Już 29 listopada ruszają w Warszawie XXI Targi Książki Historycznej. Wstęp na to wielkie czytelnicze święto jest bezpłatny, a na odwiedzających czeka blisko 200 wydawców, wiele imprez towarzyszących, lekcje muzealne, pokazy filmowe, spacery historyczne i inne atrakcje.

Organizatorzy Targów zapraszają wszystkich zainteresowanych książką historyczną (w tym – najmłodszych, dla których przygotowano specjalne atrakcje) od 29 listopada do 2 grudnia w godzinach 10.00-18.00 do Zamku Królewskiego w Warszawie.

Wszelkie informacje znajdziecie na oficjalnej stronie Targów pod adresem www.pwkh.pl.

Na stronie internetowej Organizatorów czytamy:

Targi Książki Historycznej to impreza o charakterze promocyjno-informacyjnym, cyklicznym (odbywa się co roku) i niekomercyjnym (wstęp na targi jest bezpłatny). Towarzyszą jej liczne imprezy, spotkania autorskie, promocje książek oraz pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Od trzech lat Targi odbywają się w nowej siedzibie – w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Dzięki bogatemu programowi imprez towarzyszących cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród osób, pasjonujących się historią, a tym samym spełniony zostaje głównym cel jej istnienia jakim jest popularyzacja literatury historycznej.

Z każdym rokiem formuła Targów Książki Historycznej się rozwija, oprócz wydawców książki historycznej, na Targach można teraz odwiedzić również Salon Muzeów czy Salon Bibliotek. Dzięki owocnej współpracy z naszymi parterami (m.in. Zamkiem Królewskim w Warszawie, Stowarzyszeniem Muzealników Polskich, Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich, Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów), Targi stają się coraz bardziej atrakcyjne i popularne, na co wskazuje regularny wzrost frekwencji.

Targi są nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale także miejscem spotkań z wydawcami, wymiany doświadczeń i korzystnych zakupów. Wstęp na Targi i wszystkie imprezy jest całkowicie bezpłatny.

Chcąc wyróżnić wkład polskich autorów w popularyzację historii oraz docenić wydawców literatury historycznej, niezależne Jury co roku w czasie Targów przyznaje Nagrodę KLIO w czterech kategoriach:

– autorskiej (indywidualny wkład autora w popularyzację historii),

– edytorskiej (dla wydawcy za wydawanie interesujących serii, cykli, itp.),

– monografii naukowej (merytoryczny wkład w poznawanie historii),

– innej, według uznania Jury lub sugestii sponsorów (np. varsaviana).

W skład Jury wchodzą wybitni historycy i osoby popularyzujące historię w mediach: prof. dr hab. Tomasz Kizwalter, prof. dr hab. Jan Kieniewicz, prof. dr hab. Henryk Samsonowicz, prof. dr hab. Tomasz Szarota, prof. dr hab. Janusz Tazbir, red. Marian Turski („Polityka”), red. Tomasz Łubieński („Nowe Książki”).

Każdego roku na terenie sal targowych rozprowadzany jest Katalog Miłośników Książki Historycznej – podstawowe źródło wiedzy o nowościach i wyjątkowych tytułach z obszaru historii.

Targi organizowane są przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz Fundację Historia i Kultura i stanowią jeden z głównych celów statutowych obu tych podmiotów.

targi-hist-xxi