guillermo del Toro. Muzykę skomponował Ramin Djawadi. Za efekty specjalne odpowiedzialni są John Knoll i James E. Price, a za animacje – Hal Hickel. Produkcją zajęli się Thomas Tull i Jon Jashni.

Gdy z głębi oceanów zaczęły wynurzać się na powierzchnię legiony potwornych pozaziemskich istot, zwanych Kaiju, nastała wojna, która przez lata miała pochłonąć miliony istnień i zasoby całej ludzkości. Do walki z olbrzymimi Kaiju opracowano specjalny rodzaj broni: wielkie roboty, zwane Jaegerami, sterowane jednocześnie przez dwóch pilotów, których umysły łączą się za sprawą neuromostu. Jednak nawet Jaegery okazują się prawie bezbronne w starciu z bezlitosnymi Kaiju.

Siły zbrojne broniące rasę ludzką, chcąc uniknąć klęski, nie mają innego wyboru niż zwrócić się do dwóch nieoczekiwanych bohaterów — spisanego na straty byłego pilota (Charlie Hunnam) i niesprawdzonej dotąd praktykantki (Rinko Kikuchi). Razem mają pokierować w walce legendarnym, choć pozornie przestarzałym, Jaegerem. Ta dwójka to ostatnia nadzieja ludzkości w obliczu nadciągającej zagłady.

W filmie Pacific Rim występują: Charlie Hunnam jako Raleigh Becket, Idris Elba – Stacker Pentecost, Rinko Kikuchi – Mako Mori, Charlie Day – Dr Newton Geiszler, Robert Kazinsky – Chuck Hansen, Max Martini – Herc Hansen, Ron Perlman – Hannibal Chau, Clifton Collins Jr. – Tendo Choi.

{youtube}6R6gEvAIps0{/youtube}

Tytuł oryginału: Pacific Rim
Rok produkcji: 2013
Gatunek: akcja, przygodowy, sci-Fi
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 131 min

wypelnic pustkeWypełnić pustkę

to izraelski dramat z 2012 roku w reżyserii Rama Burshtein, która także napisała scenariusz. Za produkcję odpowiada Assaf Amir, zaś muzykę skomponował Yitzhak Azulay. Film miał swoją polską premierę podczas 8. edycji Festiwalu Filmy Świata Ale Kino+, gdzie spotkał się z entuzjastycznymi recenzjami zarówno publiczności, jak i krytyków.

Chasydzi fascynują trudną do zrozumienia umiejętnością pogodzenia ortodoksyjnej tradycji z wymogami życia w nowoczesnym społeczeństwie izraelskim. „Wypełnić pustkę” zabiera widza w najintymniejszą przestrzeń chasydzkiej rodziny, widzianą okiem kobiety. Osiemnastoletnia Shira po śmierci starszej siostry musi od nowa szukać swojego miejsca w społeczności. Jej osobiste szczęście zależy całkowicie od umiejętności odnalezienia się w relacjach z najbliższymi, które tylko pozornie są ściśle sformalizowane przez religię i tradycję. Gdy rodzina postanowi zeswatać ją z owdowiałym szwagrem, dziewczyna będzie musiała wybrać pomiędzy pragnieniem serca, a rodzinną powinnością.

Reżyserka Rama Burshtein to pierwsza kobieta pochodząca z tego niezwykle konserwatywnego środowiska chasydów – zabraniającego członkom społeczności oglądania świeckich filmów i telewizji – która zrealizowała pełnometrażowy film dla szerokiej publiczności. To historia niczym z powieści Jane Austen, ale osadzona w chasydzkiej społeczności z Tel Avivu.

W filmie Wypełnić pustkę w rolach głównych wystąpili: Hadas Yaron jako Shira, Yiftach Klein – Yochay, Irit Sheleg – Rivka, Chayim Sharir – Aharon, Razia Israeli – Ciocia Hanna, Hila Feldman – Frieda, Renana Raz – Esther.

{youtube}A_ndUEX6U1s{/youtube}

Tytuł polski: Wypełnić pustkę
Tytuł oryginału: Lemale et ha’halal
Tytuł międzynarodowy: Fill the Void
Rok produkcji: 2012
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Izrael
Czas trwania: 90 min

loreLore

to australijsko-niemiecko-brytyjski dramat wojenny z 2012 roku w reżyserii Cate Shortland, która napisała scenariusz wraz z Robin Mukherjee. Muzykę skomponował Max Richter, a za produkcję odpowiadają Karsten Stöter, Liz Watts oraz Paul Welsh. Obraz został nakręcony na podstawie brytyjskiej powieści The Dark Room (2001) autorstwa Rachel Sieffert, Brytyjki pochodzenia australijsko – niemieckiego. Film był kandydatem Australii do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

W języku angielskim słowo „lore” oznacza zarówno tradycję ludową jak i wychowanie wyniesione z domu. Reżyserka filmu Cate Shortland nie bez powodu używa takiego zrobienia imienia Laura dla tytułowej bohaterki, ukształtowanej przez rodziców – nazistów i slogany III Rzeszy. W 1945 jej świat runie jak domek z kart i będzie musiała na nowo nauczyć się być człowiekiem.

Jest wiosna 1945 roku. Czternastoletnia Lore, córka oficera SS (fenomenalnie zagrana przez debiutującą Saskie Rosendahl), w obliczu kończącej się wojny zostaje zmuszona do pieszego przedarcia się do babci mieszkającej w Hamburgu. Ma do przebycia 900 kilometrów przez tereny zniszczonego wojną kraju. Wraz z mijanymi kilometrami jej wiara w potęgę Narodu Panów zaczyna się chwiać. Dostrzega, że ojczyzna to miejsce śmierci i terroru, świat zupełnie inny niż znała z opowieści ojca. Nie ma w nim miejsca na empatię, czy wzajemną pomoc rodaków.

W duszy młodej dziewczyny umierają kolejne wspomnienia i nadzieje. Mimo ciężkich chwil uparcie idzie przed siebie. Jedynym sprzymierzeńcem czternastolatki okazuje się Thomas, młody Żyd (Kai Malina). Z każdym przebytym kilometrem chłopak coraz bardziej fascynuje Lore, która zaczyna się do niego przywiązywać, a nawet czuć o wiele więcej…

W filmie w rolach głównych wystąpili: Saskia Rosendahl jako tytułowa Lore, Kai Malina – Thomas, Nele Trebs – Liesel, Ursina Lardi – matka, Hans-Jochen Wagner – ojciec, André Frid – Günther, Mika Seidel – Jürgen, Eva-Maria Hagen – babcia, Nick Holaschke – Peter.

{youtube}MQu8dMec-jU{/youtube}

Tytuł oryginału: Lore
Rok produkcji: 2012
Gatunek: dramat, wojenny
Kraje produkcji: Australia, Niemcy, Wielka Brytania
Czas trwania: 109 min

Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.

Kopia Multikino-wiecej niz kino

Opublikowano w Film