Od 13 lutego:
Piękne istoty
„Piękne istoty” (ang. Beautiful Creatures) to amerykański dramat fantasy z 2013 roku wyreżyserowany przez Richarda LaGravenese, który również napisał scenariusz. Film stanowi ekranizację pierwszej z serii pięciu książek Kami Garcii i Margaret Stohl. Powieść przetłumaczono na 28 języków i wydano w 37 krajach świata. Za produkcję odpowiadają Andrew A. Kosove, Broderick Johnson oraz Erwin Stoff.
Powieść oraz film przedstawiają historię licealisty z Południowej Karoliny, Ethana Wate’a. Ethan jest zupełnie zwyczajnym nastolatkiem, ale skrywa pewną tajemnicę – od wielu miesięcy śni o pewnej dziewczynie. Gdy pewnego dnia spotyka ją na szkolnym korytarzu, jego życie zmienia się na zawsze, podobnie jak losy wielu mieszkańców Gatlin. Lena mieszka w ponurej posiadłości swego wuja, którego mieszkańcy Gatlin uważają za szaleńca i czciciela Szatana.
Dziewczyna nie szuka towarzystwa rówieśników, chodzi swoimi drogami i sprawia wrażenie jakby była „nie z tego świata”. Między dwojgiem tak różnych od siebie istot zaczyna rodzić się uczucie, które wkrótce stanie się śmiertelnym zagrożeniem dla Ethana. Lena wyznaje mu bowiem, że jej rodzina od wieków związana jest z czarną magią, a jej nie wolno wiązać się ze zwykłymi śmiertelnikami. Mroczne siły zła niedługo upomną się o zakochanych…
Ścieżka dźwiękowa produkcji to w istocie nowa płyta zespołu Thenewno2, założonego przez syna George’a Harrisona – Dhaniego. Muzycznie to mieszanka eksperymentalnego pop-rocka z domieszką ambientowych brzmień Briana Eno i triphopowych dokonań Massive Attack.
W filmie „Piękne istoty” w rolach głównych wystąpili: Alden Ehrenreich jako Ethan Lawson Wate, Alice Englert jako Lena Duchannes, Jeremy Irons jako Macon Ravenwood, Viola Davis jako Amma, Emmy Rossum jako Ridley Duchannes, Thomas Mann jako Link, Emma Thompson jako pani Lincoln/Sarafine, Margo Martindale, Eileen Atkins jako Emmaline Duchannes.
{youtube}gSBU-0oCqOc{/youtube}
Tytuł polski: Piękne istoty
Tytuł oryginału: Beautiful Creatures
Reżyseria: Richard LaGravenese
Scenariusz: Richard LaGravenese
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 13 lutego 2013
Gatunek: dramat, fantasy, melodramat
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 124 min
Od 14 lutego:
Szklana pułapka 5
„Szklana pułapka 5” (ang. A Good Day to Die Hard) to amerykański film akcji w reżyserii Johna Moore’a na podstawie scenariusza Skipa Woodsa. Za produkcję odpowiadają Bruce Willis, Tom Karnowski oraz Michael Fottrell. Muzykę skomponował Marco Beltrami.
W „Szklanej pułapce 5” opowie o relacji John McClane z jego dorosłym synem, Jackiem. Panowie po raz pierwszy spotkają się w Moskwie. Jack okaże się być również twardym facetem, co ojciec. John McClane (Bruce Willis) udaje się do Moskwy, by nakłonić tamtejszych funkcjonariuszy policji do wypuszczenia z aresztu jego syna. Jednak kiedy główny bohater dociera na miejsce, okazuje się, że okoliczności uwięzienia Johna McClane Jr. nie są takie, jak początkowo przypuszczał. W całą sprawę zamieszani są zagrażający światu terroryści.
To już piąta odsłona przygód nowojorskiego policjanta Johna McClane’a. Poprzednie części to: „Szklana pułapka” (1988), „Szklana pułapka 2” (1990), „Szklana pułapka 3” (1995), „Szklana pułapka 4.0” (2007).
