John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, obecnie na terytorium RPA. Był angielskim filologiem i pisarzem. Jako twórca fantastycznego uniwersum Śródziemia i autor m. in. powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem oraz Władca Pierścieni, stał się jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy.

Jest autorem wielu opowieści rozgrywających się w mitycznym świecie, poza Hobbitem… i Władcą Pierścieni napisał m. in. także Silmarillion (książkę zredagował i przygotował do druku jego syn Christopher Tolkien) oraz kilka krótkich form i niemało opowiadań niezwiązanych lub luźno związanych z wielką mitologią, tzw. Legendarium Śródziemia (zawartą w 12-tomowej History of the Middle-earth, opracowanej i wydanej przez Christophera Tolkiena, niestety dotąd nie ukazała się w Polsce).

Był znakomitym naukowcem. Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego zaraz po I wojnie, Oxford English Dictionary. Znał (w różnym stopniu) ponad 30 języków, głównie wymarłych, germańskich i celtyckich. (m.in. niemiecki, łacinę, starożytną grekę, gocki, staroislandzki, nordycki, staroirlandzki, walijski, anglosaski, hebrajski, hiszpański, francuski, rosyjski, fiński, niderlandzki, włoski, esperanto, uczył się także polskiego, lecz uważał go za trudny język i nie potrafił się nim dobrze posługiwać).

Kiedy miał rok, został ukąszony przez tarantulę. Według samego Tolkiena nie zaczął się na skutek tego wydarzenia bać pająków, jednak olbrzymie, jadowite pająki pojawiają się wielokrotnie w jego dziełach.

Niedawno do polskich kin weszła pierwsza część imponującej ekranizacji jego pierwszej powieści fantasy uważanej za absolutnie kanoniczną dla gatunku Hobbit, czyli tam i z powrotem. Film nosi tytuł Hobbit: Niezwykła podróż. Kolejne części (The Hobbit: The Desolation of Smaug oraz The Hobbit: There and Back Again) będą miały premiery w grudniu 2013 i 2014 roku.

Więcej o życiu i twórczości pisarza przeczytasz TUTAJ, a recenzję pierwszej części ekranizacji Hobbita TUTAJ. Polecamy!

hobbit-tolkien-urodziny