Po głośnym zamążpójściu nosiła nazwisko Grace Patricia Grimaldi, ale świat zapamiętał ją jako Grace Kelly, wielką gwiazdę amerykańskiego kina. Zdobywczyni Oscara za rolę w filmie Dziewczyna z prowincji, od 18 kwietnia 1956 roku była księżną Monako, żoną księcia Rainiera III. Chcąc dobrze sprawować nową funkcję, zrezygnowała z aktorstwa, ku rozczarowaniu swoich wielbicieli i wielbicielek. Pozostawiła po sobie jednak niemały dorobek artystyczny. W czerwcu 1999 Amerykański Instytut Filmowy umieścił ją na trzynastym miejscu listy największych gwiazd amerykańskiego kina.

Grace Patricia Kelly urodziła się 12 listopada 1929 roku w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych. Była córką Johna Brendana Kelly, trzykrotnego mistrza olimpijskiego w wioślarstwie i jego żony, Margaret Katherine Majer. Miała troje rodzeństwa: siostry Margaret Katherine, Elizabeth Anne oraz brata Johna Brendana Juniora, który poszedł w ślady ojca i w 1956 roku w Melbourne zdobył brązowy medal w wioślarstwie i podarował go swojej siostrze Grace jako prezent z okazji jej zaślubin z księciem Rainierem. Rodzina Kellych była katolicka i miała pochodzenie irlandzkie.

Po chrzcie najstarszej córki państwa Kellych, Margaret, babka dziewczynki, Mary Costello Kelly wyraziła niezadowolenie, że dziewczynka nie otrzymała imienia Grace na cześć jej zmarłej w dzieciństwie córki. Rok później Mary Costello zmarła, a druga córka Kellych otrzymała imiona Grace Patricia.

Rodzice Grace Kelly nie chcieli, by córka została aktorką. Uczęszczała do szkoły zakonnej i otrzymała rygorystyczne wychowanie, los jednak zrządził inaczej, a może raczej to przyszła gwiazda wzięła go w swoje ręce… Aby się usamodzielnić, wyjechała do Nowego Jorku, gdzie najpierw pracowała jako fotomodelka. W maju 1947 roku ukończyła Stevens School w Germantown. Jej ulubionymi aktorami byli Ingrid Bergman i Joseph Cotten. Z powodu niskich wyników z matematyki nie dostała się do Bennington College w lipcu 1947 roku, ale postanowiła spełnić swoje marzenie o karierze kinowej. Wzięła udział w audycji Amerykańskiej Akademii Sztuki Dramatycznej w Nowym Jorku, gdzie odegrała scenę z dramatu jej wuja z 1923 roku, zatytułowanego The Torch-Bearers i pozwolono jej uczyć się aktorstwa.

Karierę aktorską zaczynała od drobnych ról serialowych. W 1951 roku nakręciła swój pierwszy film, Czternaście godzin, w którym zagrała rolę Louise Ann Fuller. W roku 1952 odtwarzała rolę Amy Kane w W samo południe u boku Gary’ego Coopera. Za rolę Lindy Nordley w filmie Mogambo otrzymała nagrodę Złotego Globa oraz nominację do Oscara za drugoplanową rolę żeńską. Największym jej sukcesem okazała się rola Georgie Elgin w filmie George’a Seatona Dziewczyna z prowincji. Kelly otrzymała za nią Oscara w 1955 roku dla najlepszej aktorki; ponadto utwór doczekał się sześciu innych nominacji do Nagród Akademii Filmowej, sama Kelly otrzymała też brytyjską nagrodę BAFTA dla najlepszej aktorki zagranicznej. Do nagrody BAFTA przyszła księżna nominowana była również za rolę Margot Wendice w dziele Alfreda Hitchcocka M jak moderstwo.

Grace-Kelly1Po ślubie z księciem Rainierem zdecydowała się definitywnie zrezygnować z aktorstwa. Swoje ostatnie role zagrała w 1956 roku w Wyższych sferach i Łabędziu, po dziesięciu latach przerwy wystąpiła również w dziele Terence’a Younga Mak również jest kwiatem.

Grace Kelly była jedną z najważniejszych postaci amerykańskiej delegacji na festiwal filmowy w Cannes w 1955 roku. Podczas pobytu we Francji została zaproszona do udziału w sesji zdjęciowej w Pałacu Monakijskim w towarzystwie księcia Monako, Rainiera. Po wielu komplikacjach książę i aktorka spotkali się.

