Oto filmowe premiery tygodnia:

Gangster Squad. Pogromcy mafii

„Gangster Squad. Pogromcy mafii” (ang. Gangster Squad) to amerykański dramat kryminalny z 2012 roku wyprodukowany przez wytwórnię Warner Bros. Ruben Fleischer wyreżyserował projekt na podstawie scenariusza Willa Bealla. Muzykę skomponował Carter Burwell, zaś za produkcję odpowiadają Dan Lin, Kevin McCormick oraz Michael Tadross.

Film jest adaptacją serii artykułów Paula Liebermana, „Tales from the Gangster Squad”, publikowanych na łamach „Los Angeles Times”. Dziennikarski cykl opisuje historię tajnego oddziału policji, który w latach 40. XX wieku podążał tropem „żydowskiej mafii” oraz stojącego na jej czele Mickeya Cohena.

Los Angeles, rok 1949. Miastem rządzi bezwzględny, urodzony na Brooklynie król mafii – Mickey Cohen (Sean Penn), czerpiąc nielegalne zyski z handlu narkotykami i bronią, z prostytucji i – o ile zdoła – z każdej jaskini hazardu na zachód od Chicago.

Chronią go nie tylko opłacani przez niego bandziory, ale także kontrolowana przez niego policja i politycy. To wystarcza, by zastraszyć nawet najodważniejszych i najbardziej doświadczonych policjantów… za wyjątkiem niewielkiego, tajnego oddziału policyjnych outsiderów z Los Angeles, dowodzonych przez sierż. Johna O’Marę (Josh Brolin) i Jerry’ego Wooters’a (Ryan Gosling), którzy razem spróbują zniszczyć stworzone przez Cohena imperium.

Sean Penn zagrał Mickeya Cohena. W członków tajnego oddziału policji wcielili się Josh Brolin, Ryan Gosling, Anthony Mackie i Giovanni Ribisi. Sullivan Stapleton zagrał policyjnego informatora oraz przyjaciela z dzieciństwa postaci odtwarzanej przez Goslinga. W filmie pojawiają się także Emma Stone, Holt McCallany, Robert Patrick, Frank Grillo i Mirielle Enos, a także Nick Nolte, który wcielił się w Billa Parkera, nowego szefa policji w Los Angeles, który nie został skorumpowany przez Mickeya Cohena.

{youtube}dD9ufst9f5w{/youtube}

Tytuł polski: Gangster Squad. Pogromcy mafii
Tytuł oryginału: Gangster Squad
Reżyseria: Ruben Fleischer
Scenariusz: Will Beall
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 1 lutego 2013
Gatunek: dramat, kryminał
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 113 min

 

drogowkaDrogówka

„Drogówka” to najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego, jednego z najlepszych, współczesnych polskich reżyserów, który ma w swoim dorobku takie dzieła, jak „Róża” (film zwyciężył na Warszawskim Festiwalu Filmowym), czy nagrodzony w Gdyni Złotym Lwem za scenariusz „Dom zły”.

„Drogówka” to historia siedmiu policjantów, których poza pracą łączy przyjaźń, imprezy, sportowe samochody i wspólne interesy. Ich mały, zamknięty świat z pozoru działa doskonale. Wszystko się zmienia, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z nich. O morderstwo oskarżony zostaje sierżant Ryszard Król (Bartłomiej Topa), który próbując oczyścić się z zarzutów, odkrywa prawdę o przestępczych powiązaniach na najwyższych szczeblach władzy. W filmie widzowie zobaczą m.in. Marcina Dorocińskiego, Eryka Lubosa, Mariana Dziędziela, Agatę Kuleszę i Izabelę Kunę.

{youtube}0lqMVWYsJp4{/youtube}

Tytuł oryginału: Drogówka
Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Scenariusz: Wojciech Smarzowski
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 1 lutego 2013
Gatunek: dramat, kryminał, polityczny
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 118 min

 

lincolnLincoln

„Lincoln” to amerykański film biograficzny w reżyserii Stevena Spielberga („Park Jurajski”, „Wojna światów”, „Przygody Tintina”) z 2012 roku. Scenariusz autorstwa Tony’ego Kushnera oparty jest na książce Doris Kearns Goodwin „Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln”.

Muzykę skomponował John Williams („Park Jurajski”, „Gwiezdne wojny”, „Indiana Jones”). Zdjęcia do filmu wykonał Janusz Kamiński, polski operator filmowy i reżyser, dwukrotny laureat Oscara. Film został nominowany do Oscarów 2013 w 12 kategoriach, w tym w najważniejszych: Najlepszy Film, Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy, Najlepszy Aktor Drugoplanowy, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, Najlepszy Reżysera.

Film przedstawia historię burzliwego życia Abrahama Lincolna, prezydenta Stanów Zjednoczonych w okresie wojny secesyjnej, która zadecydowała o losach świata. Fabuła koncentruje się na sporze, jaki Abraham Lincoln toczył z jednym z wpływowych ludzi ze swojej administracji.

