W kinach już od 23 listopada czekają następujące filmy:
Anna Karenina
Ekranizacja jednej z największych love story na świecie, powieści Lwa Tołstoja. To historia tragicznej miłości Anny Kareniny (Keira Knightley) i Aleksego Wrońskiego (Aaron Johnson).
Początkowo Anna broni się przed uczuciem, chce pozostać wierną żoną i matką. Jednak ulega namiętności i jednocześnie decyduje się powiedzieć prawdę mężowi (Jude Law). Zostaje wykluczona z petersburskiego high life’u, zabrania się jej kontaktów z ukochanym synkiem Sieriożą. Jej szaleńcze uzależnienie od Aleksego doprowadza do tragedii – Anna rzuca się pod pociąg.
{youtube}MZXHSCImbW8{/youtube}
Tytuł oryginału: Anna Karenina
Reżyseria: Joe Wright
Scenariusz: Tom Stoppard
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 23 listopada 2012
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Na podstawie: Lew Tołstoj (powieść)
Atlas chmur
Film stanowi ambitną adaptację książki „Atlas chmur” pióra Davida Mitchella. W powieści przeplatają się losy bohaterów z różnych kontynentów i epok. Akcja rozpoczyna się w XIX wieku, a kończy w odległej przyszłości.
Andy i Lana Wachowscy oraz Tom Tykwer wspólnie napisali scenariusz. Do udziału w filmie zaprosili m.in. Halle Barry, Hugh Granta, Toma Hanksa, Susan Sarandon, Hugo Weavinga, Bena Whishawa i Jima Sturgessa.
{youtube}VHtQT650zfg{/youtube}
Tytuł polski: Atlas chmur
Tytuł oryginału: Cloud Atlas
Reżyseria: Lana Wachowski, Andy Wachowski, Tom Tykwer
Scenariusz: Lana Wachowski, Andy Wachowski, Tom Tykwer
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 23 listopada 2012
Gatunek: dramat, s-f
Kraje produkcji: Hong Kong, Niemcy, Singapur, USA
Czas trwania: 172 min
Przedział wiekowy: od 15 lat
Na podstawie: David Mitchell II (powieść)
Gangster
„Lawless” to amerykański kryminał utrzymany w klimacie westernu. Film z 2012 roku wyreżyserował John Hillcoat („Droga”), a scenariusz oraz muzykę napisał Nick Cave. Za produkcję odpowiadają: Lucy Fisher, Douglas Wick, Michael Benaroya, Megan Ellison. Film był w 2012 roku nominowany do Złotej Palmy na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.
Gangster stanowi adaptację opartej na faktach powieści „The Wettest County in the World” Matta Bonduranta. Akcja książki rozgrywa się w czasach finansowego kryzysu i prohibicji na południu Stanów Zjednoczonych, w stanie Wirginia. Bohaterowie dzieła to dziadek autora i jego dwaj bracia, którzy zasłynęli jako szefowie gangu zajmującego się nielegalnym handlem alkoholem.
W filmie w rolach głównych występują: Tom Hardy jako Forrest Bondurant, Shia LaBeouf – Jack Bondurant, Jessica Chastain – Maggie, Jason Clarke – Howard Bondurant, Dane DeHaan – Cricket Pate, Gary Oldman – Floyd Banner, Mia Wasikowska – Bertha Minnix, Guy Pearce – Agent specjalny Charlie Rakes.
Niebezpieczny. Mocny. Nielegalny.
{youtube}H_vaBYG3DTg{/youtube}
Tytuł polski: Gangster
Tytuł oryginału: Lawless
Reżyseria: John Hillcoat
Scenariusz: Nick Cave
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 23 listopada 2012
Gatunek: dramat, kryminał
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 115 min
Sinister
Ethan Hawk w filmie „Sinister” wciela się w pisarza, który opisuje prawdziwe zbrodnie. Szukając nowego tematu, mężczyzna natrafia na serię domowych filmów wideo, przedstawiających brutalne morderstwa. Śledztwo wkrótce doprowadza go do tajemniczej, nadprzyrodzonej siły, która może zagrozić jego rodzinie.
Przypomnijmy, iż reżyserem thrillera jest twórca „Egzorcyzmów Emily Rose”, Scott Derrickson. Hawke’owi partnerują Vincent D’Onofrio, James Ransone, Fred Dalton Thompson, Nicholas King, Clare Foley, Victoria Leigh, Juliet Rylance oraz Michael Hall D’Addario.
