17 lutego 1960 roku przyszedł na świat Andrzej Ziemiański, ceniony przez czytelniczki i czytelników polski pisarz science fiction i fantasy. W ostatnich latach wielką popularność zyskał jego cykl powieści fantasy Achaja.

Urodził się we Wrocławiu, z zawodu jest architektem. W 1983 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. W latach 1984–1985 pracował w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, zaś od 1985 do 2005 w Instytucie Budownictwa Rolniczego Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Oprócz pisania, prowadzi zajęcia dla studentów z kreatywnego pisania w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W Internecie posługuje się pseudonimem GIN.

Jako autor fantastyki naukowej Ziemiański debiutował na łamach Sigmy (magazynu problemowo-informacyjnego Politechniki Wrocławskiej) w roku 1979 opowiadaniem Zakład zamknięty. W roku 1981 jego słuchowisko Człowiek, który nie potrafi umrzeć zostało wyróżnione w konkursie zorganizowanym przez teatr Polskiego Radia. Słuchowisko nie zostało jednak zrealizowane, jako że data jego emisji przypadła na początek stanu wojennego. Jego debiutem książkowym był zbiór opowiadań Daimonion wydany w 1985 roku, potem opublikował kilka kolejnych powieści, z czego dwie wspólnie z Andrzejem Drzewińskim. Z powodu boomu zachodniej literatury fantastycznej i małego popytu na polską fantastykę na początku lat 90., swoją powieść Przesiadka w przedpieklu Ziemiański wydał pod pseudonimem Patrick Shoughnessy (w 2004 wznowił ją pod własnym nazwiskiem).

andrzej-ziemianski-achaja1Na ponad dekadę Andrzej Ziemiański zamilkł jako pisarz, by powrócić w roku 2000 jako autor opowiadania Bomba Heisenberga i serii kolejnych opowiadań, publikowanych na łamach Nowej Fantastyki i Science Fiction. W przeciwieństwie do swoich utworów z lat 80., w których dominowały z angielska brzmiące nazwy i nieokreślone miejsca akcji, nowsze teksty Ziemiański osadza zwykle w polskich realiach (najczęściej we Wrocławiu, swym ojczystym mieście), wzorując często bohaterów na znanych sobie ludziach. Dużą popularność przyniosła mu powieść Achaja – często klasyfikowana jako fantasy, choć autor zdecydowanie uważa ją za science fiction – której trzy tomy ukazywały się w latach 2002-2004. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych polskich autorów fantastyki. W utworach Ziemiańskiego dość często pojawia się tematyka militarna. Bywa krytykowany za częste używanie wulgaryzmów w dialogach postaci.

Wraz z Eugeniuszem Dębskim założył w roku 1997 Fahrenheita, pierwsze polskie czasopismo internetowe poświęcone fantastyce, jednak w roku 2004 opuścił redakcję. Od 20 kwietnia 2010 prowadzi blog, ogólnie o kolei, a szczególnie nt. Dworca Głównego we Wrocławiu. Blog podpięty został pod stronę główną dworca – Wrocław Nowy Główny.

Nagrody:

2001 Nagroda Sfinks w kategorii POLSKIE OPOWIADANIE ROKU za Bombę Heisenberga
2002 Nagroda im. Janusza A. Zajdla za Autobahn nach Poznań
2002 Nagroda Sfinks w kategorii POLSKIE OPOWIADANIE ROKU za Waniliowe plantacje Wrocławia (trzy pierwsze miejsca w plebiscycie SFinksa zajęły wtedy opowiadania Ziemiańskiego)
Puchar Bachusa za Autobahn nach Poznań
2003 Nautilus za Zapach szkła
2003 Nautilus za Achaja tom 2
2003 Nagroda Sfinks w kategorii POLSKIE OPOWIADANIE ROKU za Legenda, czyli pijąc wódkę we Wrocławiu w 1999 roku
2003 Nagroda Sfinks w kategorii POLSKA POWIEŚĆ ROKU za Achaja
2004 Nagroda im. Janusza A. Zajdla za Zapach szkła
2004 Nagroda Sfinks w kategorii POLSKIE OPOWIADANIE ROKU za Zapach szkła
2010 Social media, Poland, za blog firmowy wroclawnowyglowny.pl/blog
trzykrotnie zajęte pierwsze miejsce w plebiscycie Nowej Fantastyki za najlepsze opowiadanie roku (za lata 2000, 2001, 2002)

Wybrana twórczość:

Powieści:

Wojny urojone (Iskry 1987)
Zabójcy szatana (KAW 1989)
Bramy strachu (Wydawnictwo Dolnośląskie 1990)
Nostalgia za Sluag Side (KAW 1990)
Dziennik czasu plagi (Europa 1991)
Przesiadka w przedpieklu (CIA-Books/SVARO 1991, pod pseudonimem Patrick Shoughnessy, wznowiona pod własnym nazwiskiem jako Przesiadka w piekle)
Miecz Orientu, Wydawnictwo Dolnośląskie 2006
Toy wars, Fabryka Słów 2008
Breslau forever, Fabryka Słów 2008
Ucieczka z Festung Breslau (tytuł autora: The Holmes), Wydawnictwo Dolnośląskie 2009
Das Building (jak sam pisarz informuje: powieść jest skończona i wstępnie zredagowana, jednak z uwagi na niezadowalający autora efekt, szanse na to by została wydana są bardzo nikłe)
Wzgórze zwane Cymbo (początkowo powieść miała nosić tytuł Czarownice, prace nad powieścią zostały przerwane. Fragment został opublikowany w antologii Strefa Mroku)
Żołnierze grzechu, Wydawnictwo Bukowy Las 2010
Za progiem grobu, Fabryka Słów 2012

Cykl Achaja:

Achaja
tom I (Fabryka Słów 2002)
tom II (Fabryka Słów 2003)
tom III (Fabryka Słów 2004)

Pomnik Cesarzowej Achai
tom I (Fabryka Słów 2012)
tom II (w przygotowaniu)
tom III (w przygotowaniu)

Źródło: Wikipedia.org