Niektórzy wierzą, że już w grudniu czeka nas koniec świata. Ale nasz konkurs przeznaczony jest dla wszystkich, także niedowiarków… Czekają na Was ciekawe nagrody – trzy egzemplarze książki Piotra Jezierskiego Siła strachu od Wydawnictwa Naukowego Katedra. Macie apetyt na ciekawy esej o motywie apokalipsy i zimnowojennych lęków w kulturze popularnej? Zapraszamy!

Nagrodzimy egzemplarzem książki trzy najciekawsze odpowiedzi na pytanie: Która wizja postapokalipsy czy też nadciągającego końca świata w popkulturze robi na Tobie największe wrażenie lub najbardziej do Ciebie przemawia? Podaj tytuł dzieła, nazwisko twórcy i krótkie uzasadnienie.

Warunki konkursu:

1. Odpowiedzi należy przysyłać (w treści maila, nie w załączniku) na adres mailowy: konkurs@obliczakultury.pl, wraz ze swoim imieniem, nazwiskiem i miejscowością zamieszkania.
2. W tytule wiadomości prosimy wpisać: Siła strachu – konkurs
3. Na odpowiedzi czekamy do 7 grudnia (piątek) 2012 roku (włącznie).
4. Szczegółowy regulamin konkursów znajdziecie TUTAJ.

Ważne: O wygranej w konkursie każda z wygrywających osób zostanie poinformowana mailowo w dniu ogłoszenia wyników. Warunkiem otrzymania wygranej nagrody jest nadesłanie danych adresowych w ciągu 14 dni od ogłoszenia listy zwycięzców/ -czyń. Nagrody wysyłamy na terenie Polski.

Z rozwiązaniem konkursu postaramy się zdążyć tak, żebyście nacieszyli się książką jeszcze przed 21 grudnia…

O książce:

Zapraszamy na wycieczkę przez wieki, od protoplastów dzisiejszego człowieka, przez prymitywne plemiona, pierwszych chrześcijan, mroki średniowiecza, aż do człowieka odczuwającego zimnowojenne lęki i dużo dalej, w postludzką przyszłość. Nie będzie to tylko podróż w czasie, ale też próba powiązania różnych idei, takich jak: apokaliptyczne proroctwa, ich millenarystyczne następstwa, pozytywistyczne marzenia, tysiącletnie królestwa, niepokojące nadzieje ekstropistów i „hipoteza Gai”. Przyjrzyjmy się apokaliptycznym snom z kilku różnych stron, sprawdźmy, jak wiele ze współczesnych idei ma swoje źródło właśnie w nich, a zimnowojenna zawierucha połączona z lękami końca świata i technologicznym postępem może nam przynieść całkiem nowe spojrzenie na człowieka.

Książka Jezierskiego opowiada o niezbywalnym elemencie człowieczeństwa, jakimi są strach i trwoga, nasilające się zwłaszcza wówczas, kiedy nauczyliśmy się myśleć o własnej egzystencji w kategoriach ryzyka. Od tego momentu nic już nie jest pewne, a bać zaczynamy się na co dzień – zarówno jako przedstawiciele gatunku, jak i jednostki, na które niebezpieczeństwa czyhają zawsze i wszędzie. Nadzieja i strach to dwie strony tej samej monety.
– prof. Wojciech Józef Burszta

Spis treści i fragment książki przeczytasz TUTAJ.

Zapraszamy!