{youtube}vvty9ezD018{/youtube}
Tytuł oryginału: Sinister
Reżyseria: Scott Derrickson
Scenariusz: Scott Derrickson
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 23 listopada 2012
Gatunek: horror, kryminał
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 110 min
Renifer Niko ratuje brata
„Renifer Niko ratuje brata” to duńsko-niemiecko-finlandzko-irlandzki film animowany z 2012 roku. Obraz wyreżyserowała Kari Juusonen („Renifer Niko ratuje święta”) oraz Jorgen Lerdam („Niesamowity Jungo”). Za scenariusz odpowiada Marteinn Thorisson („Renifer Niko ratuje święta”) i Hannu Tuomainen („Chłopiec i ryś”, „Renifer Niko ratuje święta”).
Niko, najsympatyczniejszy renifer świata i pomocnik legendarnej Eskadry Świętego Mikołaja, powraca. W komedii „Renifer Niko ratuje Święta” bohater poznał swojego odlotowego ojca, pokrzyżował plany niecnym sabotażystom Bożego Narodzenia i rozbawił do łez blisko półmilionową widownię polskich kin.
Tym razem przed wesołym reniferkiem i jego oddanymi przyjaciółmi: rezolutną łasicą Wilmą oraz Juliuszem – najmądrzejszym wiewiórem świata, nie lada zadanie – muszą spędzić święta u boku nowego towarzysza mamy i przyrodniego braciszka, który bezustannie psoci i ściąga im na kark wigilijnych rozbójników skuteczniej niż słynny Kevin.
W oryginalnej wersji językowej głosów postaciom użyczyli: Erik Carlson jako Niko, Kari Hietalahti – Armas, Juha Veijonen – Raavas, Kari Ketonen – Spede, Elina Knihtilä – Oona, Risto Kaskilahti – Uljas, Aarre Karén – Topias, Vuokko Hovatta – Wilma.
{youtube}GY1oc9ob5Ys{/youtube}
Tytuł polski: Renifer Niko ratuje brata
Tytuł oryginału: Niko 2 – Lentäjäveljekset
Reżyseria: Kari Juusonen, Jorgen Lerdam
Scenariusz: Marteinn Thorisson, Hannu Tuomainen
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 23 listopada 2012
Gatunek: animowany, familijny, przygodowy
Kraje produkcji: Dania, Finlandia, Irlandia, Niemcy
Czas trwania: 75 min
Chuligani
„Chuligani” to brytyjsko-włosko-francuski dramat z 2010 roku w reżyserii Petera Mullana, który jest także autorem scenariusza. Za produkcję odpowiadają Peter Mullan, Conchita Airoldi oraz Alain de la Mata. Muzykę skomponował Craig Armstrong. Film otrzymał tytuł Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián w styczniu 2011 roku.
„Chuligani” to przejmująca opowieść o dojrzewaniu młodego człowieka, który zmienia się ze wzorowego ucznia w nastolatka noszącego w kieszeni nóż. John McGill, przeobraża się z ofiary w mściciela, z prymusa w chuligana, z ministranta w chłopaka wąchającego klej. Kiedy w końcu postanawia zerwać w gangiem, teraźniejszość i złe wydarzenia z przeszłości sprawiają, że pogodzenie tych dwóch światów wydaje się być niemożliwe.
„Chuligani” to mocna, szokująca i dogłębnie przejmująca historia o dorastaniu, której akcja została osadzona w latach siedemdziesiątych w sercu Szkocji, a która mogłaby wydarzyć się wszędzie: choćby w blokowiskach Nowej Huty czy w kamienicach Pragi.
W filmie w rolach głównych wystąpili: Connor McCarron jako John McGill, Marianna Palka – Beth, Steven Robertson – Pan Bonetti, Martin Bell – Julian, Douglas Russell – PC Connelly, Marcus Nash – Patrick, Linda Cuthbert – Pani Matheson, Richard Mack – Gerr.
{youtube}JEo8XKFsyaI{/youtube}
Tytuł polski: Chuligani
Tytuł oryginału: Neds
Reżyseria: Peter Mullan
Scenariusz: Peter Mullan
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 23 listopada 2012
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Francja, Wielka Brytania, Włochy
Czas trwania: 124 min
Ixjana. Z piekła rodem
„Ixjana. Z piekła rodem” to polski dramat z 2012 roku wyreżyserowany przez Józefa i Michała Skolimowskich – synów Jerzego Skolimowskiego. Scenariusz również wyszedł spod pióra braci. Za produkcję odpowiada Jacek Samojłowicz, zaś muzykę skomponował Józef Skolimowski.
W dziele Skolimowskich męska przyjaźń jest wystawiona na dramatyczną próbę przez uwodzicielską, niebezpieczną kobietę. Bohaterem opowieści jest pisarz Marek, którego wieloletnia przyjaźń z Arturem zostaje gwałtownie przerwana przez pojawienie się w ich życiu pewnej tajemniczej kobiety. Marek nieświadomy manipulacji jakiej zostaje poddany próbuje wyjaśnić tajemnicę pewnej nocy, podczas której jego przyjaciel zaginął w niejasnych okolicznościach.
