Skrzydła gniewu to drugi po Uczcie dusz tom wielowątkowej trylogii fantasy przesyconej mroczną magią, pragnieniem potęgi i władzy; powieść, w której na opowiedzianą historię składa się misterny splot wątków powiązanych z wieloma pozornie obcymi sobie postaciami.

Wracamy do świata, w którym przywilej władania potężną magią jest okupowany ludzkim życiem – własnym lub… innych ludzi. I trafiamy prosto w sieć intryg, w burzliwy czas nadchodzącego starcia między bogami a Duszożercami, przerażającymi istotami żywiącymi się duszami ludzi. Dotychczas odseparowane od świata magiczną barierą zwaną Gniewem Bogów, teraz mają okazję się przez nią przedostać – osłona kruszy się, trudno powiedzieć, ile jeszcze wytrzyma… Nawet potężni Magistrzy, magowie czerpiący swą siłę z energii życiowej innych ludzi, przyglądają się temu z rosnącą obawą… Czyżby zbliżał się koniec Drugiej Ery Królów? Jak zakończy się ostateczna bitwa? Czy świat, który znają bohaterowie i bohaterki, przestanie istnieć?

Znów pojawia się główna bohaterka cyklu – Kamala, młoda, obdarzona mocą i ambicją kobieta, która zdecydowała się – jako pierwsza – rzucić wyzwanie Magistrom i sięgnąć po moc i nieśmiertelność, jaka jest ich udziałem. Jednocześnie zmuszona jest ukrywać się przed nimi, gdyż jej niechlubna, burzliwa przeszłość ściągnąć może na nią straszliwą karę… Pojawiają się tu także postaci dobrze znane nam z pierwszego tomu oraz nowe, jeszcze bardziej wzbogacające akcję, rozgrywającą się w cieniu zagrożenia atakiem Duszożerców. Znana z pierwszego tomu królowa Gwynofar opuszcza stolicę królestwa i wyrusza w drogę do swej ojczyzny, aby zapobiec atakowi tych okrutnych, legendarnych stworów. Rysowi przyświeca podobny cel – on także wyprawia się w niebezpieczną wędrówkę na północ, aby upewnić się, że bariera wytrzyma napór wroga. W tym samym czasie w tę samą stronę zmierza Colivar, a to, z kim przyjdzie mu współpracować niewątpliwie będzie dla niego zaskoczeniem. Warto wspomnieć jeszcze o Siderei, która również wyrusza na spotkanie przeznaczenia – jej celem jest wyrównanie rachunków z Magistrami…

Zastrzegam, że nie sposób czytać tej książki bez znajomości pierwszego tomu. Autorka rzuca czytelnika od razu w wir wydarzeń bezpośrednio sprowokowanych tymi z pierwszej części trylogii. Wielość wątków, tempo prowadzenia akcji i jej zwroty mogą go wręcz nieco oszołomić, dlatego ten tom wymaga od nas nieco więcej skupienia i uwagi niż część pierwsza. To zresztą chyba jedyne, na co mogłabym w wypadku tej książki narzekać – jest krótsza od pierwszego tomu, ale zawiera więcej akcji; nie zaszkodziłoby, gdyby autorka dodała tej książce choćby kilkadziesiąt stron i nieco „rozciągnęła” swoją opowieść. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż jest to historia dobrze skonstruowana, ciekawie opowiedziana i znacznie bardziej niż tom pierwszy trzymająca w napięciu. Każda kolejna strona może przynieść zaskoczenie, którego naprawdę się nie spodziewamy, nasza ciekawość narasta…

Cykl autorstwa Celii Friedman przywodzi skojarzenia z bestsellerową Pieśnią lodu i ognia George’a R.R. Martina – ze względu na wielość postaci i wątków, poruszanie zagadnień związanych z władzą i polityką czy motywem Zła czającego się na Północy, jest to jednak świat wykreowany oryginalnie, jedynie czerpiący z dobrych, sprawdzonych wzorców. W tym pisarstwie widać też odrobinę „kobiecej ręki” w sposobie kreowania postaci czy opisywania emocji i uczuć, co dla mnie było atutem. Bynajmniej jednak nie jest to „typowo babskie fantasy” – w wykreowanym przez pisarkę świecie nie brak mroku, cynizmu, bezwzględności i niepokoju…

Kolejna powieść Friedman, a właściwie cały cykl, którego książka ta jest częścią, to lektura decydowanie godna polecenia fankom i fanom rozbudowanych historii fantasy, w których ni brak mroku. Przedstawiona historia jest różnorodna, a jednocześnie spójna, wciągająca, trzymająca w napięciu i ciekawie opowiedziana. Warto się zanurzyć w tym świecie i dać się poprowadzić po labiryncie ścieżek opisanych tu historii – znakomita odskocznia od szarej codzienności!

Celia S. Friedman (ur. 1957) – amerykańska autorka science fiction i fantasy, zaczynała jako projektantka kostiumów. Debiutowała w 1986 roku powieścią In Conquest Born. Popularność przyniosły jej space opera Obcy brzeg, wyróżniona przez redaktorów The New York Timesa, oraz Trylogia Zimnego Ognia, na którą składają się: Świt czarnego słońca, Nadejście nocy i Korona cieni. Skrzydła gniewu to drugi po Uczcie dusz tom Trylogii Magistrów.

Fragment książki przeczytasz TUTAJ.

Recenzję pierwszego tomu serii przeczytasz TUTAJ.

Tytuł: Skrzydła gniewu
Autorka: Celia Friedman
Wydawca: Prószyński Media
Data wydania: listopad 2012
ISBN: 978-83-7839-397-9
Liczba stron: 544
Wymiary: 125 x 195 mm
Kategoria: fantasy