W tym roku, na piętnastej gali rozdania Orłów – Polskich Nagród Filmowych, która odbyła się 4 marca, triumfy święcił film Marcina Krzyształowicza Obława. Ten mocny, wojenny thriller zyskał statuetki aż w 4 kategoriach.

Obława w kategorii Najlepszy film pokonała Pokłosie Władysława Pasikowskiego oraz Jesteś Bogiem w reżyserii Leszka Dawida. Film opowiada o losach „Wydry” polskiego kaprala i partyzanta walczącego z Niemcami, zdrajcami we własnych szeregach oraz z własną przeszłością. Krytyka była co do Obławy zgodna – wreszcie udany polski film. Obraz nagrodzono także statuetką za zdjęcia, dźwięk i kostiumy.

Za najlepszego pierwszoplanowego aktora uznano Macieja Stuhra za poruszającą rolę w Pokłosiu. Odbierając nagrodę aktor, który wielokrotnie był prowadzącym orlej gali, cieszył się, że wreszcie znalazł się po tej drugiej stronie. Artysta miał silną konkurencję – w tej samej kategorii nominowani byli Bartłomiej Topa za Drogówkę oraz Marcin Dorociński za rolę w Obławie. Najlepszą pierwszoplanową aktorką była zdaniem jury Agnieszka Grochowska w filmie Bez wstydu. Aktorka zagrała tam kobietę mającą romans z własnym bratem. Statuetka za najlepszą drugoplanową rolę męską przypadła Arkadiuszowi Jakubikowi za Drogówkę, zaś za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą – Joannie Kulig za Sponsoring.

Nagrodą za najlepszy scenariusz uhonorowano Wojciecha Smarzowskiego za Drogówkę, sugestywną historię policjanta, który odkrywa spisek na najwyższych szczeblach władzy. Z kolei nagroda za najlepszą reżyserię przypadła Romanowi Polańskiemu za film Rzeź. Reżyser nie pojawił się na ceremonii, ale połączono się z nim telefonicznie. Nagrodę w jego imieniu odebrał przyjaciel, Andrzej Serdiukow. W tej samej kategorii nominowani byli także Leszek Dawid (Jesteś Bogiem) i Marcin Krzyształowicz (Obława).

Nagroda publiczności została przyznana filmowi Leszka Dawida Jesteś Bogiem – historia Paktofoniki odniosła rekordowy sukces: film był najchętniej oglądaną polską produkcją w 2012 roku. Za odkrycie roku jury uznało rolę debiutującego na ekranie jazzmana Michała Urbaniaka w filmie Mój rower. Muzyk wcielił się tam w rolę ojca i dziadka uwikłanego w trudne relacje z synem i wnukiem. Urbaniak pokonał w swojej kategorii Marcina Kowalczyka nominowanego za rolę Magika w Jesteś Bogiem oraz Bartosza Konopkę za Lęk wysokości.

orly-15

Oto pełna lista laureatów Polskich Nagród Filmowych:

Najlepszy film:
„Obława”

Najlepsza główna rola męska:
Maciej Stuhr – „Pokłosie”

Najlepsza główna rola kobieca:
Agnieszka Grochowska – „Bez wstydu”

Najlepsza reżyseria:
Roman Polański – „Rzeź”

Najlepszy scenariusz:
Wojciech Smarzowski – „Drogówka”

Najlepsza drugoplanowa rola męska:
Arkadiusz Jakubik – „Drogówka”

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca:
Joanna Kulig – „Sponsoring”

Najlepsze zdjęcia:
Arkadiusz Tomiak – „Obława”

Najlepsza scenografia:
Allan Starski – „Pokłosie”

Najlepsza muzyka:
Krzysztof Komeda, Mariusz Ostański – „Komeda, Komeda…”

Najlepsze kostiumy:
Magdalena Rutkiewicz-Luterek – „Obława”

Najlepszy montaż:
Jarosław Kamiński – „Jesteś Bogiem”

Najlepszy dźwięk:
Barbara Domaradzka, Piotr Domaradzki – „Obława”

Najlepszy film europejski:
„Miłość”

Odkrycie roku:
Michał Urbaniak za rolę w filmie „Mój rower”

Film dokumentalny:
„Wirtualna wojna” – reż. Jacek Bławut

Nagroda publiczności:
„Jesteś Bogiem”

Nagroda za całokształt twórczości:
Danuta Szaflarska

Polskie Nagrody Filmowe – powszechnie znane jako Orły – doroczna nagroda przyznawana przez Polską Akademię Filmową w dziedzinie filmu. Pierwsze rozdanie nastąpiło 21 czerwca 1999 roku.

Kandydatami do Polskich Nagród Filmowych mogą być wszystkie polskie filmy fabularne (oraz ich twórcy i aktorzy), które były wyświetlane po raz pierwszy w Polsce przez co najmniej tydzień na ogólnodostępnych płatnych pokazach, w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia. Nominacje uzyskują kandydaci, którzy osiągną pięć najlepszych rezultatów w każdej kategorii. Grupę, ponad 500 członków Polskiej Akademii Filmowej, stanowią profesjonaliści dziewięciu zawodów filmowych, którzy w swoim dorobku mają przynajmniej jeden film fabularny, rozpowszechniany w Polsce po 1989 roku. Wszyscy artyści nominowani do Polskich Nagród Filmowych, otrzymują zaproszenie do członkostwa w Europejskiej Akademii Filmowej.

Głosowanie na Polskie Nagrody Filmowe jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne, aż do ogłoszenia rezultatu. Głosowanie zazwyczaj rozpoczyna się w pierwszych tygodniach stycznia, kiedy to firma PricewaterhouseCoopers, nadzorująca przebieg i gwarantująca wiarygodność procesu głosowania, wysyła do wszystkich członków Akademii imienne karty do głosowania. Pierwsza tura głosowania trwa do początku lutego − wówczas zostaje zamknięta skrzynka, na którą były odsyłane wypełnione karty do głosowania. Następnie firma PricewaterhouseCoopers zlicza wszystkie ważne głosy członków Akademii. Druga tura głosowania wyłania laureatów Orłów.

Źródło: Wikipedia.org

Opublikowano w Film