W rolach głównych w filmie wystąpili: dwukrotny laureat Oscara Daniel Day-Lewis jako tytułowy Lincoln („Moja lewa stopa”, „Aż poleje się krew”), dwukrotna laureatka Oscara Sally Field („Norma Rae”, „Miejsca w sercu”), laureat Oscara Tommy Lee Jones („Ścigany”), Joseph Gordon-Levitt („Incepcja”), James Spader („Seks, kłamstwa i kasety wideo”) oraz nominowani do Oscara: Jackie Earle Haley („Małe dzieci”), David Strathairn („Good Night and Good Luck”) i Hal Holbrook („Wszystko za życie”).

{youtube}BPgxE-G61hM{/youtube}

Tytuł oryginału: Lincoln
Reżyseria: Steven Spielberg
Scenariusz: John Logan, Tony Kushner
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 1 lutego 2013
Gatunek: biograficzny, dramat, historyczny
Kraje produkcji: Indie, USA
Czas trwania: 150 min

 

wesele-w-sorrentoWesele w Sorrento

„Wesele w Sorrento” (oryg. Den skaldede frisør) to komedia romantyczna z 2012 roku nagrodzonej Oscarem Susanne Bier z Piercem Brosnanem i Trine Dyrholm w rolach głównych. Film stworzyli twórcy z Danii, Francji, Niemiec, Szwecji oraz Włoch. Scenariusz napisał Anders Thomas Jensen, który ma na swoim koncie scenariusz „Antychrysta”. Muzykę skomponował Johan Söderqvist, zaś za produkcję odpowiadają Peter Aalbæk Jensen oraz Vibeke Windeløv.

„Wesele w Sorrento” opowiada o dwóch bardzo różnych rodzinach, które przyjeżdżają do pięknej willi położonej w cytrusowym sadzie nad morzem. Okazją do spotkania jest wesele, podczas którego nic nie przebiega zgodnie z planem, a zarazem wszystko zmierza do przewrotnego i radosnego finału. Ten film to opowieść o tym, że czasem wszystko się zaczyna, kiedy myślimy, że już po wszystkim.

W filmie w rolach głównych zagrali: Trine Dyrholm jako Ida, Pierce Brosnan jako Philip, Paprika Steen – Benedikte, Kim Bodnia – Leif, Christiane Schaumburg-Müller – Thilde, Molly Blixt Egelind – Astrid, Sebastian Jessen – Patrick, Micky Skeel Hansen – Kenneth, Bodil Jørgensen – Vibe.

{youtube}hf8-e_4VoaU{/youtube}

Tytuł polski: Wesele w Sorrento
Tytuł oryginału: Den Skaldede frisør
Reżyseria: Susanne Bier
Scenariusz: Anders Thomas Jensen
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 1 lutego 2013
Gatunek: komedia, romans
Kraje produkcji: Dania, Francja, Niemcy, Szwecja, Włochy
Czas trwania: 116 min

„Kanadyjskie sukienki” to polski film fabularny z 2012 roku. Za reżyserię i scenariusz odpowiada Maciej Michalski, zaś muzykę skomponowali Maciej Michalski i Gabriel Kaczmarek. Z kolei produkcją zajął się Jakub Michalski. Polskim dystrybutorem jest Tongariro Releasing.

„Kanadyjskie sukienki” to saga rodzinna z kradzieżą biżuterii Poli Negri w tle. Historia została oparta na faktach. Na urodzinach Zofii przenosimy się w świat polskiej wsi z lat 80-tych. Urodziny te są wielką ucztą smaków, kolorów, ludzi tamtego czasu, ale przede wszystkim oczekiwaniem na przyjazd Amelii i Tadeusza – córki i męża mieszkających od 10 lat w Kanadzie.

Niespodziewanie Amelia przyjeżdża sama. Przenosząc się w przeszłość poznajemy prawdziwe powody jej wyjazdu i Kanadę daleką od wymarzonego ideału całej rodziny. Brutalna prawda o ojcu i niej samej ukrywana jest przed Zofią do ostatniego momentu, a to tylko początek zawiłych historii rodzinnych.

„Kanadyjskie sukienki” były dla reżysera powrotem do czasów dzieciństwa i wszystkiego, co ono za sobą niesie – zapachów, smaków, ludzi, kolorów, kobiet tworzących ognisko domowe. W związku z tym chciał, by główne role zagrały aktorki, które z tamtymi czasami mu się kojarzyły.

W filmie zatem wystąpili: Anna Seniuk jako Zofia, Ewa Kasprzyk – Barbara, Piotr Polk – Zygmunt, Elżbieta Jarosik – Bryzowa, Ewa Kolasińska – Pieczarkowa, Zofia Czerwińska – Stefka, Karolina Dryzner – Laura, Maria Winiarska, Wiktor Zborowski.