Z zakamarków swej pamięci Marek wydobywa fragmenty wydarzeń: mocno zakrapiane przyjęcie u ekscentrycznego wydawcy, niechciane spotkanie Marka i Artura, kłótnia dawnych przyjaciół, wymiana ciosów, krew… Marek podświadomie podejrzewa siebie o zabicie przyjaciela. Swój strach i wyrzuty sumienia tłumi podczas namiętnych spotkań z kobietą, która poróżniła dawnych przyjaciół i być może wie więcej o zniknięciu Artura niż mogłoby się wydawać.
Prowadzący prywatne śledztwo bohater targany jest sprzecznymi namiętnościami. Nie podejrzewa, że stał się ofiarą misternie utkanej intrygi, której nieoczekiwany finał zaskoczy nawet najbardziej przewidującego widza.
W filmie „Ixjana. Z piekła rodem” w rolach głównych zagrali: Anna Dereszowska jako Amanda / Ixjana, Sambor Czarnota – Marek Newski, Borys Szyc – Artur, Magdalena Boczarska – Marlena, Ewa Hornich – Ula, Łukasz Simlat – Rajter-Kosmateus, Jan Frycz – Heller, Mariusz Drężek – Vigo, Redbad Klynstra – Topor.
… Muszę Cię przed nią ostrzec!
{youtube}LyiRztsFeQM{/youtube}
Tytuł oryginału: Ixjana. Z piekła rodem
Reżyseria: Józef Skolimowski, Michał Skolimowski
Scenariusz: Józef Skolimowski, Michał Skolimowski
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 23 listopada 2012
Gatunek: dramat, thriller
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 97 min
Diaz
„Diaz: Don’t Clean Up This Blood” to francusko-włosko-rumuński dramat z 2012 roku. Obraz wyreżyserował Daniele Vicari, który wraz z Laurą Paolucci napisał scenariusz. Muzykę skomponował Teho Teardo. Obraz był pokazywany podczas 62. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.
Film „Diaz: Don’t Clean Up This Blood” opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce w Genui, podczas szczytu G8 w lipcu 2001. Reżyser wraca do tych wydarzeń ponad 10 lat później. Próbując dociec prawdy, pokazuje dwie strony konfliktu: zarówno polityków, jak i antyglobalistów. Kamera Vicariego wychodzi na ulice wypełnione młodymi demonstrantami, podgląda policjantów pijących espresso w kawiarniach i ludzi gromadzących się na placach.
Reżyser pokazuje moment, od którego na ulicach Genui zaczyna się rozkręcać spirala przemocy. Kulminacja tragicznych wydarzeń z nocy 22 na 23 lipca ma miejsce w szkole Diaz, gdzie skryli się protestanci. Do budynku wkroczyła policja pod pretekstem rozbrojenia grupy terrorystów i brutalnie pobiła kilkadziesiąt osób.
Jednym z bohaterów filmu jest również Michael Powell, dziennikarz Indywire. W trakcie brutalnej interwencji włoskiej policji stracił 16 zębów, doznał poważnego uszkodzenia płuc, a następnie zapadł w śpiączkę, gdy nikt nie pomógł pobitym demonstrantom.
W filmie „Diaz: Don’t Clean Up This Blood” w rolach głównych zagrali: Elio Germano jako Luca Gualtieri, Claudio Santamaria – Max Flamini, Jennifer Ulrich – Alma Koch, Davide Iacopini – Marco, Sarah Marecek: Inga, Monica Elena Birladeanu – Constantine Giornal, Ralph Amoussou – Etienne, Pietro Ragusa – Aaron, Pippo Delbono, Rolando Ravello – Rodolfo Serpieri.
{youtube}WvBd2M_Az8Y{/youtube}
Tytuł polski: Diaz
Tytuł oryginału: Diaz: Don’t Clean Up This Blood
Reżyseria: Daniele Vicari
Scenariusz: Daniele Vicari, Laura Paolucci
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 23 listopada 2012
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Francja, Rumunia, Włochy
Czas trwania: 127 min
Fuck For Forest
„Fuck For Forest” to polski film dokumentalny z 2012 roku. Obraz wyreżyserował Michał Marczak, który wraz z Łukaszem Grudzińskim napisał scenariusz. Za produkcję odpowiadają Mikołaj Pokromski i Michał Marczak. Film, jako jeden z niewielu w całej historii polskiego dokumentu, miał już na etapie montażu zagwarantowaną szeroką dystrybucję kinową w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Norwegii. „Fuck For Forest” jest międzynarodową ko-produkcją współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Film opowiada o Dannym, który trafia do pozarządowej organizacji: „Fuck For Forest”. FFF gromadzi pieniądze na ratowanie przyrody, sprzedając amatorskie porno w Internecie. Wszystkie filmy są własnej produkcji. Dostęp nieograniczony, cena – 15 dolarów miesięcznie.