W piątej części przygód McClane’a w rolach głównych wystąpili: Bruce Willis jako John McClane, Jai Courtney jako John „Jack” McClane Jr., Sebastian Koch jako Komorov, Julia Snigir jako Irina, Cole Hauser jako Collins, Amaury Nolasco, Megalyn Echikunwoke, Attila Árpa – Członek rosyjskiej mafii, Norbert Növényi, Zolee Ganxsta, Anne Vyalitsyna, Radivoje Bukvic – Alik.
{youtube}kqMhfxcGzO4{/youtube}
Tytuł polski: Szklana pułapka 5
Tytuł oryginału: A Good Day to Die Hard
Reżyseria: John Moore
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 14 lutego 2013
Gatunek: akcji, sensacyjny
Kraj produkcji: USA
Wyręczony zaręczony
Wyręczony zaręczony to w pełni niezależna polska produkcja.
Film opowiada o parze 30 latków, którzy żyją na kocią łapę od 8 lat. On jest zagorzałym przeciwnikiem małżeństwa… ona… wpada na szalony pomysł, jak sprawić, by doszło do oświadczyn… jej facet nie musi o wszystkim wiedzieć.
Jak wyręczyć faceta z zaręczyn.
{youtube}r_u52w8r8rY{/youtube}
Tytuł oryginału: Wyręczony zaręczony
Reżyseria: Piotr Matwiejczyk
Scenariusz: Piotr Matwiejczyk
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 14 lutego 2013
Gatunek: komedia
Kraj produkcji: Polska
Swing
„Swing” to polska komedia pomyłek z 2012 roku od twórców Kabaretu LIMO. Reżyserii obrazu podjął się Abelard Giza, który jest także autorem scenariusza. Za produkcję odpowiada Tomasz Łukasiewicz, zaś muzykę skomponował Wojciech Horny. Scenariusz filmu oparty jest sztuce teatralnej pod tym samym tytułem, która od 2008 roku jest wystawiana na trójmiejskich deskach teatralnych, każdorazowo ze sprzedanym kompletem biletów.
„Swing” to historia grupy młodych ludzi, która rozgrywa się jednego wieczoru, w jednym salonie. Marek – główny bohater opowieści – ma przyjaciela, dziewczynę, kiepską pracę i dużo kompleksów. Większość życia spędza w Internecie, nieustannie poszukując w nim recepty na wszystkie swoje problemy.
Pewnego dnia na jednym z internetowych forów odkrywa, że świetnym pomysłem na ulepszenie związku z kobietą jest swing. Problem w tym, że ów swing to nie rodzaj tańca ani muzyki, tylko… grupowy seks. Marek wpada na szatański plan namówienia swojej dziewczyny – Lucyny, swojego przyjaciela i współlokatora – Andrzeja oraz jego dziewczyny – Agi, żeby wszyscy razem wylądowali na jednej sofie.
Kłamstwo goni kłamstwo, a spirala nieporozumień nakręca się do granic wytrzymałości, co powoduje całą masę śmiesznych sytuacji. Film opowiada też o tym, że żeby być naprawdę szczęśliwym warto być szczerym wobec swoich najbliższych, że warto żyć własnym życiem niż spędzać je przed monitorem komputera.
W filmie „Swing” w rolach głównych wystąpili: Kacper Ruciński (Marek), Ewa Błachnio (Lucyna), Szymon Jachimek (Andrzej), Julia Kamińska (Agnieszka), Karolina Wróbel (Agata).
{youtube}ODeV72VUUig{/youtube}
Tytuł oryginału: Swing
Reżyseria: Abelard Giza
Scenariusz Abelard Giza
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 14 lutego 2013
Gatunek: komedia
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 76 min
Od 15 lutego:
Zamieszkajmy razem
„Zamieszkajmy razem” (fr. Et si on vivait tous ensemble?) to francusko-niemiecki film komediowy z 2011 roku. Za reżyserię i scenariusz odpowiada Stéphane Robelin, zaś za produkcję Christophe Bruncher, Frédérique Dumas oraz Aurélia Grossmann. Muzykę do obrazu skomponował Jean-Philippe Verdin.
