W sumie Beatrix Potter napisała 23 książki, których bohaterkami i bohaterami są antropomorficzne zwierzęta, m.in: Dwie niegrzeczne myszy, Krawiec i jego kot, Piotruś Królik, Pani Mrugalska, Pani Tycia Myszka, Beniamin Truś, Wiewiórka Orzeszko i Prosiak Robinson. Wśród nich to Piotruś Królik (The Tale of Peter Rabbit) zyskał największą popularność, wchodząc na stałe do czołówki kanonu literatury dziecięcej. Książka ta ukazała się w 1902 roku, podbijając serca dzieci i ich rodziców.
Beatrix Potter urodziła się w South Kensington 28 lipca 1866 roku jako córka Rupperta Pottera i Helen Leech. Pochodziła z arystokratycznej, dobrze sytuowanej rodziny i wychowywana była przez guwernantki. Jej młodszy brat Bertram został wysłany do szkoły i rzadko bywał w domu. Beatrix spędzała czas, opiekując się zwierzętami i rysując – głównie przyrodę. Prowadziła także własne obserwacje natury i mając poparcie swojego wuja, chemika Sir Henry’ego Enfield Roscoe, przedstawiła swoje prace botanikom z Royal Botanical Gardens w Kew. Została jednak odrzucona przez środowisko naukowe ze względu na swoją płeć.
Jako 15-latka zaczęła pisać dziennik, bardzo małymi literami i specjalnym szyfrem (udało się go odczytać dopiero w latach 60’ XX wieku). Była zafascynowana malarstwem, z rodzicami chodziła na wystawy. Jej ulubionymi twórcami byli: Rafael, Thomas Gainsborough, Reynolds i Tycjan.
W 1892 roku jej formalna edukacja dobiegła końca i Potter zaczęła regularnie odwiedzać Muzeum Historii Naturalnej. Odkryła wtedy także nowy gatunek grzyba (jednak publikacja i uznanie w tej dziedzinie przyszły dopiero pośmiertnie). Jednocześnie udało się jej sprzedać wykonane przez siebie kartki pocztowe, a 60 realistycznych przedstawień owadów ukazało się w książce dr. W.P.K. Findlay’a pt. Wayside and Woodland Fungi.
W 1893 roku napisała Piotrusia Królika, a w 1901 wydała go własnymi siłami za 11 funtów i sprzedała 250 egzemplarzy wśród znajomych i rodziny. Zainteresowane jej sukcesem wydawnictwo Warne & Co, zgodziło się (mimo wcześniejszej odmowy) na wydanie książki, co nastąpiło w 1902 roku. Książka okazała się bestsellerem (sprzedano 28 tys. egzemplarzy). W kolejnych latach napisała następne powiastki, już w 1903 roku, w wieku 37 lat, stając się niezależną finansowo. Potem powstała również pierwsza maskotka Piotrusia Królika, zaprojektowana przez autorkę.
W 1905 roku zaręczyła się (mimo sprzeciwu rodziców) z Normanem Warne’em – swoim wydawcą. Do ślubu jednak nie doszło, bo 25 sierpnia Norman umarł na białaczkę.
W październiku kupiła Hill Top Farm w Sawrey w Krainie Jezior. Potem wykupiła kolejne farmy, tworząc z nich park narodowy. W 1918 roku założyła hodowlę owiec herdwick, dzięki którym wygrywała lokalne konkursy i ostatecznie w roku 1930, jako pierwsza kobieta, została prezeską Stowarzyszenia Hodowców Owiec Herdwick.
W 1913 roku roku wyszła za adwokata Williama Heellisa. Przy jego pomocy wykupywała zagrożone likwidacją farmy. W chwili śmierci była właścicielką 4000 akrów (1618 hektarów) ziemi w Krainie Jezior (które przekazała towarzystwu National Trust). Umarła 22 grudnia 1943 roku w Sawrey. Kremacja odbyła się bez świadków, kwiatów, żałobników i listów kondolencyjnych. Zgodnie z dyspozycją zmarłej, jej prochy zostały rozsypane na wzgórzu, wznoszącym się nad farmą Hill Top.
O Beatrix Potter nakręcono film Miss Potter w reżyserii Chrisa Noonana. Główną bohaterkę gra w nim Renée Zellweger. Na ekrany kin wszedł w 2006 roku. Istnieje również stowarzyszenie fanek i fanów Beatrix Potter – The Beatrix Potter Society.
Zapraszamy do obejrzenia galerii prac artystki:
Źródło: Wikipedia.org