Danny ma 24 lata, pochodzi ze skandynawskiej, zamożnej rodziny. Do tej pory nigdy nie mógł znaleźć wspólnego języka z otoczeniem. Uciekał z domu wielokrotnie. Film rozpoczyna się w chwili kolejnego takiego zrywu. Latem, w Berlinie, Danny spotyka właściwych ludzi: Atmosfera panująca w Fuck For Forest to dla niego schronienie. Lider, Tommy wraz z partnerkami Leoną i Natty stworzyli tę organizację z nadzieją uratowania choćby małej części Amazońskiej dżungli. Jednocześnie wierzą w to, że wyzwolą świat z seksualnych zahamowań.
W materiałach zarejestrowanych przez filmową ekipę znajduje się wiele rozmów aktywistów FFF z przypadkowo napotkanymi ludźmi. Byli wśród nich tacy, którzy dali się namówić na współpracę z organizacją i udział w tworzeniu erotycznych materiałów, a także tacy, którzy z dezaprobatą wyrażali się o ideach i działalności FFF.
{youtube}FoDS3JP3sVE{/youtube}
Tytuł oryginału: Fuck For Forest
Reżyseria: Michał Marczak
Scenariusz: Michał Marczak, Łukasz Grudziński
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 23 listopada 2012
Gatunek: dokumentalny
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 90 min
Przedział wiekowy: od 15 lat
Comic-Con Epizod V: Fani kontratakują
„Comic-Con Epizod V: Fani kontratakują” to amerykański film dokumentalny z 2012 roku, którego reżyserem jest Morgan Spurlock („Super Size Me”). Autorami scenariusza są Morgan Spurlock, Jeremy Chilnick oraz Joss Whedon.
Produkcja opowiada o największym w Stanach Zjednoczonych festiwalu popkultury. To, co zaczęło się w 1970 roku w San Diego jako skromny konwent fanów komiksu (przyjechało niecałe 200 osób), stało się najważniejszym popkulturowym wydarzeniem roku, przyciągającym ponad 140 000 fanów i skupiającym uwagę najbardziej dochodowych gałęzi rozrywki, nie tylko w Ameryce.
Film Morgana Spurlocka portretuje ten kulturowy fenomen, śledząc losy pięciu uczestników tej imprezy. Eric jest zawodowym żołnierzem, ale po godzinach rysuje komiksy. Podczas Comic-Con ma nadzieję zrobić wrażenie na wydawcach i znaleźć pracę w komiksowym przemyśle. Holly robi kostiumy. Podczas Comic-Con weźmie udział w dorocznej Maskaradzie, konkursie na najlepsze przebranie. Od jego wyniku może zależeć jej zawodowa przyszłość.
Chuck od prawie 40 lat zajmuje się sprzedażą komiksów. Teraz szuka kupca dla najcenniejszych egzemplarzy ze swoich zbiorów. Pieniądze są mu potrzebne, by spłacić długi i ocalić sklep. Skip to fan komiksów i rysownik amator. Chce, by jego talent odkrył któryś z wydawców. Wtedy będzie mógł przestać pracować jako barman. James podczas poprzedniego Comic-Con poznał swoją dziewczynę, teraz chce się jej oświadczyć podczas panelu Kevina Smitha. Ale oświadczyny przed kilkutysięcznym tłumem to ryzykowna sprawa.
W „Comic-Con Epizod V: Fani kontratakują” pojawiają się także wielkie gwiazdy, w tym Stan Lee (twórca postaci Spider-Mana), Joss Whedon („Firefly”, „Avengers”), Frank Miller („Sin City”, „300”), Kevin Smith („Clerks. Sprzedawcy”), Matt Groening („Simpsonowie”), Seth Rogen („Wpadka”), Eli Roth („Hostel”, „Bękarty wojny”) i wielu innych.
{youtube}PjYgnWiHBSo{/youtube}
Tytuł polski: Comic-Con Epizod V: Fani kontratakują
Tytuł oryginału: Comic-Con Episode IV: A Fan’s Hope
Reżyseria: Morgan Spurlock
Scenariusz: Morgan Spurlock, Joss Whedon, Jeremy Chilnick
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 23 listopada 2012
Gatunek: dokumentalny
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 88 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.