Ukazał się właśnie 16 numer bezpłatnego, internetowego czasopisma NIMB, poświęcony nauce i internetowi. Zapraszamy do zapoznania się z treścią nowego i niestety już ostatniego przed zawieszeniem działalności redakcji numeru.

NIMB, czyli  co naukowcy robią i co mogą robić w Sieci?

Naukowiec w Internecie, czyli NetNaukowiec jest bohaterem kolejnego wydania czasopisma NIMB. Autorzy i autorki tekstów przyglądają mu się miedzy innymi z perspektywy komunikacji z innymi naukowcami, promocji wiedzy oraz tworzenia wspólnoty ludzi nauki.

Nigdy wcześniej nowożytna nauka nie ulegała takim transformacjom, jakie mają miejsce od końca ubiegłego wieku. Wraz z rozwojem internetu zmienił się sposób uprawiania nauki oraz komunikowania się naukowców – pisze w swoim tekście Emanuel Kulczycki, prowadzący blog Warsztat badaczy i zajmujący się zawodowo komunikacją naukową. To właśnie Internet jest medium, które zmieniło tradycyjne metody wymiany informacji. Dając jednocześnie bogaty pakiet możliwości wymusza przystosowanie się naukowców do nowej rzeczywistości.

To niełatwy proces, o czym dobitnie przekonuje Ilona Iłowiecka-Tańska, przyglądając się promocji realizowanej poprzez strony internetowe polskich uczelni. Smutni panowie i panie w pustawych salach konferencyjnych. Poważni panowie za prezydialnymi stołami. Budynki i kwietniki. Tytuły informacji, które są żywcem kopiowane z tytułów projektów. Streszczenia samych projektów, które – sztywne i suche, zastępują informacje prasowe. Dużo tekstów, mało zdjęć. Polskie uniwersytety w sieci. Dlaczego na uniwersyteckich stronach tak mało jest nauki? Dlaczego tak mało jest pozytywnej radości z jej uprawiania i osiągania sukcesów – pyta autorka, pokazując dla kontrastu amerykańskie przykłady.

W tematyce naukowo-internetowej sytuuje się również tekst dotyczący tworzenia wspólnoty ludzi nauki, widzianej jako wspólnota ludzi interesu, dążących do osiągnięcia celów społecznych. W tym przypadku swoimi doświadczeniami dzielą się współtwórcy ruchu Obywatele nauki.

Na innym, ale wciąż okołointernetowym biegunie lokują się także artykuły dotyczące rozwoju cyfrowej humanistyki, wykorzystania baz patentowych czy korzystania z narzędzi informatycznych w pracy naukowej. A dla przeciwwagi warto zerknąć na poświęcony w dużej mierze audiodeskrypcji wywiad z Anną Jankowską oraz zanucić jeden z fragmentów Symphony of Science, recenzowanej w felietonie Piotra Żabickiego.

To wydanie jest ostatnią edycją NIMBa. Poprzednie poświęcone były m.in. Nauce 2.0, relacjom nauki i mediów, futurystyce naukowej. Z przyczyn finansowych i organizacyjnych CITTRU zawiesza wydawanie czasopisma, o czy można szerzej pisze redakcja w nocie zamieszczonej w tym wydaniu.

NIMB oraz szereg innych działań CITTRU*, o których można poczytać na www.cittru.uj.edu.pl, są częścią kampanii pod hasłem „Odkryj Przestrzenie Nowej Nauki”. Jej celem jest pokazywanie naukowcom, czym jest nowoczesna nauka i jak z jej potencjału można korzystać.

Link do pobrania nowego NIMBa: www.cittru.uj.edu.pl/nauka-promocja/nimb

*CITTRU jest jednostką Uniwersytetu Jagiellońskiego, której rolą jest wspieranie rozwoju nowoczesnej nauki poprzez: tworzenie oferty technologicznej UJ oraz kreowanie współpracy z biznesem, popularyzację wiedzy i promocję nowych metod komunikacji naukowej, aplikowanie o fundusze na rozwój uczelni (na infrastrukturę, badania i dydaktykę).

Informacje o aktualnych działaniach znaleźć można na stronie www.cittru.uj.edu.pl oraz na profilu www.facebook.com/nimb.cittru. Polecamy stronę www.projektor.cittru.uj.edu.pl, na której można znaleźć kilkadziesiąt tekstów opisujących projekty naukowe w toku lub naukowe osiągnięcia.

nimb16 okladka