Nagrodami są dwie książki wydane przez Wydawnictwo Insignis; choć bardzo różne, obie stanowczo warte polecenia. Pierwsza z nich to Gwiazdozbiór Psa Petera Hellera – poruszająca opowieść porównywana do prozy Hemingway’a i wzbogacona o eksperymenty z formą, drugą zaś jest Prawda, druga, przygodowa powieść Michaela Palina, jednego z członków kultowej brytyjskiej grupy Monty Python. Pakiety składające się z tych dwóch pozycji powędrują do trzech osób, które nadeślą nam… kartkę z dziennika wakacyjnej podróży.
Ok, nie musi to być kartka, umówmy się, że zgłoszenia prześlecie pocztą elektroniczną…
Zadanie konkursowe: należy napisać fragment (do 2000 znaków ze spacjami) dziennika wakacyjnej podróży – prawdziwej lub fikcyjnej – w którm będą zawarte następujące 4 słowa – klucze (rzeczowniki dowolnie odmienione przez przypadki i liczby): gwiazdozbiór, pies, prawda, pozór.
Oto zasady konkursu:
– odpowiedzi na pytania należy nadsyłać do 11 sierpnia 2013 roku (do północy), na adres: konkurs@obliczakultury.pl,
– w tytule wiadomości należy wpisać: Gwiazdozbiór- konkurs,
– odpowiedzi należy wpisywać w treść maila (nie w załączniku) oraz podpisać się (imię, nazwisko, miejscowość),
Szczegółowy regulamin konkursów znajduje się TUTAJ.
Ważne: O wygranej w konkursie każda z wygrywających osób zostanie poinformowana mailowo w dniu ogłoszenia wyników. Warunkiem otrzymania wygranej nagrody jest nadesłanie danych adresowych w ciągu 14 dni od ogłoszenia listy zwycięzców/ -czyń. Nagrody wysyłamy na terenie Polski.
Zapraszamy do lektury recenzji książek-nagród:
Gwiazdozbiór Psa – Peter Heller
Prawda – Michael Palin
O książkach:
Gwiazdozbiór Psa
Akcja powieści Hellera rozgrywa się w świecie, w którym epidemia grypy wytrzebiła 99,9% ludzkiej populacji. Ci, którzy przeżyli, wiodą życie na gruzach zdewastowanej do cna cywilizacji i łonie przyrody, dotkniętej skutkami postępującego globalnego ocieplenia. Jednym z ocalałych jest Hig, zapalony wędkarz, myśliwy i pilot, wraz z psem Jasperem mieszkający na opuszczonym lotnisku. Jego sąsiadem jest Bangley, ekscentryczny mizantrop i miłośnik broni; razem strzegą swojego przyczółka i starają się przetrwać, odpierając sporadyczne ataki innych niedobitków z zewnątrz, kuszonych utrzymywaną przez Higa i Bangleya lotniskową infrastrukturą oraz osiemdziesięciokilkuletnią cessną, którą Hig od czasu do czasu wypuszcza się na rekonesans. Podczas jednego z takich lotów w pokładowym radiu Higa pojawia się zaszumiony, niknący sygnał z odległego lotniska; Hig chce sprawdzić, czy przeżyli na nim ludzie i czy nie czeka tam na niego inne, lepsze życie. Niestety, lotnisko leży daleko poza ostatnim punktem odwrotu… Ryzykując dosłownie wszystkim, Hig wyprawia się w nieznane. To, z czym się zmierzy i co go spotka, będzie lepsze, a zarazem gorsze od tego, czego mógł się spodziewać.
Gwiazdozbiór Psa to książka niezwykła. Brutalność postapokaliptycznego świata zderza się w niej z pięknem przyrody, surowość twardej męskiej narracji żywo kontrastuje z liryzmem chwil, kiedy czytelnika ogarnia głębokie wzruszenie, a pełne suspensu fragmenty przeplatają się z przejmującymi refleksjami Higa, wspominającego swoje szczęśliwe życie sprzed apokalipsy.
Powieść Hellera szokuje i wciąga czytelnika nowatorską formą narracji: potok nieuporządkowanych myśli głównego bohatera skutkuje awangardowym podejściem do interpunkcji, składni i stylu. Dzięki takim właśnie artystycznym zabiegom, nieszablonowym pomysłom i całkowicie nieszablonowemu podejściu do postapokaliptycznych klimatów, Heller oddaje w ręce czytelnika literacką perełkę, na długo zapadającą w pamięć. Nie dziwi zatem aż 555 recenzji tej książki (w tym 300 pięciogwiazdkowych) w księgarni amazon.com, które dały Gwiazdozbiorowi Psa 4,5 gwiazdki na pięć możliwych.