{youtube}tZ_9cg2nNLU{/youtube}

Tytuł oryginału: Kanadyjskie sukienki
Reżyseria: Maciej Michalski
Scenariusz: Maciej Michalski
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 1 lutego 2013
Kraj produkcji: Polska

 

pan-lazharPan Lazhar

„Pan Lazhar” (fr. Monsieur Lazhar) to kanadyjski komediodramat z 2011 roku w reżyserii Philippe Falardeau, który jest także autorem scenariusza. Muzykę skomponował Martin Léon, zaś za produkcję odpowiadają Luc Déry oraz Kim McCraw. Jest to adaptacja sztuki Evelyne de la Cheneliere, która jest zapisem starcia dwóch skrajnie odległych światów oraz potęgi wyrażania własnych myśli.

Bachir Lazhar, imigrant z Algierii, zostaje zatrudniony w szkole podstawowej w ramach zastępstwa za tragicznie zmarłego nauczyciela. W szkole zajętej leczeniem traumy po stracie pedagoga, nikt tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy z bolesnej przeszłości Lazhara, ani tego, że może być on w każdej chwili deportowany.

Nietypowe, staroświeckie metody nauczania oraz naturalność i szczerość, z jaką pan Lazhar odnosi się do swoich podopiecznych, stopniowo zjednują mu ich serca i przełamują początkową nieufność wobec nowego wychowawcy, który zajął miejsce ulubionej pani. Nikt w szkole nie podejrzewa jednak, że pan Lazhar nie mówi o sobie całej prawdy, a jego przeszłość skrywa wiele sekretów…

Z dużą wrażliwością i humorem, dzieło Phillipe’a Falardeau prezentuje losy skromnego mężczyzny, który gotów jest zapomnieć o własnej stracie, po to tylko by pomagać uczniom w radzeniu sobie z tabu jakim są rozmowy na temat śmierci.

W filmie w rolach głównych wystąpili: Mohamed Fellag jako tytułowy Bachir Lazhar, Sophie Nélisse – Alice L’Écuyer, Émilien Néron – Simon, Marie-Ève Beauregard – Marie-Frédérique, Vincent Millard – Victor, Seddik Benslimane – Abdelmalek, Louis-David Leblanc – Boris, Gabriel Verdier – Jordan, Marianne Soucy-Lord – Shanel.

{youtube}FQPmJD2hKT8{/youtube}

Tytuł polski: Pan Lazhar
Tytuł oryginału: Monsieur Lazhar
Reżyseria: Philippe Falardeau
Scenariusz: Philippe Falardeau
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 1 lutego 2013
Gatunek: dramat, komedia
Kraj produkcji: Kanada
Czas trwania: 94 min

 

zambeziaZambezia

„Zambezia” to film animowany produkcji RPA z 2012 roku. Obraz wyreżyserował Wayne Thornley, a za scenariusz odpowiadają Camilla Bubna-Kasteliz, Andrew Cook, Raffaella Delle Donne oraz Anthony Silverston. Muzykę skomponował Bruce Retief, a produkcją zajęli się Mace Neufeld, Stephen Hays oraz Peter Graham.

W samym sercu Afryki, nieopodal majestatycznego wodospadu, leży imponująca ptasia metropolia – Zambezia. Młody sokół, skuszony obietnicą sławy, opuszcza rodzinną dżunglę, by – wbrew woli strachliwego ojca – odwiedzić stolicę pierzastych i przystąpić do prestiżowej eskadry myśliwców, szkolonych do patrolowania nieba nad Zambezią.

Zatroskany losem potomka ojciec rusza jego śladem, ale wkrótce zostaje schwytany przez niesympatycznego jaszczura. Złoczyńca chce wykorzystać sokoła do niecnego planu przejęcia kontroli nad ptasim rezerwatem. Od tej chwili przyszłość całej Zambezii spocznie na skrzydłach młodego bohatera oraz jego wiernej przyjaciółki.

Głosów bohaterom tej animacji udzielili nominowani do Oscara: Abigail Breslin („Mała Miss”, „Wyspa Nim”), Samuel L. Jackson („Avengers 3D”, „Gwiezdne wojny: Część I-III”) i Jeff Goldblum („Psy i koty”, „Dzień Niepodległości”, „Park Jurajski”) oraz Leonard Nimoy – niezapomniany Spock z serialu i kinowego przeboju J. J. Abramsa „Star Trek”.

{youtube}c4RPzEzgdpU{/youtube}

Tytuł oryginału: Zambezia
Reżyseria: Wayne Thornley
Scenariusz: Camilla Bubna-Kasteliz, Andrew Cook, Raffaella Delle Donne, Anthony Silverston
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 1 lutego 2013
Gatunek: animowany, familijny, komedia
Kraj produkcji: RPA
Czas trwania: 83 min
Przedział wiekowy: b/o lat

Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów i Multikino.pl

Kopia Multikino-wiecej niz kino

Opublikowano w Film