EGB WCJej działalność społeczna zepchnęła twórczość literacką na dalszy plan – została laureatką Nagrody Nobla, ale… pokojowej. Emily Greene Balch – amerykańska pisarka i pacyfistka, a także ważna działaczka na rzecz równouprawnienia kobiet urodziła się 8 stycznia 1867 roku w Jamaica Plain, w pobliżu Bostonu.

Miała bardzo otwarty i chłonny umysł. W 1889 roku ukończyła Bryn Mawr College i uzyskała stypendium, które pozwoliło jej na podjęcie studiów w Europie. W latach 1890–1891 studiowała więc ekonomię w Paryżu; później kontynuowała studia na Uniwersytecie Harvarda i Uniwersytecie w Chicago, kończąc je w roku 1896 w Berlinie. Następnie podjęła pracę naukową w Wellesley College, gdzie w 1913 roku uzyskała stopień profesorski z ekonomii i socjologii.

Aktywnie działała na rzecz równouprawnienia płci. W 1915 roku brała udział w Międzynarodowym Kongresie Kobiet w Hadze, była też jedną z założycielek Międzynarodowego Komitetu Kobiet, który w 1919 roku przekształcił się w Kobiecą Ligę na Rzecz Pokoju i Wolności. Sekretarzowała tej organizacji w latach 1919–1922, w swoim czasie pełniła też funkcję honorowej przewodniczącej tej organizacji.

Była też pacyfistką – wzięła aktywny udział w kampanii przeciwko włączeniu się Stanów Zjednoczonych do I wojny światowej. Gdy w roku 1918 władze Wellesley College zdecydowały się zwolnić ją z pracy z powodu jej antywojennej działalności, została redaktorką liberalnego magazynu The Nation. Po wojnie zaangażowała się w projekty prowadzone przez Ligę Narodów. W 1926 roku opublikowała Occupied Haiti – głośny raport dotyczący warunków życia na Haiti. W okresie II wojny światowej centrum jej zainteresowań przesunęło się z pacyfizmu na obronę praw człowieka.

W 1946 roku otrzymała, wraz z mężem Johnem Mottem, pokojową Nagrodę Nobla.

Pisarka zmarła 9 stycznia 1961 roku w Cambridge. Międzynarodowa Unia Astronomiczna, w uznaniu jej zasług, w 1994 roku uhonorowała Emily Greene Balch, nadając jednemu z karaterów na Wenus nazwę Balch.

Źródło: Wikipedia.org