Spróbuj z wrażliwością artystyczną Hemingwaya opisać świat, w którym mutacja grypy wytrzebiła ponad dziewięćdziesiąt dziewięć procent populacji. Dodaj do tego mężczyznę ze złamanym sercem, wędką, kilkoma strzelbami i małym samolotem. Nie zapomnij o psie! A teraz wyobraź sobie, że ów mężczyzna pielęgnuje w sobie więcej nadziei, niż podpowiada rozsądek, karmiony obrazami wyniszczonego i pozbawionego przyszłości świata. Więcej wiary. Więcej apetytu na miłość. Właśnie to dał nam w swojej przepięknie napisanej powieści Peter Heller.
– z recenzji Scotta Smitha, autora bestsellerów Prosty plan i Ruiny
Prawda
Już kilkanaście lat upłynęło od wydania „Krzesła Hemingwaya” – pierwszej powieści Michaela Palina. Jego druga powieść – „Prawda” – jest napisana z taką lekkością pióra, że trzeba zachodzić w głowę, co trzymało go z dala od beletrystyki przez tak długi czas. – Tak o nowej powieści Palina pisał Financial Times. W swojej entuzjastycznej ocenie Prawdy redakcja FT nie była zresztą odosobniona. Bardzo pozytywnie o książce pisano w Wielkiej Brytanii na łamach m.in. Daily Mail, Observera, Sunday Express czy Reader’s Digest.
Tym przyjemniej nam donieść, że druga, najnowsza powieść autorstwa członka legendarnej grupy Mony Pythona, aktora, scenarzysty, uznanego podróżnika, czterokrotnego laureata nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, pojawi się w polskim przekładzie już 5 czerwca.
Prawda Michaela Palina to niezwykle ciepła, pełna subtelnego humoru, a jednocześnie trzymająca w napięciu powieść o niespełnionym dziennikarzu i pisarzu, Keicie Mabbucie, który znienacka otrzymuje niezwykle kuszącą ofertę – chodzi o napisanie z założenia bestsellerowej biografii wielbionego przez wszystkich i nieuchwytnego Hamisha Melville’a, wpływowego aktywisty, ekologa i obrońcy praw człowieka. Próby poznania prawdziwej historii tej żywej legendy prowadzą dziennikarza do wschodnich Indii, gdzie staje się świadkiem rujnowania świata miejscowych plemion i niszczenia przyrody przez ściągający tam przemysł.
Im więcej Mabbut dowiaduje się o działalności Melville’a, tym bardziej go podziwia i tym mocniej pragnie powrócić do własnych młodzieńczych ideałów. Ale czy jego idol rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje? Jak odkrywa Keith, prawdą może być wszystko, co chcemy za nią uważać…
Prawda to z jednej strony ekothriller z bardzo ważnym i bardzo pragmatycznym przesłaniem, z drugiej – opowieść o człowieku, który borykając się z własnym niespełnieniem, problemami rodzinnymi i ustawicznym brakiem gotówki, będzie musiał skonfrontować swój świat ideałów z rzeczywistością, w której prawda staje się towarem, a sumienie – niepotrzebnym obciążeniem.
Jak napisał The Daily Telegraph: „Prawda” to książka świetnie napisana, pomysłowo skonstruowana i zapewniająca mnóstwo czytelniczej przyjemności. Pobudza do trudnych pytań o koszty postępu oraz – jeszcze trudniejszych – o nasze zapotrzebowanie na prawdziwych bohaterów, o cenę osobistego kompromisu i o wiarygodność tezy, którą Palin nazywa „zupełnie niekontrowersyjnym założeniem, że prawda jest niezmienna”.
Michael Palin (ur. 5 maja 1943 roku w Sheffield) – angielski aktor komediowy, scenarzysta i podróżnik, a także kompozytor, autor tekstów, piosenkarz i producent filmowy. Najmłodszy z Pythonów, którego określano często mianem „ten miły”. Jego poprzednie książki to Sahara, W 80 dni dookoła świata i Krzesło Hemingwaya.