Książę Rainier oświadczył się Grace Kelly podczas podróży do Stanów Zjednoczonych. Przyszła księżna przybyła na Lazurowe Wybrzeże wraz z całym swoim dobytkiem 4 kwietnia 1956. Czternaście dni później amerykańska aktorka poślubiła księcia Rainiera w cywilnej ceremonii w Sali Tronowej Pałacu Monako. Następnego dnia, 19 kwietnia, odbył się ślub kościelny w Katedrze Świętego Mikołaja. Grace otrzymała tytuł Jej Książęca Wysokość Księżna Monako.

Dziewięć miesięcy po zaślubinach, 23 stycznia 1957 na świat przyszła pierwsza córka książęcej pary, Karolina, która automatycznie zastąpiła księżną Antoinette na pozycji następczyni monakijskiego tronu. 14 marca 1958 roku urodził się syn Albert, przyszły książę Monako. 1 lutego 1965 Grace i Rainier zostali rodzicami Stefanii.

Jako księżna Monako Grace zrezygnowała z kontynuowania kariery aktorskiej, by móc skupić się na obowiązkach wynikających z jej funkcji. Założyła fundację AMADE Mondiale, mającą swoją siedzibę w Monako i nie będącą organizacją rządową. Fundacja zajmuje się integracją moralną i fizyczną oraz dobrym samopoczuciem dzieci na całym świecie, bez względu na rasę, narodowość, religię i przynależność polityczną. Obecnie prezesem fundacji jest córka księżnej, Karolina Grimaldi.

grace-kelly-long

Grace towarzyszyła mężowi w oficjalnych uroczystościach, była gościem honorowym imprez kulturowych i sportowych (między innymi wszelkich rozgrywek, odbywających się na terenie księstwa). W 1981 roku wzięła udział w ceremonii zaślubin księcia Walii, Karola z Lady Dianą Spencer. Funkcję księżnej Monako pełniła do dnia swojej śmierci, 14 września 1982 roku. 13 września 1982 księżna Grace i jej córka, księżniczka Stefania ucierpiały w wypadku samochodowym. Grace, mająca 52 lata, doznała ataku apopleksji i straciła panowanie nad pojazdem. Auto runęło w przepaść. Księżna trafiła do monakijskiej kliniki, a przeprowadzone badania wykazały u niej nieodwracalny uraz mózgu. Podłączono ją do aparatury podtrzymującej życie. Mózg Grace przestał jednak funkcjonować i następnego dnia o godzinie 22:10 aparatura została wyłączona. Księżniczka Stefania odniosła niewielkie obrażenia, nie uczestniczyła jednak w pogrzebie. Monakijska klinika została przemianowana na klinikę imienia księżnej Grace. 1 lipca 2011 roku jej syn, książę Albert II poślubił Charlene Wittstock, która została pierwszą księżną Monako od czasów Grace Kelly.

Pogrzeb Grace Kelly odbył się 18 września 1982 roku w Katedrze Świętego Mikołaja w Monako. W ceremonii uczestniczyło czterystu gości, w tym reprezentanci zagranicznych delegacji. W imieniu brytyjskiej rodziny królewskiej do Monako przybyła księżna Walii, Diana, która sama zginęła w wypadku samochodowym piętnaście lat później. Książę Rainier, który nie ożenił się ponownie, po śmierci w 2005 roku został pochowany u boku swojej żony.

Filmy fabularne:

1982: Rearranged
1956: Łabędź (The Swan) jako Księżniczka Alexandra
1956: Wyższe sfery (High Society) jako Tracy Samantha Lord
1955: Złodziej w hotelu (To Catch a Thief) jako Frances Stevens
1954: Mosty Toko-Ri (The Bridges at Toko-Ri) jako Nancy Brubaker
1954: Green Fire jako Catherine Knowland
1954: Dziewczyna z prowincji (The Country Girl) jako Georgie Elgin
1954: Okno na podwórze (Rear Window) jako Lisa Carol Fremont
1954: M jak morderstwo (Dial M for Murder) jako Margot Wendice
1953: Mogambo jako Linda Nordley
1952: W samo południe (High Noon) jako Amy Fowler Kane
1951: Czternaście godzin (Fourteen Hours) jako Pani Louise Ann Fuller

Źródło: Wikipedia.org