Niezależna Jeanie, grzeczna i układna Annie, sybaryta Albert, wieczny aktywista Jean oraz kobieciarz Claude przyjaźnią się od ponad czterdziestu lat. Mając na względzie swój podeszły wiek i wszystkie niedogodności, które się z nim wiążą, postanawiają zamieszkać razem. W ten sposób chcą się uchronić przed przymusową rozłąką i domem starców, gdzie byliby samotni i zdani na łaskę obcych osób. Wierzą, że razem są silniejsi i mogą sobie pomóc, kiedy nastaną ciężkie chwile. Z seniorami zamieszkuje student antropologii, który prowadzi badania na temat starości…
Stéphane Robelin dowcipnie i lekko ukazuje w swoim filmie niełatwy temat, jakim jest jesień życia. Powstała pokrzepiająca, ciepła i bardzo zabawna komedia o radości życia oraz o tym, że młodym można się czuć bez względu na wiek.
W filmie „Zamieszkajmy razem” w rolach głównych wystąpili: Jane Fonda jako Jeanne, Daniel Brühl jako Dirk, Geraldine Chaplin jako Annie, Pierre Richard jako Albert, Claude Rich jako Claude, Guy Bedos jako Jean, Camino Texeira jako Maria.
{youtube}QMdIXXaUfWo{/youtube}
Tytuł polski: Zamieszkajmy razem
Tytuł oryginału: Et si on vivait tous ensemble?
Tytuł międzynarodowy: And If We All Lived Together?
Reżyseria: Stephane Robelin
Scenariusz: Stephane Robelin
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 15 lutego 2013
Gatunek: komedia
Kraje produkcji: Francja, Niemcy
Czas trwania: 96 min
Tajemnica Westerplatte
„Tajemnica Westerplatte” to polska produkcja opowiadająca o heroicznej obronie półwyspu Westerplatte obleganego w 1939 roku przez niemieckie wojska. Po raz pierwszy ujęcia do filmu „Tajemnica Westerplatte” kręcone były w 2009 roku, a główną rolę – majora Henryka Sucharskiego – grał Bogusław Linda.
Pracę nad filmem jednak niespodziewanie przerwano. Od 2012 roku producentem wykonawczym filmu jest Jacek Samojłowicz. Zdjęcia wznowiono, ale już bez udziału Bogusława Lindy. Na jego miejsce został zatrudniony Michał Żebrowski.
{youtube}XzpDCpMii9U{/youtube}
Tytuł oryginału: Tajemnica Westerplatte
Reżyseria: Paweł Chochlew
Scenariusz: Paweł Chochlew
Rok produkcji: 2009
Premiera kinowa: 15 lutego 2013
Gatunek: dramat, historyczny
Kraj produkcji: Polska
Moja ulica
„Moja ulica” to film o robotniczej rodzinie Furmańczyków. Od wielu pokoleń mieszkali w Łodzi i pracowali w fabryce, która kiedyś uczyniła to miasto „ziemią obiecaną”- stolicą europejskiego włókiennictwa. Po upadku komunizmu stracili pracę i miejsce na ziemi. Francuska grupa inwestycyjna odnawia ruiny fabryki, aby otworzyć w nich największe centrum handlowe w środkowej Europie.
Reżyser przez 5 lat towarzyszy bohaterom, którzy z bliska obserwują zmiany zachodzące we współczesnej Polsce, próbując zachować własną godność i odnaleźć się w zmieniającym świecie. Film opowiada też historię Miasta Łodzi i odsłania kulisy wielkiej europejskiej inwestycji.
{youtube}J_uXxeZetXI{/youtube}
Tytuł oryginału: Moja ulica
Reżyseria: Marcin Latałło
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 15 lutego 2013
Gatunek: dokumentalny
Kraje produkcji: Francja, Polska
Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.