Całe dobro, jakie nas otacza, to właśnie suma pojedynczych odpowiedzi na radosne sygnały dobrych ludzi. Ale te sygnały wysyła każdy z nas. Dobre sygnały. I złe. A im więcej wysyłamy tych dobrych, tym większe szanse, że ludzie odpowiedzą nam tym samym.
(M. Musierowicz, Kwiat kalafiora)
Nazwa cyklu, w skład którego wchodzą takie książki, jak Kłamczucha czy Kwiat kalafiora pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Wymyślił ją profesor Zbigniew Raszewski, prywatnie wielbiciel serii i przyjaciel autorki, żartobliwie nawiązując do Iliady. Dotychczas ukazało się 19 tomów cyklu: pierwszy (Szósta klepka) został wydany w 1977, a najnowszy (McDusia) w 2012. Autorka planuje kontynuację cyklu.
Akcja niemal wszystkich książek Jeżycjady odgrywa się w Poznaniu. Musierowicz nawiązuje do rzeczywistych miejsc (np. ul. Roosevelta), a także zdarzeń (robotnicze demonstracje w czerwcu 1956). Trzon Jeżycjady stanowią losy rodziny Borejków, mieszkającej w stuletniej kamienicy przy ulicy Roosevelta. Każdy tom poświęcony jest jednej osobie, choć zwykle jest sporo nawiązań do innych postaci. Akcja książki zazwyczaj rozgrywa się w ciągu kilku dni lub tygodni. Choć poszczególne tomy są niezależne od siebie i można je czytać oddzielnie, to jednak wiele aluzji i odniesień trudno zrozumieć bez uprzedniego zaznajomienia się z poprzednimi częściami.
O Jeżycjadzie powstała nawet praca zbiorowa naukowców Uniwersytetu Śląskiego zatytułowana Między Bambolandią i Jeżycjadą: Małgorzaty Musierowicz makro- i mikrokosmos oraz książka Krzysztofa Biedrzyckiego Małgorzata Musierowicz i Borejkowie.
Pisarka urodziła się 9 stycznia 1945 roku w Poznaniu, ukończyła tam VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki oraz Akademię Sztuk Pięknych. Z zawodu jest graficzką. Pisywała felietony do Tygodnika Powszechnego, które później zostały wydane w formie trzech książek pod tytułem: Frywolitki, czyli ostatnio przeczytałam książkę!!!.
Debiutowała w połowie lat 70’ XX w. powieścią Małomówny i rodzina, wkrótce potem rozpoczęła cykl humorystycznych powieści Jeżycjada, zwany tak od nazwy poznańskiej dzielnicy Jeżyce, w której mieszkają jego bohaterowie. Musierowicz napisała także wiele książek dla młodszych dzieci. Na motywach powieści Kłamczucha powstał film o takim samym tytule, a na podstawie Kwiatu kalafiora i Idy sierpniowej zrealizowano film ESD. Oba filmy reżyserowała Anna Sokołowska.
W 1982 roku na Listę Honorową im. Hansa Christiana Andersena wpisano Kwiat kalafiora. Za swoje książki Małgorzata Musierowicz otrzymała wiele nagród, m.in. za drugą, Kłamczuchę, przyznano jej Złote Koziołki. Jej książka pt. Noelka została wpisana na polską listę Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych (IBBY). Na wniosek dzieci została odznaczona Orderem Uśmiechu w 1994 roku, zaś w 2008 roku została odznaczona Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości. Jej powieści przetłumaczono na wiele języków, m.in. na japoński, czeski, szwedzki, węgierski, niemiecki i słoweński.
Bratem Małgorzaty Musierowicz jest Stanisław Barańczak, poeta i tłumacz. Mężem pisarki jest od 1968 Bolesław Musierowicz – architekt wnętrz, którego poznała podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Mają czworo dzieci oraz kilkoro wnucząt. Autorka przez lata mieszkała na poznańskich Jeżycach, obecnie mieszka w miejscowości niedaleko Poznania.
Źródło: Wikipedia.org